Крок до ВНЗ. Хрестоматія з української літератури. Довідник

Григорій Сковорода

(1722-1794)

Український філософ, письменник, педагог. У своїх поглядах обстоював думку, що сенс людського існування — це подвиг самопізнання.

Походження: народився у бідній козацькій родині на Полтавщині.

Освіта: Києво-Могилянська академія.

Особливості творчості: літературні твори Григорія Савича Сковороди певною мірою стали ілюстраціями його філософських поглядів на людину, навколишній світ, шляхи досягнення щастя (думки про «дві натури» людини — внутрішню та зовнішню, про три світи, ідея самопізнання та «сродної» праці та ін.).

Основні твори: збірка поезій «Сад божественних пісень», збірка байок «Байки харківські», філософські трактати «Вбогий Жайворонок», «Вдячний Еродій», «Алфавіт, або Буквар світу», «Наркіс», «Вступні двері до християнської добронравності».

Літературний напрям: бароко.

ЦЕ ЦІКАВО!

Ще за життя Григорій Сковорода став відомим на всю Україну. Микола Костомаров писав: «Мало можна вказати таких народних постатей, якою був Сковорода, яких би так пам'ятав і поважав народ. На всьому обширі від Острогозька до Києва, у багатьох будинках висять його портрети. Його мандрівне життя є предметом оповідань і легенд...»

De libertate1

Що є свобода? Добро в ній якеє?

Кажуть, неначе воно золотеє?

Ні ж бо, не злотне: зрівнявши все злото,

Проти свободи воно — лиш болото.

О, якби в дурні мені не пошитись.

Щоб без свободи не міг я лишитись.

Слава навіки буде з тобою,

Вольності отче, Богдане-герою!

1 De libertate — Про свободу (лат.).

ЦЕ ЦІКАВО!

Твір «Всякому місту — звичай і права...» був дуже популярним і став народною піснею. Відомі понад п'ятдесят її варіантів. Один із варіантів цієї пісні Іван Котляревський використав як арію Возного в п'єсі «Наталка Полтавка».