Зарубіжна література. 9 клас. Волощук

Маленька людина, або Як стати великим

Після переїзду в Петербург Гоголь вступив на службу до Департаменту уділів. У листах додому письменник скаржився, що тепер змушений «не відходити від столу і переписувати стару маячню й дурниці панів столоначальників». Та водночас він мріяв про високу кар’єру, мав на меті стати значною людиною, «необхідним величезній махині державній». Гоголь був переконаний, що здійснити цей задум можна лише цілковито присвятивши себе справі - хай поки що маленькій, але державній. Треба обмежувати свої бажання. «Одно слово, навіть тоді, коли все прагне розважитись», справжній чиновник повинен «не віддаватися ніякій розвазі».

Останню з наведених цитат узято з повісті «Шинель», роботу над якою письменник розпочав у середині 1830-х років. На той час він уже остаточно змінив свою думку про те, як можна зробити кар’єру.

Ви вже знаєте, що повість «Шинель» разом з повістями «Невський проспект», «Портрет», «Нотатки божевільного» й «Ніс» увійшла до циклу, названого критиками «Петербурзькі повісті». Ці твори було написано у відкритому Пушкіним жанрі реалістичної побутово-символічної повісті, що мав утілити новий погляд на нову дійсність.

Кожна з названих повістей Гоголя має побутовий, психологічний і філософський плани. Автор описує певну життєву ситуацію, розкриває характер головного героя, порушує певну філософську проблему. Реалістичність у цих творах органічно поєднується з елементами фантастики: листуються між собою собаки, прогулюється столицею відрізаний ніс тощо.

Е. Бернштейн. Будинок на Казанській вулиці в Петербурзі, де мешкав М. Гоголь. 1952 р.

У фіналі повісті «Шинель» теж відбувається дивовижа: таємничий привид зриває з перехожих шинелі. Гоголь її не коментує, але читач напевне розуміє, що привид якось пов’язаний з головним героєм твору. Адже примара ніби мститься за дрібного чиновника, який помер з горя, утративши свою мрію - щойно пошиту шинель. Власне, композиція повісті проста: автор послідовно розповідає про зазначені вище події. Однак насправді не все так просто...

Перевірте себе

  • 1. Як ви гадаєте, чи здійснив Гоголь свою мрію «стати необхідним величезній махині державній», написавши і поставивши комедію «Ревізор»? Чи мав письменник іншу реальну можливість прислужитися державі?
  • 2. Який особистий досвід спонукав Гоголя написати повість «Шинель»? Що ви знаєте про цей твір?
  • 3. Як ви вважаєте, чи гідна мрія про одяг бути мрією всього життя навіть для дуже бідної людини?

Перед читанням. Читаючи повість Гоголя, зверніть увагу на те, як у ній описано Петербург. Поміркуйте, чи вважає автор це місто зручним для життя. Якщо ні, то чому? Чи можна назвати створений Гоголем образ імперської столиці узагальненим образом імперії?