Трудове навчання (обслуговуючі види праці). 9 клас. Ходзицька

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 5. Оздоблення виробу

  • 1. Які основні ознаки етнічного стилю в одязі, у декоруванні інтер'єру та екстер'єру будівель?
  • 2. У чому полягає різниця між виробом, виконаним у народному стилі, та оздобленням виробу в етнічному стилі?
  • 3. Які види виробів домашнього вжитку можна оздобити в етностилі?
  • 4. Які існують види оздоблення предметів домашнього інтер'єру й екстер'єру?

Види оздоблення виробів в українському етнічному стилі

Оздоблення в українському етнічному стилі стало окремим напрямком в архітектурній творчості, декоративно-ужитковому мистецтві та дизайні.

Роботи відомого архітектора, дослідника української культури художника Василя Кричевського були та залишаються талановитим прикладом застосування народного стилю в архітектурі й образотворчому мистецтві (мал. 5.1).

Народні традиції знайшли відображення в будівництві й оздобленні української хати та предметів інтер'єру. Білі стіни української хати прикрашали розписом, оберегами, килимами, гобеленами, які наповнювали домашній простір затишком, красою й теплом.

Вікові традиції не зникають безслідно, вони набувають інших форм. Так, традиційне килимарство на Полтавщині перетворилося на ткання гобеленів, а згодом стало технікою оздоблення предметів широкого вжитку: одягу, аксесуарів (мал. 5.2, 5.3).

Мал. 5.1. Роботи В. Г. Кричевського: а — український етнічний стиль у реконструкції оздоблення будинку Полтавського земства; б — графічний ескіз малого герба та печатки УНР

Мал. 5.2. Етапи виготовлення тканого гобелена в етностилі: а — ескіз традиційного дерева життя; б — добір кольорів ниток; в — техніка ручного ткання; г — килим «Гетьманський» (автор О. Пілюгіна з творчої родини Пілюгіних, м. Решетилівка на Полтавщині)

Мал. 5.3. а — традиційне килимарство; б, в, г — використання килимарства для оздоблення сучасних виробів

Мал. 5.4. Український етностиль у сучасному екстер'єрі, інтер'єрі й аксесуарах

Народе мистецтво гармонійно увійшло в наше сьогодення, воно наповнює сучасні речі автентичним колоритом (мал. 5.4).

Традиційні техніки народного мистецтва зумовили різноманітність видів оздоблення в українському етнічному стилі: вишивка традиційними техніками етнографічних регіонів, вишивка бісером, плетіння голкою, в'язання гачком, різьблення по дереву, розпис, декорування композиціями з живих та висушених рослин, декупаж, інкрустація по дереву та шкірі, формотворення із соломи, валяння з вовни тощо.

Добір інструментів та матеріалів для оздоблення виробів

Обираючи виріб для виготовлення, ми уявляємо його неповторним, оригінальним. Це можна зробити за допомогою оздоблення. Тому завжди необхідно продумувати доцільний варіант оздоблення. Залежно від виду оздоблення добирають матеріали й інструменти. Приклади добору техніки оздоблення, матеріалів та інструментів наведено в таблиці 2.

Дізнайтеся більше

У м. Решетилівка на Полтавщині створюють традиційні гобелени, килимові вироби ручного ткацтва, які зачаровують красою, українською самобутністю, відтворюють родинні традиції, приносять затишок в оселю, чарують душу та милують серце.

Гобелен «Дерево життя», створений заслуженим майстром народної творчості, лауреатом Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Надією Бабенко прикрашає блакитну залу штаб-квартири ООН у Нью-Йорку.

Таблиця 2. Приклади добору інструментів та матеріалів для оздоблення виробів

Закінчення таблиці