Історія України. Пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва

34. Троїцький Межиріцький монастир-фортеця поблизу Острога

Троїцький монастир — засновано князями Острозькими у XV ст., які спорудили тут церкву та укріплення.

Середньовічний Межиріч, як і більшість давніх міст, мав замок, найімовірніше, дерев’яний. У 1386 році великий князь литовський Вітовт своєю грамотою підтверджує право князя Федора Острозького на Межиріч. Саме Федір Острозький у ті часи був власником місцевого замку. У XV ст. Василь Острозький, прозваний в народі Красним за свою гарну вроду, зводить муровані стіни фортеці, а його син Іван будує дерев’яну Троїцьку церкву. Із невідомих причин дерев’яна церква згоріла, і вже в 1454 році розпочинається побудова кам'яного Свято-Троїцького храму у вигляді укріплення замку.

У Межиріцькому монастирі посеред трапецієподібного двору розташовано Троїцький храм (XV ст.), тринавний, шестистовпний, триапсидний, п’ятибанний. Збереглися також перший ярус Заславської мурованої брами у стилі Відродження, корпуси келій (XVII ст.), чотири оборонні вежі.

Архітектура ансамблю та твори мистецтва, що збереглися, утілюють найхарактерніші особливості українського мистецтва XV—XVIII ст. і належать до найвизначніших пам’яток України.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.