АБВ. Збройний конфлікт в термінах (Путівник для України)

Район бойових дій - частина території, на якій воюючі сторони ведуть бойові дії.

Акти/документи міжнародних організацій

Додатковий протокол (Протокол І) Женевських конвенцій, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів від 8 червня 1977 р., визначає «зоною зіткнення» «будь-який район суші, в якому передові підрозділи супротивних сторін перебувають у зіткненні один з одним, тобто в межах досяжності вогню прямою наводкою із землі».

Українські нормативно-правові акти

Розпорядження «Про особливий порядок» в зоні проведення Операції об'єднаних сил в Донецькій та Луганській областях, яка розпочалася після прийняття Закону «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» (від 18 січня 2018 р.), містить термін «район бойових дій». Згідно з документом - це «район, охоплений бойовими діями уздовж лінії зіткнення, де підрозділи ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів виконують бойові завдання по недопущенню прориву противника вглиб території держави».

Реінтеграція - повернення тимчасово окупованих територій України, населення, що на них проживає, в єдиний конституційний простір України.

Римський статут - міжнародний договір, на підставі якого було створено Міжнародний кримінальний суд (див. «Міжнародний кримінальний суд»).

Під час 52-ї сесії Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про скликання дипломатичної конференції для заснування Міжнародного кримінального суду. Конференція відбулася в Римі влітку 1998 року. Договір, який отримав назву Римський статут, був укладений 17 липня 1998 р., а набув чинності 1 липня 2002 р.

Римський статут встановлює функції, юрисдикцію і структуру суду. А також встановлює чотири основних міжнародних злочини:

- геноцид;

- злочини проти людяності;

- воєнні злочини;

- злочин агресії.

Держави стають учасниками Міжнародного кримінального суду, а злочини, скоєні їх громадянами або на їх території, — підсудними йому, в разі ратифікації Римського статуту. Україна підписала Римський статут у 2000 р., однак не ратифікувала його (станом на квітень 2018 р.)

Проте 8 вересня 2015 р. Уряд України подав Заяву України про визнання юрисдикції Суду щодо злочинів проти людяності і воєнних злочинів. Заява має безстроковий характер. Відтак МКС матиме юрисдикцію щодо вказаних злочинів незалежно від громадянства осіб, які їх скоїли, навіть якщо вони є громадянами третіх держав.

Раніше Україна робила заяву про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо злочинів, скоєних владою за президентства Віктора Януковича в період протистояння Майдану по всій країні з 21 листопада 2013 р. до 22 лютого 2014-го.

Розбудова миру - заходи, спрямовані на зниження ризику загострення чи відновлення збройного кофлікту. ООН визначає, що «розбудова миру включає низку заходів, спрямованих на зменшення ризику початку або відновлення конфлікту завдяки посиленню державних потужностей на усіх рівнях з метою врегулювання конфлікту, а також створення основи для стабільного миру та розвитку». Розбудова миру може здійснюватись на усіх рівнях суспільства, у тому числі на рівні Уряду, громадянського суспільства та самих громадян.

Місією Європейського Союзу, Організацією Об'єднаних Націй та Групою Світового Банку було розроблено Звіт щодо оцінки відновлення та розбудови миру на Східній Україні (ОВРМ), який було схвалено розпорядженням Уряду від 5 серпня 2015 р. № 797-р.

13 грудня 2017 р. Кабінет Міністрів України затвердив своєю постановою Державну цільову програму відновлення та розбудови миру в східних регіонах України. Програма розроблена Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України і має три складові:

1. Відновлення інфраструктури.

Відновлення критичної інфраструктури у сфері соціальних послуг, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, енергетики, тепло- та газопостачання, транспорту, водопостачання та водовідведення, екології та охорони навколишнього природного середовища, фізичної культури та спорту.

2. Економічне відновлення.

Створення умов для економічного відновлення регіонів шляхом підтримки економічного планування на регіональному рівні, створення умов для підвищення рівня зайнятості населення, надання підтримки малому і середньому бізнесу та розширення доступу до фінансових послуг, розвитку промисловості, будівництва, сільського господарства та інших сфер економічної діяльності.

3. Розбудова миру та соціальна стійкість.

Створення механізмів для досягнення соціальної єдності та відбудови довіри, сприяння культурному діалогу та вихованню толерантності, посилення ролі інститутів громадянського суспільства, забезпечення психологічної та соціальної підтримки населення, постраждалого від конфлікту, розвитку місцевого самоврядування у контексті децентралізації, створення самодостатніх територіальних громад, здатних до саморозвитку та підвищення рівня захисту населення й громадської безпеки.