Історія України: Пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва: Додаток до програми ЗНО: навчальний посібник

ПОЧАТОК НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОЇ ВІЙНИ

25. ПОРТРЕТ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. ГРАВЮРА В. ГОНДІУСА. СЕРЕДИНА XVII СТ.

Хмельницький Богдан (Зіновій) Михайлович — гетьман України, творець Української держави. Місцем народження вважається Суботів. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави в Наддніпрянській Україні (1648—1657). Шляхтич, реєстровий козак, військовий писар, із 1648 р. — гетьман Війська Запорозького. Організатор повстання проти панування шляхти в Україні, яке переросло в Національно-визвольну війну українського народу проти Речі Посполитої. Засновник козацької держави на теренах Центральної України — Війська Запорозького, більш відомої як Гетьманщина.

Через ненадійність кримських союзників та важку війну з Річчю Посполитою, у 1654 р. в Переяславі уклав військовий союз із Московським царством. Наприкінці свого життя намагався переорієнтуватися на союз зі Швецією та Османською Портою, убачаючи в амбіціях Москви небезпеку козацькому суверенітету.

Гравюра В. Гондіуса створена в 1651 р. Це єдине портретне зображення Богдана Хмельницького. Обличчя гетьмана худе, похмуре, козацькі вуса сходять униз. На той час йому було 57 років.