Природознавство. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 7 клас. Косенко

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 21. Бур’яни городу й поля: осот, пирій, лобода, дика редька

На попередньому уроці ви дізналися про технічні культури: картоплю, льон, соняшник і цукровий буряк. Подумайте, чому картоплю називають «другим хлібом». Які страви готують з картоплі? Коли висаджують картоплю? Як за нею доглядають? Розкажіть про будову однієї з технічних культур (соняшник, льон чи цукровий буряк). Як вирощують технічні культури (на прикладі соняшника, льону чи цукрового буряка)? Що виготовляють із технічних культур (соняшника, льону чи цукрового буряка)?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про бур’яни, які ростуть на городах і полях: осот, пирій, лободу та дику редьку.

На полях і городах ростуть бур’яни. Ці рослини небажані в угіддях, посівах і насадженнях культурних рослин. Їх ніхто не вирощує. Вони самостійно з’являються з року в рік серед посівів. Бур’яни перешкоджають нормальному живленню культурних рослин: відбирають у них воду з поживними речовинами, затінюють, сприяють поширенню шкідників і хвороб, заважають збиранню врожаю. Бур’яни знижують врожайність культурних рослин, засмічують урожай. Цим вони погіршують його якість.

Поширеними бур’янами на українських полях і городах є осот, пирій, лобода, дика редька, мишій, щириця, берізка та інші. Боротися з бур’янами дуже важко. Насіння багатьох із них не втрачає схожості десятки років. Деякі бур’яни після прополювання швидко відростають із шматочків стебел або коренів.

Часто на полях і городах росте осот городній. Це однорічна рослина висотою від 25 сантиметрів до 1 метра. Росте осот дуже швидко і засмічує культурні рослини. Стебло в осоту прямостояче, порожнисте з колючим листям. Квітки яскраво-жовтого кольору. Цвіте рослина з червня по жовтень. Плід — сім’янка. Одна рослина городнього осоту дає до чотирьох тисяч насінин. Городній осот потрібно виполювати до того, як розпустяться квітки. Якщо рослину розламати, вона виділяє молочно-білий сік.

Бур’яном, який засмічує культурні посіви на полях і городах, є пирій. Це багаторічна рослина. Вона росте на всій території України. Пирій проростає на будь-якому ґрунті й легко переносить холодні зими.

У пирію стебла прямостоячі з вузькими й довгими листками. Суцвіття — це прямостоячий складний колос з багатьма квітками. Квітки дрібні, блідо-зелені. Цвіте в червні-липні. Плід — довгаста зернівка. Він дозріває у вересні.

Боротися з пирієм дуже важко. У землі він має довге підземне кореневище з бруньками. Коли зрізують його стебло, з бруньки відростає нове. Якщо порізати кореневище з бруньками на дрібні частинки, то з кожного шматочка виросте нова рослина.

Поширеним бур’яном в Україні є лобода. Вона засмічує всі культурні рослини, узбіччя доріг, пустирі, неорні землі. Також росте біля жител, лісосмуг, у садах і виноградниках. Це однорічна рослина з прямостоячим розгалуженим стеблом висотою від 30 сантиметрів до 1 метра. Листки ромбовидно-овальної форми з хвильками по краях. Плоди лободи — дрібні горішки з насінням чорного кольору. Плоди достигають наприкінці літа.

Осот городній

Пирій

Лобода

Дика редька

Боротися із лободою дуже складно. Адже тільки одна рослина може утворити 600-700 тисяч насінин. Життєздатність насіння лободи в ґрунті зберігається до 38 років. Цей бур’ян холодостійкий. Ранньовесняні заморозки не знижують схожість цієї рослини.

Дика редька — поширений однорічний бур’ян. Найчастіше зустрічається на городах, луках, узбіччі доріг, покинутій місцевості. Редька має пряме гіллясте стебло висотою 30-60 сантиметрів. Стебло покрите короткими ворсинками. Квітки зібрані в суцвіття, мають світло-жовтий колір. Цвіте дика редька влітку. Після цвітіння культура утворює стручок з плодами.

Квітки дикої редьки виробляють велику кількість нектару. Він привертає увагу бджіл. Тому ця рослина є не тільки бур’яном, але й цінним джерелом отримання меду.

Дика редька — отруйна рослина. Її коріння, стебло, листя й квітки містять отруту. Вживання навіть незначної кількості зеленої частини редьки або її суцвіття загрожує серйозним отруєнням.

Запам’ятайте

Бур’ян — дикоросла рослина, яка небажана в угіддях, посівах і насадженнях культурних рослин.

Запитання

  • 1. Якої шкоди завдають бур’яни?
  • 2. Які бур’яни розповсюджені в Україні?
  • 3. Як треба боротися з бур’янами?
  • 4. Чому багато бур’янів утворюють велику кількість насінин?
  • 5. Про який отруйний бур’ян розповідається в тексті?
  • 6. Розкажіть про одну з рослин-бур’янів (осот, пирій, лободу чи дику редьку).

Завдання

  • 1. За допомогою кольорових підказок прочитайте прислів’я. Запишіть його в зошит.

  • 2. Із запропонованого переліку рослин оберіть ті, які належать до культурних, а які — до бур’янів. Накресліть у зошиті таблицю та заповніть її.

Жито, осот городній, пшениця, льон, лобода, цукровий буряк, картопля, дика редька, кукурудза, гречка, ячмінь, пирій, соняшник.

Культурні рослини

Бур’яни

Цікаво знати...

Найдовший експеримент у природознавстві пов’язаний саме з насінням бур’янів. Американський дослідник Вільям Джеймс Біл восени 1879 року закопав у землю 20 пляшок з насінням найбільш поширених бур’янів цього континенту (щириця, подорожник, пастуша сумка, мальва, мокриця, конюшина, дивина тарганяча та інші). Всього було закопано насіння 21 рослини.

Щоб у пляшках не накопичувалася вода, в них, крім насіння, додали вологого піску. Їх не закупорювали, а закопали догори дном. Відтоді кожні двадцять років учені викопують одну пляшку та перевіряють насіння на схожість. Деякі особливо стійкі бур’яни проростають і досі.

У 2000 році відкопали пляшку. Виявилося, що проросло 23 насінини дивини тарганячої й 1 насінина мальви круглолистої. Отже, ці бур’яни проросли через 121 рік. Це свідчить про їхню неймовірну живучість.

Дивина тарганяча