Географія. Комплексна підготовка до ЗНО і ДПА

40. Легка промисловість. Художні промисли України

Структура, принципи розташування і географія

Основними галузями, які належать до легкої промисловості, є текстильна (виробництво різних тканин), швейна (пошиття одягу, білизни тощо), шкіряно-взуттєва (вичинка шкіри і пошиття взуття) та хутрова (виробництво хутра й хутрових виробів). Отже, комплекс легкої промисловості працює на забезпечення потреб населення у взутті, одязі, предметах галантереї тощо. Частина продукції (технічна тканина, шкіра) надходить на підприємства важкої індустрії.

Перші шкіряні заводи виросли у Бердичеві, Києві. Пізніше побудовані джутова фабрика в Одесі, канатний завод у Харкові і т. ін., які працювали переважно на привізній сировині. У XX ст., особливо після Другої світової війни, набули розвитку нові галузі: трикотажна, виробництво штучної шкіри тощо. Підприємства галузі зараз працюють у більшості великих і середніх міст країни.

Найважливіша галузь легкої промисловості — текстильна. Її продукція створюється на бавовняних, вовняних і лляних підприємствах. Процес виготовлення тканин складається з кількох стадій: первинна обробка на бавовноочисних, льонопереробних, вовномийних підприємствах; виробництво з волокна пряжі (прядіння); з пряжі виробляють сирову тканину (ткацтво), яку фарбують і наносять на неї малюнок (оздоблення).

Бавовняна промисловість України працює на привозній сировині, хоча й виробляє найбільший обсяг тканин — понад 55 %. Найбільші підприємства розташовані в Херсоні, Донецьку, Тернополі (бавовняні комбінати), Нікополі (прядильно-нитковий комбінат), а також у Києві, Харкові, Львові, Полтаві, Чернівцях та інших містах.

Вовняна промисловість країни (виробляє близько 10 % усіх вітчизняних тканин) зосереджена у великих містах: Чернігові, Донецьку, Кривому Розі, Одесі, Луганську, Сумах. Підприємства вовняної промисловості працюють на місцевій та імпортній сировині. Виробництво килимів налагоджено в Києві, Богуславі (Київська область), Черкасах, невеликих містах Чернівецької та Закарпатської областей.

Підприємства лляної промисловості, що постачають льоноволокно, розташовані переважно в Житомирській, Рівненській, Львівській і Чернігівській областях. У Житомирі і Рівному працюють великі льонокомбінати, на менших заводах виробляють тканину для одягу і взуття, брезент і пожежні рукави.

Шовкова промисловість — це галузь текстильної промисловості, що виробляє шовкові тканини та пряжу з натурального, штучного та синтетичного шовку. Натуральні шовкові тканини виготовляють з імпортної сировини, штучні — з вітчизняної віскози, синтетичні — з хімічних волокон місцевого виробництва. Головні центри шовкового виробництва — Київ, Черкаси, Луцьк, Лисичанськ. Тканини з натурального шовку випускає Київський шовковий комбінат. Тканини з штучного шовку виробляють Дарницький, Черкаський та Луцький шовкові комбінати. Технічні шовкові тканини випускають у Києві та Лисичанську.

Продукція конопле-джутової промисловості — мішки, канати, мотузки, шпагат. Майже все виробництво зосереджене в Одесі (джутова фабрика).

Трикотажна промисловість країни випускає трикотажні тканини, верхній одяг, білизну, панчохи, шкарпетки. Великі підприємства є в Києві, Харкові, Львові, Чернівцях, Миколаєві, Одесі, Луганську, Житомирі. Ця галузь у розташуванні орієнтується на споживача.

Швейна промисловість розвинута в багатьох містах України, особливо у великих: Києві, Одесі, Харкові, Львові, Луганську, Сумах та в інших. Її продукцією є готовий одяг. У своєму розташуванні підприємства галузі орієнтовані на великі міста.

Підприємства шкіряної та взуттєвої промисловості також розташовані переважно у великих містах: Києві, Луганську, Одесі, Львові, Дніпрі, Миколаєві, Запоріжжі. Поступово якість вітчизняного взуття та його зовнішній вигляд починають відповідати сучасним вимогам. Це особливо важливо, оскільки в нашій країні є всі умови для розвитку галузі: кваліфіковані кадри та якісна сировина (натуральна й штучна шкіра). Потрібно лише забезпечити підприємства сучасним високопродуктивним обладнанням.

В Україні набуло розвитку хутрове виробництво. Підприємства галузі розташовані здебільшого в невеликих містах: Болті (Одеська область), Жмеринці (Вінницька область), Краснограді (Харківська область). Значними центрами хутрового виробництва є Тисмениця (Івано-Франківська область) і Харків.

У зв’язку з прорахунками в плануванні розвитку легкої промисловості, а також загальною кризовою ситуацією в економіці виникли значні проблеми у цій галузі. Зосередження на території країни великих промислових підприємств, особливо бавовняної промисловості, призвели як до проблем постачання сировини, що ввозиться з-за кордону, так і до надмірної концентрації жіночої робочої сили у деяких містах. Водночас для інших видів сировини є недостатні потужності для переробки.

Загальною проблемою, як і в інших галузях промисловості України, є відстала технологія виробництва і низька якість продукції. Розв’язання її може відбуватись шляхом реконструкції і модернізації, створення спільних з іншими країнами підприємств, розташування ринків постачання сировини тощо.

Художні промисли

Художні промисли — домашні способи виробництва предметів, потрібних для повсякденного вжитку та для оздоблення оселі. Народні художньо-технічні прийоми виготовлення таких речей формувалися під впливом природних умов території, властивостей місцевої сировини та передавалися із покоління в покоління. В Україні нині відомо майже два десятки народних художніх промислів, серед яких — ткацтво, вишивка, килимарство, в’язання художня обробка деревини, кераміка, художнє ковальство, художня обробка каменю та шкіри, художнє плетіння, гутне скло, вироби з бісеру, ювелірні вироби.

Природно-кліматичні, природно-ресурсні та історичні відмінності між різними частинами України зумовили своєрідні осередки розвитку художніх промислів. За часів середньовіччя в Україні було утворено багато ремісничих цехів, які масово випускали предмети народного ужиткового мистецтва. Особливо виділялись Поділля, Київщина, Полтавщина, Карпати, Запорізька Січ. У той час виникли великі ярмарки не лише в найбільших містах (Києві, Львові, Івано-Франківську (тоді Станіславі), Полтаві), а й у селах. Нині відроджено знаменитий Сорочинський ярмарок на Полтавщині.

За останні десятиріччя художні промисли занепали. З багатьох сотень центрів художніх промислів залишилось лише кілька. Особливо відомі Опішня (художня кераміка й вишивка) та Решетилівка, Нові Санжари (килимарство й ткацтво) на Полтавщині, Петриківка (декоративний розпис) на Дніпропетровщині, Косів (гончарство, килимарство, ткацтво, різьблення по дереву) на Івано-Франківщині, Львів (виробництво гутного скла, різьбярство), Кролевець (художнє ткацтво) на Сумщині.

Раніше в Україні було дуже розвинуте й територіально поширене виробництво скла — гутництво. І досі під час розкопок з козацьких могил дістають дуже давні гарні, різноколірний скляний посуд, виготовлений з вражаючою майстерністю. Скло виробляли в гутах, де залягали високоякісні скляні піски. Існує ця галузь промисловості й понині. Найбільші її підприємства діють у Києві і Львові.

Зародження фарфоро-фаянсового виробництва пов’язане із заляганням у багатьох місцях України, особливо на Волині й Поділлі, високоякісної сировини — каолінів, польових шпатів тощо.

Найбільші підприємства фарфоро-фаянсової промисловості зосереджені в Житомирській області (Городниця, Довбиш, Коростень, Кам’яний Брід). Є вони і в Києві, Бориславі, Полтаві, Ромни, Миргород (Полтавська область), Полонному (Хмельницька область), Будах (Харківська область).

Лозоплетіння нині відроджується в північних і західних районах України, де є найбільше сировини. З давніх-давен народні умільці плели з лози, рогози, соломи різні за формою та орнаментом предмети: кошики, брилі, рогожі та інші місткості для зберігання продуктів і збіжжя. Лозоплетіння розвинуте, наприклад, у селі Іза Закарпатської області.

Різьблення по дереву було найбільш поширеним у Карпатах. Гуцульські різьбярі виконували переважно геометричні орнаменти та інкрустували різьблення металами, перламутром, кольоровим деревом. На Лемківщині вирізали здебільшого дубове, виноградне та калинове листя, квіти, плоди. Центри: Космач, Яремна, Верховина, Косів (Івано-Франківська область).

Досягнення українських художніх промислів застосовують провідні текстильні (Київський, Дарницький і Черкаський шовкові комбінати, Херсонський бавовняний комбінат Житомирський і Рівненський льонокомбінати) та фарфоро-фаянсові підприємства країни.

Тестові завдання

40. ЛЕГКА ПРОМИСЛОВІСТЬ. ХУДОЖНІ ПРОМИСЛИ УКРАЇНИ

40.1. Галузь, яка НЕ входить до складу легкої промисловості

  • А лляна
  • Б шкіряно-взуттєва
  • В фарфоро-фаянсова
  • Г конопле-джутова

40.2. Основна галузь легкої промисловості

  • А трикотажна
  • Б текстильна
  • В шкіргалантерейна
  • Г ткацька

40.3. Принцип розміщення підприємств, що займаються виробництвом бавовняних і вовняних тканин

  • А тяжіння до сировини та палива
  • Б тяжіння до споживача та сировини
  • В тяжіння до сировини та висококваліфікованих трудових ресурсів
  • Г тяжіння до транспортних центрів зосередження сировини й трудових ресурсів

40.4. Підприємство, на якому здійснюють повний процес виробництва продукції легкої промисловості — від прядіння й ткацтва до обробки тканин

  • А фабрика
  • Б завод
  • В виробниче об’єднання
  • Г комбінат

40.5. Льонопереробні комбінати розташовані в межах

  • А Зони лісостепу
  • Б Зони степу
  • В Зони мішаних лісів
  • Г Карпатської гірської країни

40.6. Принцип розміщення підприємств льонопереробної промисловості

  • А тяжіння до споживача
  • Б тяжіння до трудових ресурсів
  • В тяжіння до енергоресурсів
  • Г тяжіння до власної сировини

40.7. Льонопереробні комбінати розташовані у

  • А Рівненській та Житомирській областях
  • Б Київській та Черкаській областях
  • В Чернігівській та Сумській областях
  • Г Миколаївській та Вінницькій областях

40.8. Бавовняні комбінати розташовані у

  • А Луцьку та Харкові
  • Б Сумах та Донецьку
  • В Тернополі та Херсоні
  • Г Полтаві та Черкасах

40.9. Найбільші шовкові комбінати в Україні розташовані у

  • А Тернополі й Донецьку
  • Б Херсоні й Миколаєві
  • В Києві та Черкасах
  • Г Чернігові й Полтаві

40.10. На картосхемі розташування одного із центрів шовкової промисловості позначене цифрою

  • А 1
  • Б 2
  • В 3
  • Г 4

40.11. Укажіть правильний перелік центрів виробництва вовняних тканин

  • А Київ, Черкаси
  • Б Чернігів, Київ
  • В Чернігів, Луганськ
  • Г Чернігів, Кременчук

40.12. Житомир є значним центром

  • А бавовняної промисловості
  • Б шовкової промисловості
  • В трикотажної промисловості
  • Г швейної промисловості

40.13. Принцип розміщення підприємств швейної промисловості

  • А тяжіння споживача
  • Б тяжіння до трудових ресурсів
  • В тяжіння до енергоресурсів
  • Г тяжіння до транспортних шляхів

40.14. Найпотужніші центри шкіряно-взуттєвої промисловості

  • А Київ, Львів
  • Б Теребовля, Коломия
  • В Хуст, Чернівці
  • Г Чорноморськ, Маріуполь

40.15. Центр хутрової промисловості України

  • А Київ
  • Б Ямниця
  • В Тисмениця
  • Г Чортків

40.16. Різьблення вжиткових предметів характерне

  • А для Поділля
  • Б для Полісся
  • В для Карпат
  • Г для Подніпров’я

40.17. Лозоплетіння як напрямок художніх промислів характерне

  • А для Полісся
  • Б для Прикарпаття
  • В для Закарпаття
  • Г для Подніпров’я

40.18. Галузі легкої промисловості, центри якої зосереджені на Поліссі

  • А лляна
  • Б вовняна
  • В бавовняна
  • Г конопледжутова

40.19. Виробництво бавовняних, вовняних, лляних і шовкових тканин відносять

  • А до текстильної промисловості
  • Б до швейної промисловості
  • В до трикотажної промисловості
  • Г до шкіряно-взуттєвої промисловості

40.20. Лляна промисловість розташована

  • А на сході країни
  • Б на заході країни
  • В на півночі країни
  • Г на півдні країни

40.21. Конопледжутову промисловість відносять

  • А до хутряної промисловості
  • Б до трикотажної промисловості
  • В до текстильної промисловості
  • Г до шкіряної промисловості

40.22. Увідповідніть регіони України та їх спеціалізацію в художньо-декоративному мистецтві

  • 1 Закарпаття
  • 2 Полтава
  • 3 Поділля
  • 4 Київщина
  • А гончарство
  • Б гутництво
  • В килимарство
  • Г лозоплетіння
  • Д ковальство

40.23. Увідповідніть центри художніх промислів та їх спеціалізацію

  • 1 с. Іза, Закарпатська область
  • 2 с. Опішня, Полтавська область
  • 3 с. Петриківка, Дніпропетровська область
  • 4 смт. Кам’яний Брід, Житомирська область
  • А порцелянове виробництво
  • Б художня кераміка
  • В лозоплетіння
  • Г декоративний розпис
  • Д художня вишивка

40.24. Увідповідніть галузі легкої промисловості та продукцію, яку вони випускають

  • 1 текстильна промисловість
  • 2 швейна промисловість
  • 3 конопледжутова промисловість
  • 4 шкіргалантерейна промисловість
  • А вичинка шкір та виробництво шкіряних сумок, ременів тощо
  • Б пошиття одягу та білизни
  • В виробництво різних тканин
  • Г виробництво канатів, шпагату, мішків
  • Д виробництво штучних волокон

40.25. Увідповідніть центри легкої промисловості та їх спеціалізацію

  • 1 Рівне, Житомир
  • 2 Харків, Львів
  • 3 Київ, Черкаси
  • 4 Тернопіль, Херсон
  • А шовкова промисловість
  • Б швейна промисловість
  • В бавовняна промисловість
  • Г льонопереробні комбінати
  • Д хутрова промисловість

40.26. Увідповідніть галузі текстильної промисловості та їх центри, позначені на картосхемі

  • 1 бавовняна
  • 2 вовняна
  • 3 лляна
  • 4 шовкова

40.27. Увідповідніть області України та їх спеціалізацію у легкій промисловості

  • 1 Тернопільська область
  • 2 Чернігівська область
  • 3 Київська область
  • 4 Івано-Франківська область
  • А хутрова промисловість
  • Б лляна промисловість
  • В шовкова промисловість
  • Г бавовняна промисловість
  • Д вовняна промисловість

40.28. Укажіть три галузі легкої промисловості, які належать до текстильної промисловості

  • 1 швейна промисловість
  • 2 хутряна промисловість
  • 3 шкіряна промисловість
  • 4 лляне виробництво
  • 5 взуттєва промисловість
  • 6 вовняне виробництво
  • 7 трикотажна промисловість

40.29. Укажіть три види продукції, яку випускає трикотажна промисловість

  • 1 дитяче взуття
  • 2 трикотажні тканини
  • 3 хутряні вироби
  • 4 білизна
  • 5 верхній одяг
  • 6 панчохи, шкарпетки
  • 7 шкіргалантерея

Відповіді до тестів можна знайти тут.