Історія України. Пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва

Українські землі наприкінці XVII ст. — у першій половині XVIII ст.

43. Ікона «Архангел Михаїл» Івана Рутковича

Образ архангела Михаїла знайшов широке застосування в сакральному мистецтві, зокрема іконописі, як невід’ємному атрибуті християнського віровчення. Про його популярність свідчить велика кількість збережених іконописних творів, адже, будучи в найближчому служінні до Пресвятої Трійці, він залишався вірним заступником усіх віруючих. Архангел постає в найрізноманітніших іконографічних варіантах: найчастіше в образі Божого посланця чи безстрашного воїна зі сценами його діянь; консолідує довкола себе всі небесні сили; присутній на зображенні Страшного Суду, біля зображення Богородиці з Дитям та Спаса Нерукотворного разом з архангелом Гавриїлом, на дияконських вратах та в парі з іншими святими, а також є обов’язковою складовою чину Моління в українських іконостасах та ін.

На іконі Ивана Рутковича Архангела зображено на повен зріст, з опорою на праву ногу, яка виступає на перший план. Ліву ногу архангел трохи підняв — немов хоче ступити. Художник праву ногу зробив яскравою, контрастною, а ліву — темнішою в тоні та кольорі.

На ногах зображені чоботи, підв’язані стрічками з квітками. Архангел стоїть на білій хмарі, у правій руці він тримає меч, у лівій — щит. Одягнений у біло-рожеву сорочку, котра виглядає з-під кольчуги. Поверх кольчуги на лівому плечі в’ється велика рожево-червона стрічка і сягає аж колін архангела. На грудях на кольчузі зображено мальтійський хрест. Уся кольчуга вкрита сріблом, яке на випуклих місцях патиноване під золото. За спиною архангела видніються темно-зелені крила, вищі від голови.

Голова повернута злегка вправо, а погляд його спрямований на глядача. Тло-світ виконано за допомогою патинованого срібла. А позем — це перехід від чорного до світло-червоно-коричневого кольору, на якому зображена синьо-сіра хмарка з нахилом донизу вправо.