Підручник з Природознавства. 5 клас. Ярошенко - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 26. Місяць — супутник Землі

Пригадайте, які планети Сонячної системи мають супутники.

Які з небесних тіл є самосвітними?

Користуючись малюнком в атласі, порівняйте розміри Сонця, Землі та Місяця.

Вивчення параграфа допоможе вам:

• дізнатися про особливості природного супутника Землі;

• навчитися розрізняти фази Місяця;

• з’ясувати, чому бувають місячні й сонячні затемнення.

Найближче до Землі небесне тіло. Місяць — друге після Сонця яскраве небесне тіло, яке ми бачимо на небі. Це єдиний природний супутник нашої планети. Нам здається, що він майже такого самого розміру, як і Сонце. Насправді ж Місяць набагато менший. Пояснення тут просте: він розташований у 400 разів ближче до Землі, ніж Сонце. Місяць не випромінює власного світла. Він здається світним тому, що відбиває, ніби дзеркало, сонячні промені. З усіх небесних тіл Місяць досліджено найкраще.

Місяць — це природний супутник Землі. Він світить відбитим світлом Сонця.

Як і Земля, Місяць має кулясту форму. Він також обертається навколо своєї осі, тільки значно повільніше за Землю. Тому доба на Місяці триває 710 год (майже 30 земних діб). Наш супутник обертається ще й навколо Землі. Один оберт він здійснює за 27 діб 8 год.

Цікаво, що Місяць завжди повернений до Землі одним боком (мал. 77). Другого боку землянам ніколи не видно. Невидимий бік супутника нашої планети люди побачили тільки в 1959 р. на знімках. їх зробив автоматичний апарат, запущений на Місяць.

Мал. 77. Видимий із Землі бік Місяця

Дослідження поверхні Місяця. Поверхню супутника нашої планети можна роздивитися в телескоп. Вона нагадує кам’янисту пустелю. На Місяці є гори і кратери — чашоподібні заглиблення. Але немає повітря, тому немає й життя.

Місяць — поки що єдине, крім Землі, небесне тіло, на яке ступала нога людини. Астронавти, які висаджувалися на Місяць, та автоматичні станції проводили дослідження й доставили на Землю зразки місячного ґрунту.

Пригадайте, якою буває температура на Місяці вдень і вночі.

Фази Місяця. Сам Місяць не випромінює світла. На небі ми бачимо тільки ту його поверхню, що освітлена Сонцем. У різні дні Місяць із Землі має різний вигляд: від вузенької скибочки до повного диска. А буває, що його зовсім не видно. Пояснюється це зміною положення Місяця відносно Сонця й Землі. Видимі із Землі форми Місяця називають фазами (мал. 78, с. 114).

У фазі нового Місяця його зовсім не видно. Освітлену вузеньку скибочку з правого боку місячного диска називають молодиком. Половину диска Місяця ми бачимо у фазах, що мають назву перша та остання чверті. Зверніть увагу, що це різні частини Місяця. Коли наш супутник опиняється на протилежному боці від Сонця, увесь його бік, який видно із Землі, повністю освітлюється. Тоді він має вигляд диска. Це фаза повного Місяця (повня).

Людина на Місяці

Молодик

Мал. 78. Фази Місяця

Станьте дослідниками природи

Проведіть спостереження за Місяцем.

Завдання 1. З’ясуйте, у які дні у вашій місцевості Місяць перебуває у фазі нового та повного Місяця. Для цього найкраще щодня спостерігати за розмірами місячного диска і записувати побачене.

Завдання 2. Коли Місяць досягне фази повного Місяця, розгляньте його уважніше (краще це зробити, скориставшись збільшувальним приладом). Зверніть увагу на темні й світлі плями на поверхні Місяця. Чим вони є насправді?

Чому бувають затемнення Місяця та Сонця. Під час руху своїми орбітами іноді Земля і Місяць розташовуються в один ряд із Сонцем у такому порядку: Сонце — Земля — Місяць (мал. 79). Освітлена Земля кидає у простір тінь, у яку на певний час (від кількох хвилин до більш як півтори години) потрапляє Місяць. Це явище називають місячним затемненням. Протягом року буває два-три місячні затемнення.

Повня

Мал. 79. Схема виникнення місячного затемнення

Мал. 80. Схема виникнення сонячного затемнення

У певний час Місяць розташовується між Землею й Сонцем (Сонце — Місяць — Земля). Тоді на кілька хвилин частково чи повністю сонячний диск стає невидимим із певних територій на Землі (мал. 80). Так виникає сонячне затемнення. Протягом року буває два або й більше сонячних затемнень. Із Землі затемнення можна спостерігати через скло, вкрите шаром кіптяви.

Тривалий час люди не могли пояснити причини місячних та сонячних затемнень, тому боялися їх. Нині про дату їхнього настання вчені повідомляють завчасно в астрономічних календарях. Дізнатися, коли буде найближче затемнення Місяця чи Сонця, ви можете з Інтернету.

Пристрій для спостереження за сонячним затемненням

Скарбничка знань

Помічено, що Місяць може впливати на людину. У період від молодика до повні людина активніша, енергійніша. А в період від повного Місяця до останньої його фази активність зменшується, проявляється втома. У дні повного Місяця деякі люди стають більш знервованими, сварливими.

Перевірка знань

1. Відстань від Землі до Сонця — 150 000 000 км, а від Землі до Місяця — 384 000 км. Обчисліть, на скільки кілометрів і в скільки разів Місяць ближчий до нашої планети.

2. Чому Місяць світить слабше від Сонця?

3. Чому на Місяці не можна висадитися без скафандра?

4. Як відбуваються місячне і сонячне затемнення?

5. Чим Місяць подібний до Землі? Чим вони різняться між собою?