Підручник по Всесвітній історії. 6 клас. Пометун - Нова програма

§ 9. ЯКУ АРХЕОЛОГІЧНУ КУЛЬТУРУ НАЗИВАЮТЬ ТРИПІЛЬСЬКОЮ

Археологічна куль тура — сукупність подібних між собою археологічних пам'яток, що належать до певного часового періоду і поширені в окремій місцевості.

1. ВІДКРИТТЯ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

За допомогою тексту й ілюстрації розкажіть про відкриття культури трипільців на території нашої країни.

Серед землеробських археологічних культур, що поширювалися на нашій території, найяскравіший слід залишила трипільська. Вона має таку назву за місцем першої знахідки її пам’яток — села Трипілля на Київщині. Там наприкінці XIX ст. археологічна експедиція, яку очолював Вікентій Хвойка, знайшла сліди поселення давніх землеробів. За сучасними даними, трипільська культура існувала в ІV—ІІІ тис. до н.е. На той час трипільці заселили лісостепову смугу сучасної України від Дністра до Дніпра.

Проект обкладинки до першого видання археологічних праць В Хвойки, присвячених відкриттю трипільської культури (малюнок В. Хвойки)

Оскільки у трипільців не було писемності, то всі відомості щодо їхнього способу життя вчені одержують лише завдяки археологічним розкопкам.

2. ГОСПОДАРЮВАННЯ І ПОБУТ ТРИПІЛЬЦІВ

Якими були основні заняття трипільців? У чому полягали особливості їхнього способу господарювання?

Основними заняттями трипільців були землеробство і скотарство. Вони вирощували пшеницю, ячмінь, овес, горох, льон. Учені припускають, що трипільці мешкали на одному місці років 50-70, поки земля не виснажувалася. Після цього вони переходили на сусідню територію.

Відомо, що трипільці розводили корів, волів, овець, кіз, свиней, пізніше — з другої половини III тис. до н.е. — коней.

Трипільці були не лише вправними землеробами, а й обдарованими ремісниками. Вони володіли обробкою каменю, кістки, ткацтвом, мідно-ливарною справою, гончарством. Майже в кожному трипільському житлі археологи знаходять чимало високохудожніх керамічних виробів — мисочок, глечиків, кубків тощо.

У розписі посуду стародавні майстри використовували символічні зображення людей, тварин і птахів, дерев і колосків пшениці.

Роздивіться ілюстрації і зробіть припущення: для чого використовували ці гончарні вироби? Доведіть, що гончарство у трипільців досягло високого рівня розвитку.

Зразки керамічного посуду трипільської культури

Трипільські жінки були справжніми майстринями з виготовлення сорочок, суконь, спідниць. Тогочасні модниці прикрашали свої вироби особливими кольоровими орнаментами, а також носили намиста й інші прикраси.

Спираючись на зображення, опишіть зовнішність, одяг, вбрання, заняття трипільців.

1 — трипільські жінки (сучасна історична реконструкція З. Васіної); 2 — ткацький верстат (фото з експозиції виставки, присвяченої трипільській археологічній культурі)

Поселення трипільців були розташовані переважно на невеликих пагорбах біля водоймищ.

Залишки жител, глиняні моделі, знайдені археологами, допомагають уявити зовнішній вигляд трипільських будинків. Люди мешкали в чотирикутних одно- чи двоповерхових будинках. Стіни робили з дерева або плели з лози, а потім обкладали спеціально замішаною рідкою глиною. Житла, побудовані таким чином, можна і сьогодні побачити в українських музеях народної архітектури та побуту.

Роздивіться ілюстрації та опишіть вигляд житла трипільців. Про який рівень розвитку господарювання і ремесел свідчать такі будинки? Доведіть свою думку.

1 — трипільське житло з горищем; 2 — двоповерхове трипільське житло (сучасні історичні реконструкції М. Відейка)

Невелике трипільське поселення (реконструкція за археологічними знахідками)

Житла в поселенні розташовувалися у вигляді кола або овалу. Вірогідно, так легше було захищатися від ворога.

Згодом з’явилися величезні поселення, що за площею і кількістю мешканців нагадують міста. Так, під час розкопок біля села Майданецьке на Черкащині археологи знайшли 1575 будинків, а біля села Тальянки — 2700. Чисельність населення в них могла значно перевищувати 10 тисяч осіб.

3. ДУХОВНЕ ЖИТТЯ ТРИПІЛЬЦІВ

Якими були ознаки духовного життя людей трипільської культури?

Життя перших землеробів значною мірою залежало від природних умов. Щоб мати врожай і приплід худоби, трипільці намагалися «задобрити» природу. Для цього вони влаштовували різноманітні свята, присвячували вищим силам особливо красивий посуд, готували спеціальні страви. Учені-етнографи вважають, що такі землеробські свята, як «свято приходу весни», «першої борозни», «останнього снопа» походять саме з часів трипільців.

Трипільські статуетки богинь родючості

Велика кількість знайдених глиняних статуеток дозволила вченим припустити ймовірність того, що трипільці поклонялися Богині-Матері — символу материнства й родючості, Бику — символу обробки землі й багатства, Змії — символу мудрості, Голубу — символу неба.

Роздивіться зображення. Як виглядав трипільський храм?

Трипільський храм (оригінальна модель, створена стародавнім майстром)

Як свідчать археологічні дані, у III тисячолітті до н.е. трипільська культура занепала: поселення були покинуті чи спустошені. Учені й дотепер не мають єдиної точки зору на причини зникнення цієї культури.

Перевірте засвоєне на уроці

1. Як ви розумієте поняття «археологічна культура»?

2. Хто і коли розпочав дослідження трипільської культури на території України?

3. Якими були заняття трипільців? Наведіть приклади.

4. У чому полягають особливості трипільського житла?

Домашнє завдання

Що дозволяє вченим уважати трипільську культуру однією із найрозвиненіших землеробських культур свого часу?

Пам’ятки первісності в музеях і заповідниках України

Поблизу Мелітополя Запорізької області розташовано Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила». У ньому науковці відкрили 65 гротів і печер, у яких виявлено багато наскельних малюнків. Якщо вас зацікавила ця інформація, відвідайте сайт заповідника.

Пам’ять про трипільську культуру зберігають у багатьох музеях України, зокрема, м. Переяславі та с. Трипілля. У печері Вертеба на Тернопільщині створено перший в Україні підземний музей трипільської культури.