Підручник з Громадянської освіти. 10 клас. Вербицька - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Тема 2.6. ЯК ДІТИ МОЖУТЬ ЗАХИЩАТИ СВОЇ ПРАВА

Досліджуємо, хто і як захищає права дітей.

Розуміємо, як діяти, якщо порушуються права дитини.

Діємо, розв’язуючи проблемні ситуації.

Модуль 1

Хто відповідає за захист прав дитини і яким чином діти можуть захищати свої права у повсякденному житті

Конвенція про права дитини є обов’язковою для виконання державами, що її ратифікували, і має механізм контролю. У Женеві працює Комітет з прав дитини ООН - група експертів із 10 осіб, що розглядає доповіді урядів про виконання положень Конвенції. Комітет заохочує і подання альтернативних доповідей громадськими організаціями, в яких вони висвітлюють ситуацію щодо дотримання та забезпечення прав дитини державою.

Україна, ратифікувавши Конвенцію ООН про права дитини, взяла на себе значні зобов’язання щодо забезпечення прав дитини. В нашій країні основним законом, спрямованим на забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист і всебічний розвиток, є Закон України «Про охорону дитинства». Крім того, правам дитини присвячено окремі статті Сімейного, Цивільного, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, а також вони регулюються законами «Про оздоровлення та відпочинок дітей», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю» тощо. Різні державні інституції та міністерства покликані відповідати за дотримання прав дитини в Україні. Багато зусиль також докладають громадські

Закон України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 №2402-III

організації, які працюють у сфері захисту прав дитини, щоб кожна дитина почувалася повноцінним членом суспільства.

Дотримання прав дитини також є одним із пріоритетних напрямів роботи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. З метою забезпечення належних умов для реалізації громадянських, економічних, соціальних і культурних прав дітей в Україні, беручи до уваги необхідність особливого піклування про дитину, на виконання Україною міжнародних зобов’язань у сфері прав дитини Президент України запровадив інституцію Уповноваженого Президента України з прав дитини.

Ми знаємо, що робити й до кого звертатися, якщо раптом заболить зуб чи захворіємо на грип. А як бути, коли порушують права дітей, підлітків? До кого звертатися, кому довіритися? Майже кожна людина хоча б один раз замислювалася над цими запитаннями. Діти не знають, до кого йти по допомогу, тому не можуть вчасно отримати потрібну їм консультацію і часто-густо залишаються наодинці зі своїми проблемами. А даремно. Там, де ви живете, існує ціла мережа організацій, служб, здатних кинути «рятувальне коло» тим, хто його потребує.

Ви можете звернутися:

• до батьків або дорослих людей, яким ви довіряєте;

• на «дитячу» Національну гарячу лінію, де вам можуть надати фахову пораду, консультацію чи допомогу. Дзвінки є безкоштовними по всій території України;

• до психологів, учителів та адміністрації у вашому навчальному закладі;

• до представників служб у справах дітей, якщо вам не виповнилось 18 років;

• до працівників центрів соціальних служб у справах сім’ї, дітей та молоді, які є у кожному районі, місті чи районі великого міста;

• до найближчого відділку поліції (або зателефонувати за номером 102);

• до суду, якщо вам виповнилось 14 років. Ви можете зробити це самостійно, а до 14 років через представників;

• до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (омбудсмена);

• до Уповноваженого Президента України з прав дитини;

• до недержавних громадських організацій, що працюють у сфері захисту прав дитини, таких як Коаліція «Права дитини в Україні», «Жіночий консорціум України», Save the Children Україна, Громадська організація «Ла Страда Україна» та багато інших.

Про те, як звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, є докладна інформація на сайті: www.ombudsman.gov.ua. Ви також можете зателефонувати на гарячу лінію омбудсмена: 0-800-50-17-20.

До Уповноваженого Президента України з прав дитини ви можете надіслати звернення щодо порушення прав дитини на адресу:

вул. Банкова, 11, м. Київ, 01220

або відправити повідомлення на його офіційну сторінку в соцмережі:

www.facebook.com/up.z.prav.dytyny

Модуль 2

Вчимося захищати свої права

Громадянська активність

1. Об'єднайтеся у вісім груп.

2. Проаналізуйте одну із поданих нижче ситуацій.

3. Визначте, чи є в цій ситуації порушення прав дитини.

4. Запропонуйте алгоритм дій у цій ситуації. До кого варто звернутися за захистом прав дитини?

Ситуація 1

Мені 15 років. Моя країна веде війну з сусідньою державою. Капітан із нашої армії прийшов до нас додому і сказав, що оскільки я вже великий та сильний, то мушу йти в армію й воювати за країну.

Ситуація 2

Мені 10 років, і я розмовляю мовою, якою говорили мої батьки та пращури. В нашій місцевій школі жоден вчитель не знає її та не дозволяє нам користуватися рідною мовою. Вони стверджують, що ми маємо навчатись мовою, якою володіють вчителі.

Ситуація 3

Коли мені було 12 років, я почав працювати на вугільній копанці по 12 годин на день. Тепер мені 14 років, і старший, який керує роботами на копанці, вимагає, щоб я працював ще більше.

Ситуація 4

Мені 15 років, і я мешкаю у великому місті. Багато моїх друзів вживають алкоголь. Я також спробував і тепер роблю це щодня. Інколи поліція проганяє нас із місць, де ми зустрічаємося.

Ситуація 5

Оскільки моя родина мешкала далеко від медичного центру, мені ніколи не робили щеплення. Тепер, коли мені 13 років, я хвора на поліомієліт.

Ситуація 6

Мої брати ходять до школи, але я єдина донька, і моїй родині потрібна допомога в господарстві. Тому я не відвідую школу. Мені 8 років.

Ситуація 7

Мені 16 років, і я щодня йду до школи. Коли я приходжу додому, до вечора допомагаю батькам у нашому магазині. Потім я вечеряю, мию посуд, доглядаю своїх молодших брата і сестру, допоки батьки не закінчать роботу в магазині. Коли молодші діти засинають, я намагаюся вчити уроки, але зазвичай засинаю від втоми.

Ситуація 8

Мені 9 років, і моя родина незаможна. Ми живемо у двох маленьких кімнатах. Ми приносимо воду з криниці, що розташована за кілометр від дому. У нашому селищі немає туалетів у будинку, тому ми користуємося ямою в землі наприкінці вулиці.

Застосуйте набуті знання та досвід

1. Пригадайте ситуації, в яких порушувалися або могли бути порушені ваші права.

2. Напишіть есе на тему «Що я можу зробити, щоб змінити ситуацію з порушенням прав дитини в моїй громаді або в моїй школі».

Майстерня громадянина www.citizen.in.ua

ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА У ЄВРОПЕЙСЬКОМУ СУДІ З ПРАВ ЛЮДИНИ

Досліджуємо, якою є роль та значення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) для захисту прав людини.

Розуміємо, як працює ЄСПЛ, якою є процедура розгляду скарг, який порядок звернень щодо захисту прав людини до національних і міжнародних органів. Діємо, аналізуючи та розв’язуючи ситуації за процедурою ЄСПЛ.

Гра-симуляція «Я і Європейський суд з прав людини»

1. Об'єднайтесь у три групи.

2. Кожна група отримує ситуацію, розглядає її і відповідає на поставлені запитання.

3. Перед аналізом ситуацій ознайомтеся з інформацією про діяльність ЄСПЛ, поданою нижче.

4. У загальному колі представте ситуацію та можливі шляхи її вирішення. Інші групи коментують і обговорюють рішення щодо наведених ситуацій.

Ситуація 1

У вашому місті є єдиний парк, на місці якого планують побудувати стоянку для автомобілів. Десять місцевих жителів проводять у парку мирну демонстрацію з вимогами заборонити знищення парку. Вони посилаються на те, що це єдиний парк у місті, в якому дорослі можуть відпочити, а діти - розважитися.

На місце подій прибуває поліція, яка забороняє акцію, мовляв, у демонстрантів немає необхідного дозволу, і вимагає розійтися по домівках.

Демонстранти відмовляються і сідають на землю.

Поліція застосовує силові методи, деякі демонстранти отримують тілесні ушкодження.

1. Чи було порушено права демонстрантів? Якщо так, які саме права?

2. Як демонстранти можуть захистити свої права?

3. Чи можуть демонстранти звернутися з колективною скаргою до Європейського суду з прав людини? Назвіть умови, яких необхідно дотриматися для подання скарги.

4. Порушенням якої статті (статей) Європейської конвенції з прав людини (Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод) можна обґрунтовувати скаргу? Поясніть свою думку.

Ситуація 2

У 2015 році Тамара, громадянка України, подала позов щодо розірвання шлюбу, в якому вона перебувала 14 років із громадянином іншої держави. Її чоловік щодо розірвання шлюбу заперечень не має, але суд із різних причин понад рік відкладав розгляд справи й винесення рішення.

Тамара прагне спілкуватися зі своїми дітьми, народженими у шлюбі, але законодавство цієї країни забороняє їй це, поки не завершиться процедура розірвання шлюбу.

1. Чи є в цій ситуації порушення прав людини?

2. На яку статтю Європейської конвенції з прав людини (Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод) може спиратися Тамара, щоб оскаржити ситуацію, що склалася?

3. Опишіть різні етапи проходження скарги в Європейському суді з прав людини, яку може подати Тамара.

Застосуйте набуті знання та досвід

1. Що нового я дізнався/дізналася про діяльність Європейського суду з прав людини?

2. Чого я навчився/навчилася, виконуючи цю практичну роботу?

3. Чого я зможу навчити або що пояснити іншим про захист прав людини?

Діяльність Європейського суду з прав людини - яскравий приклад того, як у питаннях забезпечення прав людини держави обмежують свій суверенітет на користь міжнародного органу правосуддя.

Інформація про Європейський суд з прав людини (ЄСПА)

Європейський суд з прав людини утворено 1959 року як судовий орган, який гарантує права, закріплені Європейською конвенцією про захист прав, для всіх осіб, що перебувають під юрисдикцією договірної держави. З 1 листопада 1998 року діє єдиний Суд, який постійно засідає у Страсбурзі (Франція). Кількість суддів у цьому органі відповідає кількості держав - сторін Конвенції. Судді повністю незалежні, не представляють свої держави та обираються Парламентською асамблеєю Ради Європи.

Як діяльність ЄСПЛ впливає на захист прав людини?

Постанови ЄСПЛ мають обов’язковий характер. Якщо він констатує порушення, держава зобов’язана виконати його постанову, вжити заходи для того, щоб подібні порушення не повторювались, а також компенсувати збитки, завдані постраждалій особі. Суд також може вимагати від держави виплати заявникові певної грошової суми «справедливої компенсації», якщо кошти можуть відшкодувати збитки. Можуть знадобитись й інші заходи на користь заявника: звільнення з-під варти, якщо це необхідно, відновлення спілкування з дитиною, надання посвідки на проживання тощо.

Виконання постанов перебуває під контролем Комітету міністрів Ради Європи до того часу, поки не будуть досягнуті бажані результати. Він допомагає державам у визначенні необхідних для цього заходів і знаходження рішень, якщо під час їх реалізації виникають труднощі.

ЄСПЛ і Україна

Згідно зі статтею 55 Конституції України:

«Кожен має право після використання всіх засобів правового захисту на національному рівні звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна».

23 лютого 2006 року було прийнято Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», який гарантує, що рішення Суду є обов'язковим для виконання Україною.

У рішень ЄСПЛ є дві складові - матеріальний аспект (справедлива компенсація потерпілому) й заходи загального характеру (наприклад, внесення змін до законодавства).

Хто може звернутись із заявою до Суду?

Із заявою до ЄСПЛ можуть звернутися безпосередньо окремі особи або держави, які вважають, що їхні права було порушено. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод розрізняє два типи скарг:

• індивідуальні - подають окрема людина або група осіб, або недержавна громадська організація (НГО) проти однієї чи декількох держав;

• міждержавні - коли одна держава скаржиться на іншу.

Які є формальні вимоги?

Спочатку Суд розглядає, чи скарга прийнятна для розгляду. Для цього вона має відповідати низці вимог, встановлених Конвенцією. Наприклад:

• Заявники мають довести, що «вичерпали всі засоби правового захисту всередині своєї держави», тобто що їхню скаргу відхилив суд вищої інстанції своєї держави.

• Заявники повинні подати скаргу упродовж шести місяців після прийняття остаточного рішення у справі в своїй державі.

• Якщо скарга прийнятна для розгляду, Суд передусім закликає сторони (заявника і державу) до досягнення дружнього урегулювання. Якщо держава погоджується сплатити компенсацію, скаргу відкликають.

• Суд розглядає справу по суті, тобто аналізує, чи було порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Картка підсумкового оцінювання

Онлайн-версія на www.citizen.in.ua

РОЗУМІЄМО

Оберіть правильні відповіді на тестові завдання.

1. Виберіть найточніше закінчення твердження: «Головним обов'язком України як держави відповідно до ст. 3 Конституції є...»:

□ забезпечення порядку;

□ утвердження і забезпечення прав і свобод людини;

□ захист кордонів і територіальної цілісності держави;

□ забезпечення достойного рівня життя.

2. Укажіть, звідки походять права людини:

□ надаються державою;

□ належать людині від народження;

□ визначаються міжнародними угодами;

□ їх визначає сама людина.

3. Укажіть, що із зазначеного переліку не є цінністю прав людини:

□ індивідуальність;

□ добробут;

□ рівність;

□ недискримінація.

4. Виберіть найточніше закінчення твердження: «Принцип добробуту дитини означає, що...»:

□ для дитини мають бути створені найкращі умови для її життя і здоров’я;

□ в усіх діях стосовно дітей першочергову увагу приділяють якнайкращому забезпеченню інтересів дитини;

□ батьки повинні максимально задовольняти вибір дитини;

□ головним для дитини є забезпечення повноцінного харчування та відпочинку.

ДОСЛІДЖУЄМО

Ознайомтеся із ситуацією. Виконайте завдання у формі таблиці.

1. Визначте, яке право порушено.

2. Поясніть, у яких міжнародних і національних документах закріплено це право.

3. Зазначте можливий алгоритм дій щодо захисту цього права.

Ситуація: Певні життєві обставини змусили Еміне змінити школу. Разом з батьками, хвилюючись перед зустріччю з новим колективом, вона пішла до школи поруч з їхнім новим домом. Еміне чула, що у цієї школи високий рейтингу місті й там працюють кваліфіковані викладачі. Однак директорка сказала, що не може прийняти дівчину в школу, позаяк вона та її батьки мають статус внутрішньо переміщених осіб і є мігрантами, а це створить зайвий клопіт для закладу, й до того ж школа вже і так перевантажена.

Яке право/права порушено

Документи, що закріплюють це право/права (міжнародні й національні)

Дії для захисту права/прав



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.