Підручник з Хімії. 10 клас. Величко - Нова програма

ПРАКТИЧНІ РОБОТИ

Практична робота 1. Розділення й очищення речовин. Перегонка при атмосферному тиску. Перекристалізація

Дослід 1. Перекристалізація.

Для роботи потрібні

реактиви: бензойна кислота — 1 г, вода — 50 г, деревне вугілля;

обладнання й хімічний посуд: стакан або колба місткістю 75—100 мл, скляна лійка, колба або стакан для фільтрату, скляна паличка, промивальниця з водою, нагрівальний прилад, паперові фільтри, штатив з кільцем.

Бензойна кислота — кристалічна речовина білого кольору; розчинність у воді за 10 oС — 2,7, за 100 oС — 59 г/100 мл води. Складання приладу. Виготовте складчастий фільтр (мал. 163) і вкладіть його в скляну лійку для фільтрування (мал. 164).

Мал. 163. Виготовлення складчастого фільтра

Мал. 164. Фільтрування крізь складчастий фільтр

Порядок виконання досліду

Суміш кристалічної бензойної кислоти з порошком деревного вугілля вмістіть у стакан або колбу, добавте воду й нагрійте до кипіння. При цьому кислота повністю розчиниться. Гарячий розчин профільтруйте крізь складчастий фільтр. Посудину з фільтратом умістіть у холодну воду для охолодження. Кислота виділяється у вигляді кристалів.

З якою метою використовують складчастий фільтр?

Чому для перекристалізації беруть мінімальний об’єм розчинника?

Дослід 2. Перегонка за атмосферного тиску.

Для роботи потрібні

реактиви: пропан-1-ол або інша органічна речовина з температурою кипіння 80—150 oС — 20 мл, кип’ятильні камінці (шматочки пористих матеріалів, наприклад уламки глиняного посуду, мармуру);

обладнання й хімічний посуд: колба Вюрца місткістю 75—100 мл, водяний холодильник Лібіґа або холодильна трубка завдовжки 40—50 см, алонж, два приймачі (колби або стакани місткістю 100 мл), термометр, два штативи, нагрівальний прилад, скляна лійка, порцеляновий трикутник.

Пропан-1-ол — безбарвна рідина з характерним запахом; tкип = 97,4 oС.

Складання приладу. Перегонку за атмосферного тиску виконують у приладі, зображеному на мал. 165. Колбу закріпіть у штативі, затиснувши її лапкою вище від газовідвідної трубки. В іншому штативі закріпіть холодильник. На кінці холодильної трубки закріпіть алонж і поставте під нього приймач.

Мал. 165. Прилад для перегонки за атмосферного тиску: 1 — колба Вюрца; 2 — термометр; 3 — холодильник Лібіґа; 4 — алонж; 5 — приймач

Порядок виконання досліду

У колбу Вюрца налийте пропан-1-ол (через лійку, щоб краплини рідини не потрапили у відвідну трубку) і вмістіть кілька кип’ятильних камінців для забезпечення рівномірного кип’ятіння.

Увага! Рідина, що переганяється, має займати не більш ніж 2/3 об’єму колби.

Уставте пробку з термометром так, щоб кінець термометра розміщувався на 0,5 см нижче від отвору відвідної трубки колби. Подайте в холодильник воду.

Обережно рівномірно нагрівайте рідину й стежте за показаннями термометра. За потребою замініть приймач.

Увага! Полум’я не повинно торкатися стінок колби вище від рівня рідини!

Швидкість перегонки — приблизно одна краплина за секунду. Зберіть кілька мілілітрів рідини й припиніть перегонку.

Увага! Не відганяйте рідину з колби досуха!

Зібраний пропанол віддайте вчителеві.

За яким показником можна зробити висновок, що ви добули чистий продукт?