Історія України у питаннях та відповідях

4.10. ПОСТАТЬ І.С. МАЗЕПИ ЯК ОДНА З НАЙБІЛЬШ НЕОДНОЗНАЧНИХ ПОСТАТЕЙ ВІТЧИЗНЯНОЇ ІСТОРІЇ

Мазепа народився в українській шляхетській православній родині 20 березня 1639 р. Його прадід, Микола Мазепа-Колединський отримав за вірну службу від польського короля хутір на річці Каменице (с. Мазепинці). Дід, Михайло Мазепа, був на службі у московського царя: обороняв південні кордони Московської держави від татар. Батько, Адам-Степан Мазепа, був одним із соратників Богдана Хмельницького. Не підтримав Переяславський договір і перейшов на службу до польського короля. Мати Івана Мазепи, Марина Мокієвська, походила із старовинного шляхетського козачого роду Білоцерківщини.

Іван Мазепа вчився у Києво-Могилянському колегіумі, потім - в Єзуїтському колегіумі у Варшаві. За волею батька служив при дворі польського короля Яна Казимира. Близькість до короля дозволила Мазепі продовжити освіту: він вчився в Голландії, Італії, Німеччині, Франції, вільно володів російською, польською, татарською, латинською мовами. Знав також італійську, німецьку і французьку мови. Виконував дипломатичні доручення короля в Україні.

Завдяки шлюбу з дочкою білоцерківського полковника Семена Половця Мазепа близько сходиться з Петром Дорошенком, досяг рангу генерального осавула. У 1674 р. багато козаків з табору Дорошенка, зневірившись у його політиці, перейшли на Лівобережжя. Серед них був і Мазепа. Дуже скоро він привернув до себе симпатії лівобережного гетьмана Івана Самойловича, став генеральним осавулом Війська Запорозького. Щороку Мазепа їздив до Москви від імені Самойловича й там отримав підтримку з боку фаворита царівни Софії князя Василя Голіцина. Завдяки цим обставинам обрання Мазепи на гетьманство 1687 р. відбулося автоматично.

Стрімка кар’єра Мазепи була результатом не тільки його досвіду та знань, а й унікального дару приваблювати до себе людей. Він міг уважно слухати, мало говорячи, говорити й не сказати.

Придворний вишкіл, подорожі по Європі спричинили незвичний для козацької старшини спосіб життя гетьмана - світська приємність спілкування, розкішні прийоми у гетьманській резиденції. Мазепа мав прекрасну колекцію зброї та картин, добірну бібліотеку. Так, 1701 р. Мазепа купив знамените Пересопницьке Євангеліє, яке згодом подарував Переяславському кафедральному соборову. Мазепа був одним з найщедріших меценатів, яких знала Україна. Усе життя гетьмана супроводжувала слава завойовника жіночих сердець, апофеозом став зв’язок 60-літнього вояка з 16-літньою власною хрещеницею Мотрею, донькою генерального судді Василя Кочубея

21 рік Мазепа був гетьманом. 19 з них з Петром. Така довга вірність гетьмана є дивною, якщо згадати попередників Мазепи, які порушили договори з московитами: Б. Хмельницький за два роки; І. Виговський через рік; Ю. Хмельницький - також через рік присяги. І, навіть, І.Брюховецький, вірний «холоп» царя і «боярин», протримався всього 5 років. Чому ж вчинок Мазепи викликав таку реакцію з боку московського царя?

Стрижнем політики російського царату в українських землях завжди було намагання підім’яти під себе гетьманську владу, скасувати автономію України. Російська сторона ніколи не дотримувалася Переяславсько-Московського договору. Навіть прохання Мазепи про військову допомогу проти шведів отримало відмову. Це розв’язувало руки Мазепі: його сюзерен відмовився практично надати військову підтримку, яку гарантувала угода 1654 р. Ситуацію в українських землях ускладнювала необхідність брати участь у здійсненні політичних проектів Петра І. Лише за перші 12 років гетьманування Мазепа взяв участь в 11 літніх та 12 зимових походах. Нові нещастя українському народові принесла Північна війна (1700-1721). Україна мала воювати не просто за чужі, а навіть за невигідні для неї інтереси. Наміри Петра «прорубати вікно в Європу» в Прибалтиці означали для України розрив традиційних економічних зв’язків з Заходом. У боях і від хвороб полягли тисячі вояків, господарства козаків і селян зубожіли, зростали додаткові побори і податки.

Перемога у війні будь-якої сторони несла загибель Українській державі. Якщо переможе Карл XII і його ставленик С.Лещинський, то Україна як союзник Росії дісталась би Польщі, а у разі перемоги Петра І і Августа II українські землі чекав поділ між Росією і Польщею.

І.Мазепа переконався в тому, що Петро І нищить основи української державності, й утвердився на думці, що для врятування України необхідно заздалегідь розірвати з Москвою та шукати забезпечення самостійності через союз зі Швецією. Зваживши на козацьке повстання на Правобережжі у 1702 р. під проводом Семена Палія проти Польщі, гетьман зайняв Правобережжя та знову об’єднав Україну. Кульмінацією правління І.Мазепи стало вторгнення шведських військ у 1708 р. в Україну. Договір І.Мазепи і Карла XII був черговим етапом українського державотворення. Залежність від чужоземного монарха ще залишалася, але наймінімальніша.

Чи можна визвольну акцію І.Мазепи вважати актом зради? У моральному статусі, як його витворило людство, прийнято, що змагання проти поневолювача - справедлива справа поневоленого. Здобути свободу - це значить відступити від свого поневолювача, відійти або вирватися з його рук силою. Отже, вчинок Мазепи, з моральної точки зору, - самооборона від хижака, і помилка Мазепи не в тому, що він піднявся на національно-визвольну боротьбу, а в тому, що зробив це нерішуче, вагаючись, ототожнював себе з Україною, навіть свого народу не підготувавши, марно сподівався, що як тільки він підніметься на боротьбу, народ за ним піде. Навіть його старшина (Д.Апостол, Г.Галаган, Д.Максимович тощо) його не підтримала. Приєдналися до нього тільки запорозькі козаки на чолі із Костем Гордієнком. За зиму й весну 1709 р. шведи зазнали низку поразок, і єдине, що зміг зробити Мазепа - врятувати від російського полону Карла XII.

В світі, здається, немає жодного національного героя, проти якого було розгорнуто таку фальшиву кампанію, як проти Мазепи: кляли, підвергали анафемі, обкидали дошкульними епітетами тощо. Проте, Мазепа не тільки здобув собі всесвітню славу, але й надихав митців високого пера в цілій Європі.

Нові терміни і поняття

Фаворит (от латин. favor - прихильність) - Любимець впливової людини, що придбає завдяки його покровительству ті чи інші пільги.

Пересопницьке Євангеліє - визначна рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI ст. Один із перших українських перекладів канонічного тексту четвероєвангелія. Сьогодні ця духовна святиня українського народу набула значення політичного символу нації — на Пересопницькому Євангелії під час інавгурації присягали Президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко.

Північна війна — війна між Росією і Швецією у 1701-1721 рр. за панування на Балтиці, також відома як Велика Північна війна. Спочатку Росія вступила у війну в коаліції з Данією і Саксонією — у складі так званого Північного союзу, але після початку військових дій союз розпався і був відновлений в 1709 році. На різних етапах у війні також брали участь: на стороні Росії — Англія (з 1707 Великобританія), Ганновер, Голландія, Пруссія, Річ Посполита; на стороні Швеції — Англія/Великобританія і Ганновер. Війна закінчилася поразкою Швеції в 1721 році з підписанням Ніштадгського мирного договору.