Біологія. Комплексна підготовка до ЗНО і ДПА

Проміжний характер спадкування ознак

У своїх дослідах Мендель зіткнувся з випадками повного домінування, тому гетерозиготні рослини в його дослідах виявилися подібними до домінантних гомозигот. Але в природі разом з повним домінуванням часто трапляється й неповне, тобто гетерозиготи мають інший фенотип, не схожий з батьківським. Розгляньмо це на прикладі забарвлення квіток нічної красуні.

Рослини F1 одноманітні, тобто підтверджується перший закон Менделя про одноманітність гібридів першого покоління, але вони відрізняються фенотипно від батьків (див. схему вгорі справа).

Після схрещування гібридів першого покоління між собою отримаємо:

Таким чином, співвідношення кількості отриманих у F2 рослин за неповного домінування (проміжного успадкування) збігається за генотипом та фенотипом і становить 1 : 2 : 1.

Неповне домінування властиве ряду генів, що детермінують спадкові аномалії і хвороби людини. Наприклад, так успадковується серпоподібно-клітинна анемія, атаксія Фрідрейха (прогресуюча втрата координації довільних рухів). За неповного домінування успадковується й цистинурія. У гомозигот за рецесивною алеллю цього гена в нирках утворюються цистинові камені, а в гетерозигот виявляється лише підвищений вміст цистину в сечі. У гомозигот за геном пельгерової анемії відсутня сегментація у ядрах лейкоцитів, а в гетерозигот вона незвична.

Отже, у разі проміжного характеру успадкування в гібридів другого покоління можливі три варіанти генотипу, кожен з яких визначатиме свій варіант фенотипу.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.