Історія України. Пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва

68. Володимирський собор у Києві. 1862—1896 рр.

Володимирський собор — головний храм Української Православної церкви — Київського Патріархату. Був збудований у 1862—1882 роках. Початковий проект собору склали архітектори І. В. Штром і П. І. Спарро; пізніше його переробив архітектор О. В. Беретті. У споруджені собору брали участь архітектори Ю. Бернгардт, К. Я. Маєвський, В. М. Ніколаєв. У Володи мирському соборі нині знаходяться мощі Великомучениці Варвари, а також мощі Святителя Макарія.

Володимирський собор у Києві — це одне з багатьох насправді знакових місць столиці України, які, узяті разом, складають історичний портрет міста. Архітектура Володимирського собору, побудованого на честь хрестителя Русі — князя Володимира, є традиційною для російської архітектурної школи. Зовнішнє та внутрішнє оздоблення собору виконане в старовізантійському стилі, який притаманний церквам, що будувалися за часів Ярослава Мудрого та Володимира Святого. З іншого боку, в архітектурі храму присутні риси миколаївського стилю, який спостерігається у багатьох будівлях того часу. Шестистовпний Володимирський собор у Києві увінчано сімома золотими куполами. Довжина храму становить 55 метрів, ширина — 30, у висоту собор разом із хрестом сягає 49 метрів.

Мармур — головний матеріал, із якого виконано центральний іконостас Володи мирського собору в Києві. Для оздоблення іконостасу та підлоги різнокольоровий мармур спеціально доставляли з Італії, Франції. Бельгії та Іспанії. Мозаїчні роботи виконували майстри з Венеції, а срібне приладдя для обрядів поставляла на той момент дуже відома ювелірна фірма Хлєбнікова.

Основна цінність Володимирського собору — це його унікальні розписи, завдяки яким храм отримав статус пам’ятки культури. У роботі над оформленням собору взяли участь провідні російські художники В.М. Васнецов, М.О. Врубель, М.В. Нестеров, П.А. Сведомський і В.А. Котарбінський, які працювали під керівництвом А.В. Прахова. Стіни храму прикрашено величезними композиціями на біблійні теми, які представляють відвідувачам історію руської церкви. Тут можна побачити фігури святих, мучеників, святителів, князів та святих дружин. Автори настінних розписів трактують мучеництво і подвижництво як обов’язок кожної людини перед Богом. На стінах храму зображено не тільки образи святих, але й історичні сюжети: хрещення князя Володимира, Хрещення киян, а також портрети історичних осіб — Олександра Невського, Андрія Боголюбського, княгині Ольги.