Історія України: Пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва: Додаток до програми ЗНО: навчальний посібник

52. БУДІВЛЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОПЕРИ УКРАЇНИ. 1901 Р.

Після того, як 1896 р. стара будівля театру згоріла вщент, на його місці в 1899—1901 рр. було побудовано нову будівлю у стилі неоренесанс. Авторство проекту будівлі належить петербурзькому архітекторові Віктору Шретеру. На всесвітньому конкурсі цей проект отримав першу премію. Будівельні роботи велися під керівництвом відомого архітектора В. Ніколаєва.

У архітектурі будівлі видно риси еклектики. Над головним входом до театру знаходився офіційний герб Києва із зображенням заступника столиці — архангела Михаїла. Пізніше герб був знятий на прохання київського митрополита Феогноста. Він уважав театр гріховним закладом. Замість герба з’явилася алегорична композиція, на якій змальовані геральдичні грифони з лірами в лапах (символ музичного мистецтва). Також фасад був декорований бюстами Шевченка, композиторів М. Глинки і О. Сєрова, які своїм колегам подарували артисти петербурзького Марийського театру.

Зал оперного театру включав партер, амфітеатр, бельетаж і чотири яруси, які були розраховані на 1650 глядачів.

У театрі відмінна акустика, такого ефекту вдалося досягти завдяки наявності у стінах будівлі очерету і плити з коркового дерева.

У кінці минулого століття в будівлі була проведена капітальна реконструкція (архітектор Г. Андрєєв). Реставратори внесли значні зміни до закулісної частини театрального приміщення, що дозволило збільшити кількість репетиційних залів, гримувальних, був обладнаний спеціальний хоровий клас. У ході ремонтних робіт була відновлена позолота ліпних декоративних деталей, установлена нова освітлювальна арматура в залі. Театр був також обладнаний за останнім словом техніки.

Театр кілька разів змінював назву. Його знали як: «Російська опера», «Державний оперний театр», «Український театр опери і балету». У 1994 р. з «Українського» театр став «Національним». Сьогодні офіційна назва театру — Національний Академічний театр опери і балету ім. Т. Г. Шевченка, але його також називають Національним оперним театром України.

Сьогодні Національна опера України імені Тараса Шевченка — прославлений творчий колектив, відомий у всьому світі. На сцені музичного театру звучали голоси багатьох знаменитих співаків XX ст.: Гмирі, Паторжинського, Шаляпіна, Руффо, Баттістіні, Собінова, Литвиненко-Вольгемут й ін. Цей музичний театр є справжньою академією і в той же час творчою лабораторією, де народилися сотні оперно- балетних вистав, багато з яких увійшли до золотого фонду української культури.

Після реставрації загальна площа театру збільшилася на третину і становить нині 60 тис. кв. м. Виставу одночасно можуть дивитися 1304 глядачі.

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка