Історія України: Пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва: Додаток до програми ЗНО: навчальний посібник

10. ЦЕРКВА СВЯТОГО ПАНТЕЛЕЙМОНА ПОБЛИЗУ ГАЛИЧА. КІНЕЦЬ XII СТ.

Церква Святого Пантелеймона — найстаріший і єдиний зі збережених храмів Галицько-Волинського князівства, заснований у 1194 р. князем Романом Мстиславичем. Розташований у с. Шевченкове поблизу Галича. Це хрестобанна церква зі зразками вишуканої білокам’яної різьби і численними рисунками га графіті на стінах. Раніше була розташована в центрі добре укріпленого городища.

У теперішній час церква Святого Пантелеймона входить до складу Національного заповідника «Давній Галич», а також є діючою греко-католицькою церквою. Вона являє собою чотиристовпний хрестобанний храм, у якому на підпружних арках, що спираються на стовпи, здіймається кругла баня з купольним завершенням.

Найбагатшим за формою і декором є західний портал. Він значно виступає за площину фасадної стіни і своїми формами нагадує проспективні портали в романській архітектурі Західної Європи.

Південний портал більш стриманий щодо скульптурного декору, але його архітектурне вирішення таке, як і західного. Формі уступів відповідає форма архівольту.