Крок до ВНЗ. Географія. Довідник

Класифікація та коротка характеристика опадів

Атмосферні опади — одне зі складних явищ природи. Серед комплексу метеорологічних величин і явищ, які об’єднуються поняттям «погода», хмарам і пов’язаним з ними опадам належить визначна роль.

Для того щоб із хмари випадали опади, хмарні елементи (краплі або кристали) повинні вирости до такого розміру, при якому швидкість їх падіння була б більшою від швидкості висхідних потоків повітря, і частинки, що, падаючи, проходять через шар повітря від нижньої основи хмари до землі, не випаровувались би повністю. При цьому кількість хмарних елементів, що швидко ростуть, у кожний момент часу повинна бути достатньою для створення помітного ефекту опадів.

Залежно від виду і форми атмосферні опади класифікуються так:

• Мряка — досить однорідні опади, які складаються з великої кількості дрібних крапель води з радіусом < 0,25 мм. Вони майже не мають спрямованого руху і здаються ніби плаваючими в повітрі. Випадає мряка переважно з шаруватих (St) та шарувато-купчастих (Sc) хмар, іноді з густого туману.

• Дощ — рідкокрапельні опади, радіус крапель яких коливається від 0,25 мм до 2,5-3,0 мм. Більші краплі дощу не зустрічаються через ефект їх подрібнення. Швидкість падіння крапель дощу досягає 8-10 м/с. Дощ випадає з шарувато-дощових (Ns), купчасто-дощових (Cb) і густих високо-шаруватих (As) хмар, іноді, особливо в екваторіальній і тропічній зонах, — із шарувато-купчастих (Sc).

• Сніг — тверді опади у вигляді кристалів (сніжинок). Спостерігається дуже велика різноманітність форм сніжинок та їх розмірів. Найбільших лінійних розмірів досягають голчасті зірки радіусом до 4-5 мм. Сніжинки часто об’єднуються між собою і випадають у вигляді великих клаптів.

• Мокрий сніг — це опади у вигляді сніжинок і крапель або сніжинок, що тануть.

• Крупа — атмосферні опади, що складаються з льодових і сильно обзернених сніжинок. У «Міжнародному атласі хмар» наводиться таке визначення снігової крупи: «Льодові крупинки, білі й непрозорі, діаметром від 2 до 5 мм, крихкі й легко подрібнюються». Залежно від співвідношення між льодовою та сніговою частинами крупинок, цей вид опадів поділяють на снігові зерна, снігову та льодову крупу, при цьому останню часто вважають різновидом граду.

• Град — опади у вигляді сферичних частинок або шматочків льоду діаметром від 5 до 50 мм (іноді до 30 см), які випадають ізольовано або ж у вигляді неправильних комплексів. Градини утворюються в купчасто-дощових хмарах (Cb). Генетично, тобто залежно від фізичних умов утворення, опади поділяють на облогові, зливові та мрячні.

Облогові — це опади, які поширюються на великі площі й випадають тривалий час. їх інтенсивність не перевищує 5 мм/год. Вони випадають із шаруватоподібних хмар, переважно з Ns — As, у вигляді дощу та снігу.

Зливові — це опади нестійких повітряних мас і холодних атмосферних фронтів. Вони випадають із купчасто-дощових хмар (Cb) у вигляді дощу, снігу, крупи, граду. Починаються і закінчуються раптово й випадають нетривалий час. їх інтенсивність змінюється дуже різко і значно. Протягом перших 30 хвилин йде швидке нарощення, а потім спостерігається плавний спад інтенсивності опадів до повного їх припинення.

Мрячні (а при низьких температурах — льодові кристали) — опади, що випадають із густих St та Sc. Вони в основному утворюються в стійких повітряних масах. їх інтенсивність дуже мала.

За синоптичними умовами утворення опади поділяють на:

• внутрішньомасові, які утворюються всередині однорідної повітряної маси;

• фронтальні, які пов’язані з хмарними системами атмосферних фронтів.

Крім атмосферних опадів, що випадають на земну поверхню з хмар, існують так звані наземні опади. Наземними називають опади у вигляді крапель, кристалів або аморфних на вигляд відкладень льоду, які утворюються на земній поверхні, а також на поверхнях наземних предметів шляхом конденсації або сублімації на них водяної пари. До наземних опадів належать роса, рідкий наліт, іній, твердий наліт. Сюди ж належать паморозь та ожеледь, які виникають при відкладенні та замерзанні переохолоджених крапель води на поверхні предметів. З памороззю та ожеледдю схоже зледеніння повітряних суден.

Роса та іній — це дрібні крапельки води або кристалики льоду (іній), які виділяються з повітря на земній поверхні, особливо на траві, та взагалі на горизонтальних поверхнях предметів. Цей процес, як правило, здійснюється ввечері та вночі в безхмарну погоду. При цьому туману в нижніх шарах повітря не буває.

Рідкий і твердий наліт — це опади у вигляді плівки води (рідкий наліт) або дрібних кристаликів льоду (твердий наліт), які виникають на холодних, переважно вертикальних поверхнях при похмурій і вітряній погоді (перш за все на навітряних охолоджених поверхнях).

Паморозь — це пухкі білі кристали, які наростають на гілках дерев, хвої, дротах, дротяних огорожах та інших тонких предметах. Утворюється при порівняно низьких від’ємних температурах у тумані.

Ожеледь — густе відкладення льоду, яке наростає на навітряних сторонах предметів і поверхні землі. Утворюється при невеликих від’ємних температурах як у тумані, так і при випаданні переохолодженого дощу.

На завершення згадаємо так звані кольорові опади. Річ у тому, що іноді краплі дощу й сніжинки містять забарвлюючі домішки, і тому утворюються незвичайні «червоні» (або «криваві»), «чорні», «молочні» та інші дощі й снігопади. Забарвлюючі домішки можуть мати різне походження: кольоровий піщаний пил пустель, кольорові водорості, мікроорганізми, спори рослин, частинки сажі та попелу при вулканічних виверженнях, лісових і торф’яних пожежах тощо. Ці домішки з потоками повітря потрапляють у середні шари атмосфери й розносяться на великі відстані. За відповідних умов вони вимиваються опадами, забарвлюючи останні.

Добір матеріалів:

В. С. Антонов. Короткий курс загальної метеорології. — Чернівці: Рута, 2004.

Рекомендована література:

1. Л. Т. Матвеев. Динамика облаков. — Л.: Гидрометеоиздат, 1981.

2. А. Г. Тарнопольський. Фізика граничного шару атмосфери. — Одеса: АОБАХВА, 2001.

3. Є. П. Школьний. Фізика атмосфери. — Одеса: ОТМІ, 1997.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.