Всесвітня історія. Історія України. 6 клас. Дудар

§ 23. Грецька релігія та міфологія. Античні Олімпійські ігри

Пригадайте, покровителями яких сил були боги на Давньому Сході.

Поміркуйте, чому в давнину люди обожнювали сили природи.

Уявлення греків про світобудову дійшли до нашого часу у вигляді міфів. Давні греки вважали, що спочатку існував лише Хаос. У ньому було джерело життя, з якого і народилася Гея — богиня землі. Глибоко під землею було безмежне царство вічної темряви, у якому панував Тартар. Потім з’явилася могутня сила кохання, покровителем якої був бог Ерос. А за ним — покровительки ночі і дня Нікта й Гемера. Відтоді вони безперервно змінюють одна одну. Над землею, за віруваннями давніх греків, розкинулося небо, богом якого був Уран. У Геї та Урана народилися діти — могутні титани. Найстарший серед них — Океан — повелитель вод, що омивали всю землю. Від шлюбу Урана та богині Фетіди народилися усі річки. У титанів Гіперона і Тейї народилися діти: повелитель сонця Геліос, повелительки місяця й зорі Селена й Еос. У титанів Кроноса і Реї народилися олімпійські боги Гестія, Деметра, Гера, Аїд, Посейдон і Зевс.

Підступний Кронос відібрав владу у свого батька Урана. Гея напророчила синові, що його власна дитина вчинить з ним так само підступно. Боячись здійснення пророцтва, Кронос проковтнув своїх дітей-немовлят Геру, Деметру, Аїда й Посейдона. Зевса матері вдалося сховати на Криті. Він виріс, набрався сили і звільнив своїх братів та сестер.

Олімпійські боги

Давні греки уявляли богів схожими на людей, тому наділяли їх людськими рисами: мудрістю, розважливістю, співчуттям, а також марнославством і підступністю. Оселі богів розташовувалися високо за хмарами — на вершині Олімпу. Жодна людина не наважувалася піднятися на гору, щоб не потурбувати їх.

Розгляньте малюнок 32. Поміркуйте, яких богів зобразив автор у жартівливій формі.

Мал. 32

Герої давньогрецьких міфів

Поруч із богами у міфах діють видатні герої Тесей, Геракл, Одіссей, Ясон, Ахілл та багато інших. Їх вважали напівбогами, дітьми безсмертних жителів Олімпу і людей. Герої уособлювали людські чесноти, їхні вчинки ставали взірцем для наслідування у скрутних ситуаціях.

Чи бачили ви мультфільми, серіали або художні фільми про пригоди Геракла, Персея чи Тесея?

Розгляньте малюнки 33-35. Поміркуйте, яких героїв на них зображено, й аргументуйте свої висновки. Про які їхні подвиги розповідають ці зображення?

Мал. 33

Мал. 34

Мал. 35

Олімпійські ігри

Греки дуже шанували спорт, відтак у місті Олімпія ще за часів Гомера на честь бога Зевса було започатковано Олімпійські ігри. Правдива історія про перші змагання до наших днів не дійшла. Але відомо, що у 776 р. до н. е. після тривалої перерви їх проведення відродив цар Іфіт, сучасник Лікурга Спартанського. Після укладення миру між Спартою й Афінами Олімпію оголосили священною. До неї було заборонено прибувати зі зброєю.

Прочитайте текст. Порівняйте, як проходили Олімпійські ігри у Давній Греції та як вони відбуваються нині.

У 394 р. н. е. римляни скасували проведення Олімпійських ігор. І лише у 1896 р. з метою зміцнення миру та злагоди француз П’єр де Кубертен ініціював відновлення Олімпійських ігор.

Мал. 36

Порівняйте традиції давніх Олімпійських ігор із сучасними змаганнями. Що збереглося від тих часів у спорті України та світу?

Накресліть у зошиті лінію часу й позначте на ній рік відновлення Олімпійських ігор. Полічіть, скільки століть минуло відтоді.

Виконайте онлайн-вправу.

Підсумки

Релігія і традиції давніх греків позначилися на розвитку культури інших цивілізацій, насамперед давньоримської. Міфи, зокрема закладені в них прагнення до гармонії, миру і справедливості, мають надзвичайний вплив на світову літературу та мистецтво донині.

Домашнє завдання

  • 1. Намалюйте ілюстрацію до давньогрецького міфу, який вам подобається найбільше.
  • 2. Підготуйте повідомлення про відомого давньогрецького вченого, поета, драматурга або митця.