Всесвітня історія. 6—11 кл. Документи. Матеріали

11 КЛАС

РОЗДІЛ І. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

ДИРЕКТИВА А. ГІТЛЕРА ВІД 5 БЕРЕЗНЯ 1941 р. ЗА № 24 «ПРО СПІВПРАЦЮ З ЯПОНІЄЮ»

Фюрер дав такий наказ про співпрацю з Японією:

1. Метою співпраці, заснованого на потрійному пакті з Японією, є змусити Японію якомога швидше почати активні дії на Далекому Сході. Таким чином, англійські сили будуть послаблені й центр тяжіння інтересів США буде перенесений на Тихий океан. Чим швидше це станеться, тим більше шансів на успіх матиме Японія, оскільки її майбутні суперники все ще недостатньо підготовлені до війни. Операція «Барбаросса» викличе особливо сприятливі політичні та військові передумови для проведення цього плану.

2. Для того щоб прокласти шлях для співпраці, необхідно всіма можливими засобами підсилити військовий потенціал Японії. Із цією метою верховне командування збройними силами буде найщедрішим чином допомагати Японії шляхом надання інформації, заснованої на військовому досвіді Німеччини у військово-економічному відношенні та технічних питаннях. Тут бажана взаємність, але навіть інший стан справ не повинен стати на заваді такої співпраці. Насамперед варто задовольняти ті запити японців, які мають безпосереднє значення для ведення війни. В особливих випадках фюрер залишає право рішення за собою. [42, с. 412—413]

1) Коли була створена вісь Берлін—Рим—Токіо?

2) Чому А. Гітлеру була важлива підтримка Японії?

3) У чому полягала допомога Німеччини Японії?

4) Чи можна назвати відносини двох країн взаємовигідними?

ПЛАН «БАРБАРОССА» (18 грудня 1940 р.)

Військові маси російської армії, що перебувають у західній частині Росії, повинні бути знищені в сміливих операціях із глибоким просуванням танкових частин. Необхідно завадити відступу боєздатних частин на російську територію.

Потім шляхом швидкого переслідування має бути досягнута лінія, з якої російська авіація вже не буде здатна напасти на німецькі області.

Кінцевою метою операції є відмежування від азіатської Росії загальною лінією Архангельськ — Волга. Таким чином, за потреби останню промислову область на Уралі, що залишається в Росії, можна буде паралізувати за допомогою авіації.

У ході цих операцій Балтійський флот росіян швидко втратить свої опорні пункти й у такий спосіб перестане бути боєздатним.

Уже на початку операції треба шляхом потужних ударів запобігти можливості нинішнього втручання з боку російської авіації. [42, с. 364—367]

1) Чому СРСР став головною метою А. Гітлера?

2) Які першочергові цілі ставив А. Гітлер перед військами?

3) Чому для Німеччини було важливо швидко розгромити СРСР?

4) Поясніть, чому саме лінія Архангельск—Волга мала стати кінцевою метою німецьких армій.

5) Що згідно з планом «Барбаросса» очікувало російський флот і авіацію?

6) Дайте свою оцінку реальності виконання плану «Барбаросса».

НАКАЗ ВЕРХОВНОГО ГОЛОВНОКОМАНДУВАЧА ВІЙСЬКАМИ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОГО, ПІВДЕННОГО, ДОНСЬКОГО, ПІВНІЧНО-КАВКАЗЬКОГО, ВОРОНЕЗЬКОГО, КАЛІНІНСЬКОГО, ВОЛХОВСЬКОГО І ЛЕНІНГРАДСЬКОГО ФРОНТІВ 25 січня 1943 р.

У результаті двомісячних наступальних боїв Червона Армія прорвала на широкому фронті оборону німецько-фашистських військ, розбила сто дві дивізії супротивника, захопила більше ніж 200 тис. полонених, 13 тис. знарядь і багато іншої техніки та пройшла вперед на 400 кілометрів. Наші війська здобули серйозну перемогу. Наступ наших військ триває.

Вітаю бійців, командирів і політпрацівників Південно-Західного, Південного, Донського, Північно-Кавказького, Воронезького, Калінінського, Волховського, Ленінградського фронтів із перемогою над німецько-фашистськими загарбниками та їхніми союзниками — румунами, італійцями та угорцями під Сталінградом, на Доні, Північному Кавказі, під Воронежем, у районі Великих Луків, південніше Ладозького озера.

Висловлюю подяку командуванню й доблесним військам, що розгромили гітлерівські армії на підступах до Сталінграда, що прорвали блокаду Ленінграда та звільнили від німецьких окупантів міста Кантемирівка, Бєловодськ, Морозовський, Міллерове, Старобельськ, Котельнікове, Зимовники, Еліста, Сальськ, Моздок, Нальчик, Мінеральні Води, П’ятигорськ, Ставрополь, Армавір, Валуйки, Россош, Острогозьк, Великі Луки, Шліссельбург, Воронеж і багато інших міст і тисячі населених пунктів.

Уперед, на розгром німецьких окупантів і вигнання їх за межі нашої Батьківщини! [Приказы Верховного Главнокомандующего в период Великой Отечественной войны Советского Союза. — М.: Воениздат, 1975. с. 13]

1) Визначте наслідки Сталінградської битви для німецької армії.

2) Які міста були звільнені від німецьких окупантів у результаті контрнаступу радянських військ узимку 1942—1943 рр.?

3) Чому Сталінградську битву в літературі називають початком докорінного перелому у Великій Вітчизняній війні?

4) Дайте власну оцінку дій радянських та німецьких військ під час битви.

Із повідомлення Надзвичайної державної комісії із установлення й розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх спільників, про страшні злочини німецького уряду в Освенцимі

На підставі опитування й медичного огляду 2819 врятованих Червоною Армією в’язнів Освенцимського табору та вивчення виявлених у ньому німецьких документів, залишків підірваних німцями при відступі крематоріїв і газових камер, знайдених на території табору трупів, речей і документів знищених німцями людей різних країн Європи, що збереглися на складах і в бараках табору, встановлено:

1. Шляхом розстрілів, голоду, отруєнь і страшних катувань німці винищили в Освенцимському таборі понад 4 млн громадян Радянського Союзу, Польщі, Франції, Бельгії, Голландії, Чехословаччини, Югославії, Румунії, Угорщини та інших країн.

2. Німецькі професори й лікарі проводили в таборі так звані медичні експерименти над живими людьми — чоловіками, жінками й дітьми.

3. За ступенем продуманості, технічної організованості, за масовістю і жорстокістю винищування людей Освенцимський табір випереджає всі відомі дотепер німецькі «табори смерті».

В Освенцимському таборі були і газові камери, і крематорії, і хірургічні відділення, і лабораторії — все це було призначено для страшного знищення людей. Газові камери німці назвали «лазнями особливого призначення». На вхідних дверях цієї «лазні» було написано «Для дезінфекції», а на вихідних — «Вхід у лазню». Таким чином, люди, призначені для знищення, нічого не підозрюючи, заходили в приміщення «Для дезінфекції», роздягалися і звідти заганялися до «лазні особливого призначення», тобто до газової камери, де їх винищували отруйною речовиною «циклоном». [42, с. 617—621]

1) Із якою метою створювались концтабори?

2) Де розташовувалися найбільші концтабори?

3) Для чого німцям потрібні були великі маси людей у таборах? Якою була їхня доля?

4) Коли Червона армія захопила концтабір Освенцим? Скільки людей у ньому загинуло?

5) Чи можна назвати функціонування німецьких концтаборів — найбільшим злочином Третього рейху? Свою відповідь обґрунтуйте.

ВИСАДЖЕННЯ АНГЛО-АМЕРИКАНСЬКИХ ВІЙСЬК У НОРМАНДІЇ

(із мемуарів В. Черчілля, червень 1944 р.)

10 червня генерал Монтгомері повідомив, що він досить міцно влаштувався на березі та готовий прийняти гостей. Тому я разом зі Сметсом, Бруком, генералом Маршаллом і адміралом Кінгом вирушили своїм поїздом до Портсмута, усі три американські начальники штабів прилетіли до Лондона 8 червня на випадок, якщо доведеться швидко ухвалити важливе військове рішення. Нас чекали англійський і американський есмінці. Сметс, Брук і я сіли на англійський есмінець, а генерал Маршалл і адмірал Кінг із супроводом, — на американський, і ми без інцидентів перетнули Ла-Манш і прибули кожен на свою ділянку фронту. Монтгомері, усміхнений і спокійний, зустрів мене на березі. Його армія вже проникла на 7—8 миль у глиб країни. Стрілянина була досить слабкою, великої активності не спостерігалося. Штаб Монтгомері розташувався приблизно за 5 миль від узбережжя, у замку, оточеному галявинами й озерами. Ми поснідали в наметі, оберненому в бік супротивника. Генерал мав чудовий настрій. Я запитав його, чи далеко розміщений дійсний фронт. Він відповів, що приблизно за 3 милі. Я запитав, чи існує безперервна лінія фронту. «Ні», — сказав він. «Що ж у такому випадку може завадити нападу німецьких танків, які можуть порушити наш сніданок?» Він відповів, що сумнівається, що німецькі танки можуть прийти. [86, с. 10—12]

1) Коли вперше було поставлене питання про відкриття Другого фронту?

2) Чому В. Черчілль намагався переконати американців висаджуватися на Балканах?

3) У чому полягала мета операції «Оверлорд»?

4) Якими силами відбувалося висадження союзників у Нормандії?

5) Яке історичне значення мала ця подія?

Із Декларації про поразку Німеччини та взяття на себе верховної влади щодо Німеччини урядами СРСР, США, Великої Британії та Франції

Німецькі збройні сили на суші, на морі та в повітрі зазнали повної поразку й беззастережно капітулювали, і Німеччина, що відповідає за війну, не здатна більше протистояти волі держав-переможниць. Таким чином беззастережна капітуляція Німеччини здійснена, і Німеччина поставила себе в залежність від таких вимог, які можуть бути зараз або згодом їй нав’язані. <...>

Уряди Союзу Радянських Соціалістичних Республік, Об’єднаного Королівства і Сполучених Штатів Америки та Тимчасовий уряд Французької республіки цим беруть на себе верховну владу в Німеччині, враховуючи всю владу, яку має німецький уряд, верховне командування та будь-який обласний, муніципальний або місцевий уряд чи влада.

Узяття на себе такої влади, прав і повноважень для вищевказаних цілей не е анексією Німеччини. <...>

Стаття 11. а) Головні нацистські лідери, зазначені представниками союзників, і всі особи, чиї імена, ранг, службове становище або посада будуть час від часу вказувати представниками союзників у зв’язку з тим, що вони підозрюються у здійсненні, підбурюванні або виданні наказів про ведення військових або аналогічних злочинів, будуть арештовані та передані представникам союзників. <...>

Стаття 13. а) При здійсненні верховної влади по відношенню до Німеччини, узятої на себе урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік, Об’єднаного Королівства і Сполучених Штатів Америки та Тимчасовим урядом Французької Республіки, чотири союзні уряди будуть вживати таких заходів, включаючи повне роззброєння й демілітаризацію Німеччини, які вони будуть вважати необхідними для майбутнього миру і безпеки. [55, с. 84—90]

1) На яких умовах Німеччина капітулювала перед державами-переможницями?

2) Хто згідно з декларацією був винен у початку війни?

3) Які країни взяли на себе керівництво німецькими землями?

4) Яка доля спіткала нацистських лідерів?

5) Які завдання стояли перед союзними урядами задля збереження миру в майбутньому?

ІЗ ВІЙСЬКОВОГО ПОСЛАННЯ ПРЕЗИДЕНТА РУЗВЕЛЬТА КОНГРЕСУ (8 грудня 1941 р.)

Учора, 7 грудня 1941 р., у день, ганьба якого залишиться в історії, Сполучені Штати Америки були зненацька і навмисно атаковані військово-морськими й військово-повітряними силами Японської імперії. <...>

Проведений учора напад на Гавайські острови завдав жорстокої шкоди американському військово-морському флоту та армії. Цей напад коштував нам життів багатьох американців. <...>

Японський напад поширюється на весь район Тихого океану. Факти вчорашнього дня говорять самі за себе. Народ Сполучених Штатів дійшов уже певного висновку і чудово розуміє, чим загрожує цей напад життю й безпеці нашої нації. <...>

Незалежно від того, скільки нам знадобиться часу, щоб розтрощити цей навмисний напад, американський народ, сильний свідомістю своєї правоти, виграє війну й переможе. <...>

Я пропоную конгресу оголосити, що від неділі 7 грудня, тобто з моменту нічим не спровокованого і зрадницького нападу на нас Японії, Сполучені Штати та Японська імперія перебувають у стані війни. [87, с. 839—840]

1) Чому японські війська атакували саме базу на Перл-Харбор?

2) Визначте безпосередні результати нападу.

3) Як відреагували на напад американці?

4) Чи здобули японці повну військову ініціативу в результаті нападу?

5) Чи мала Японія шанси виграти війну на Тихому океані в більш економічно розвинутих США? Свою відповідь обґрунтуйте.

РЕЗУЛЬТАТИ АТОМНОГО БОМБАРДУВАННЯ ХІРОСІМИ Й НАГАСАКІ

(Доповідь групи з вивчення стратегічних бомбардувань військово-повітряних сил Сполучених Штатів)

Ось деякі типові висловлення японців, що пережили катастрофу: ...Вони всі щиро зневажають американців за це й запитують, чому примари, якщо вони існують, не переслідують останніх.

Коли я побачив поранених та вбитих, то обурився діями ворога. Після вибуху атомної бомби я зрозумів, що повинен іти працювати на військовий завод. <...> Мої сини сказали мені, що навіть коли вони подорослішають, то не забудуть атомну бомбу.

Нас не дивує, що вибух атомної бомби викликав хвилю ненависті й обурення. Більше того, досить імовірно, що наведені цифри неповністю відбивають, наскільки глибоко ці почуття охопили населення Японії, оскільки цілком очевидно, що багато хто з опитаних осіб зі страху або ввічливості не були повністю щирими в описі своїх почуттів. <...> Якщо говорити про Японію в цілому, то пережиті нею втрати й військові поразки, наприклад на Сайпані, Філіппінах і Окінава, удвічі перевершували за своєю важливістю атомну бомбу, тобто переконання населення країни в неминучості поразки. Із цього боку звичайні повітряні нальоти на Японію, разом узяті, утричі перевершували за своєю важливістю атомну бомбу. Погіршення умов життя, наприклад нестача харчів і недоїдання, відіграли більш важливу роль в усвідомленні японським народом неможливості продовжувати війну, ніж атомна бомба. <...>

Не можна, проте, сказати, що саме атомна бомба переконала членів уряду, які уклали мир, у необхідності капітуляції. <...>

Атомні бомби не переконали військових керівників у тому, що оборона японських островів стала неможливою.

Прагнення до миру досягло свого кульмінаційного моменту на імператорській нараді, що тривала з вечора 9 серпня до ранку 10 серпня і відбувалася у специфічній обстановці, яка виникла в результаті атомних бомбардувань і оголошення війни Росією. [88, с. 3—5, 8—9, 22—23]

1) На які міста та коли було скинуто атомні бомби?

2) Визначте наслідки бомбардування для міст та їх населення.

3) З’ясуйте наслідки бомбардування в геополітичному плані.

4) Як ви вважаєте, що більше вплинуло на підписання капітуляції: атомне бомбардування чи розгром Квантунської армії радянськими військами в Китаї?

5) Чи згодні ви з думкою, що атомне бомбардування японських міст мало на меті показати військову силу США перед СРСР?