Історія України: Пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва: Додаток до програми ЗНО: навчальний посібник

21. ОСТРОЗЬКИЙ ЗАМОК

Острозький замок — унікальний фортифікаційний ансамбль Волині. На початку XVII ст. замок перебудував Януш Острозький у стилі пізнього ренесансу.

Нинішній замковий комплекс споруд складався впродовж XIV—XIX ст. Сьогодні в ансамблі замку збережені Вежа Мурована, Кругла башта, Богоявленський собор, надбрамна дзвіниця і фрагменти стін.

Найдавнішою спорудою на замковому пагорбі є вежа мурована. Зведена князем Данилом Острозьким у другій половині XIV ст., триярусна споруда з мурованими стінами має товщину 2—2,6 м та склепінчасті перекриття. Функціональна доцільність і пластична гармонія, утілені в архітектурній формі круглої башти, визначають її як унікальний зразок фортифікаційного зодчества України й ренесансної стилістики в українській архітектурі. Богоявленську церкву на замковому подвір’ї, імовірно, було зведено ще в XV ст. У 1521 р. її північну стіну було потовщено до 2,8 м та влаштовано бійниці. Таким чином, храм включено в систему оборони. З 1636 р. церква тривалий час не використовувалася за призначенням і перетворилася на руїну. Відбудували її на старих фундаментах у 1886-1891 рр. Від давньої споруди збереглася лише північна стіна. Сучасна пам’ятка — це хрестобаний шестистовпний триапсидний п'ятиверхий храм, який відіграє домінантну роль у композиції ансамблю на Замковій горі.