Хімія. Комплексна підготовка до ЗНО і ДПА

9. Неметалічні елементи та їхні сполуки. Неметали

Атоми неметалічних елементів містять на зовнішньому енергетичному рівні (окрім інертних елементів) значну кількість електронів (від чотирьох до семи) і здатні приєднувати певну кількість електронів, а саме стільки, скільки їх не вистачає до октету.

Розгляньмо електронну будову атома Оксигену: 8О 1s22s22p4.

До завершення зовнішнього енергетичного рівня не вистачає двох електронів, тому що їх у зовнішньому електронному шарі є шість. Отже, атом Оксигену здатний приєднати два електрони і перетворитись на негативно заряджений йон (аніон) Оксигену О2-. Ядро атома Оксигену містить 8 протонів, вони визначають заряд ядра (+8). Їх кількість в іоні не змінилась, а от кількість електронів в йоні збільшилась до 10. Спільний заряд електронів — -10. Таким чином, сумарний заряд аніона Оксигену — -2:

Розгляньмо ще один приклад: установимо, який йон може утворити атом Хлору.

Електронна формула Хлору — 17Сl 1s22s22p63s23p5.

У зовнішньому електронному шарі в атомі є сім електронів і до його завершення не вистачає одного електрона. Щоб завершити зовнішній енергетичний рівень, атом може приєднати один електрон і перетворитися на йон Сl-, електронна будова якого буде ідентична атому інертного елемента Аргону.

Радіуси атомів і відповідних аніонів майже однакові, тому що кількість енергетичних рівнів унаслідок утворення негативно зарядженого йона залишається незмінною: r(О2-) ≈ r(О), r(Сl-) ≈ r(Сl).

Отже, атоми неметалічних елементів здатні приєднувати електрони і перетворюватися на негативно заряджені йони — аніони.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.