Унікальні сторінки географії. Визначні географічні відкриття. 5-6 клас. Гільберг

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

61. Протоки Восьмого, Дев’ятого та Десятого градусів

Протоки — це географічні об’єкти у Світовому океані, які сполучають між собою океани, моря або затоки, і одночасно розділяють між собою материки чи острови. Їх дуже величезна кількість. Ми знаємо лише найбільші протоки, і ті, які мають важливе міжнародне значення, а про деякі дрібні протоки ми ніколи не чули й навряд чи коли-небудь дізнаємося.

Назви більшості проток зазвичай не несуть ніякої інформації щодо їх розташування. Проте є протоки, назви яких допомагають їх знайти на карті. Для цього слід уміти користуватися градусною сіткою Землі на карті. Принаймні три такі протоки розташовані в Індійському океані. Їх можна знайти далеко не на кожній географічній карті, але ними пролягають важливі торгові морські шляхи. Це протоки Восьмого Градуса, Дев’ятого Градуса та Десятого Градуса.

Протока Восьмого градуса пролягає між Лаккадівськими й Мальдівськими островами

Протока Восьмого градуса пролягає в Індійському океані, між Лаккадівськими та Мальдівськими островами, і сполучає Аравійське море з Лаккадівським. Загальна ширина протоки 152 км. Так протоку назвали 1799 року на засіданні Англійського географічного товариства, а на французьких картах її позначали Courant de Malicut.

Протока Дев’ятого градуса — досить непримітна протока в Індійському океані, яка розташована на 1° північніше від протоки Восьмого градуса. Вона також протікає в Лаккадівському морі, і розділяє кілька невеликих островів Лаккадівського архіпелагу. Загальна ширина понад 200 км, однак свою назву отримала лише 1922 року. Оскільки протокою не проходять важливі морські шляхи, на більшості карт вона не нанесена.

Протока Десятого градуса — найбільш примітна із цього переліку, і її дуже легко можна знайти на карті або в географічному атласі. Протока вкрай важлива для міжнародного судноплавства. Розташована вона в північно-східній частині Індійського океану між Андаманськими та Нікобарськими островами. З назви зрозуміло, що через протоку проходить десята північна паралель (10° пн. ш.). Ця протока сполучає найбільшу у світі Бенгальську затоку з Андаманським морем (Бірма море), яке омиває береги не лише вищезазначених островів, але й Індонезії, М’янми, Таїланду та Малайзії. Ширина протоки 220 кілометрів. Уранці 26 грудня 2004 року одна із найбільших хвиль цунамі прорвалася через протоку Десятого градуса, і обрушилася страшною смертоносною завісою на береги М’янми й Таїланду.

Протока Десятого градуса пролягає між Андаманськими та Нікобарськими островами