Історія України: Посібник

§ 19. Поява назви Україна у 1187 р.

Поява слова «Україна» вперше зафіксована в літописах у 1187 р. по відношенню до Переяславського князівства. У цьому повідомленні йшлося, що за Переяславським князем Володимиром Глібовичем «тужила вся Україна». Переяславщина була одним із князівств власне Русі (до якої на той час належали Київське, Чернігівське, Переяславське й Новгород-Сіверське князівства). Значна частина Переяславського князівства була віддалена від кордонів Русі навіть більше, ніж сам Київ. Тому слово «Україна» не могло означати околиць князівства. Таким чином, було б не зрозуміло, чому за князем тужили саме прикордонні землі, адже робити це мали жителі всього князівства. Ще більш незрозуміло, окраїною чого могли бути неодноразово згадані в літописах Чернігівська Україна, Сіверська (Новгород-Сіверська) Україна, або, тим більше, Київська Україна.

Під 1189 р. в літописі в оповіданні про князя Ростислава Берладника згадується, що він приїхав «в Україну Галицьку» (коли він в’їхав у серединні землі цього князівства, а не його околиці). В Галицько-Волинському літописі під 1213 р. є запис: «Данило ж повернувся додому і їхав з братом і прияв Берестій, и Угровеськ і Верещин, Столпе, Комов і всю Україну», тобто малося на увазі все князівство.

Слід відзначити, що назва «Україна» застосовувалася й щодо російських та білоруських земель - Рязанська Україна, Ростовська Україна, Полоцька Україна. Відомі також свідчення про польських князів, які після походу на Галичину й Волинь верталися «в свою Україну», тобто у власне князівство, а не його околиці.

Слово «Україна» в літописах виступає синонімом слова «князівство». Саме в такому значенні воно багаторазово вживається протягом кількох сторіч після своєї появи, коли Україна позначає «наше князівство», «наша земля», «країна».

Паралель прозора - адже й нині по-українськи слово «країна» означає власне країну. «Українянин», а пізніше «українець», відповідно, означало «земляк», «співвітчизник».

В українській мові є слово «украяти», тобто наділити чим-небудь, наприклад хлібом, землею і т.д.

Специфіка вживання назви Україна в літературі ХІІ-ХV ст. цілком прозоро свідчить про те, що в той період термін «Україна» вживався саме як синонім «князівства», «землі».

В українській мові досі є слово «країна», яке, власне, й означає країну.

Вперше з’явившись щодо Середньої Наддніпрянщини щонайменше в середині VІ-го ст., задовго до появи варягів на історичній арені, назва «Русь» протрималася в Україні (Західній) до XX ст., а в Центральній - до XVIII ст. Ще поет Іван Франко в 1914 р. писав про себе: «Я єсмь русин». Деякі закарпатці й досі називають себе русинами.

Паралельно, з XII ст. виникає й назва «Україна». Тому Україна є просто новою, більш молодою назвою Русі. А Русь, відповідно, є древньою назвою України.

У такій подвійній назві Україна не оригінальна. Колись Франція звалася Галлією, а Іспанія - Іберією. До англосаксонського завоювання сучасна Велика Британія звалася просто Британією, потім Альбіоном, потім Англією, а сьогодні використовує одразу дві назви. Китай змінював назву кожного разу зі зміною правлячих династій. Так само й Росія нещодавно звалася СРСР, до того Московським царством, а ще перед тим - Суздаллю й Заліссям.

Мовою першоджерел:

«У тім же поході (князів Русі, тобто князів земель Києва, Білгорода, Вишгорода, Василькова, Переяслава та фортець Поросся на половців) розболівся Володимир Глібович (князь Переяславський) недугою тяжкою, від якої він і помер. І принесли його в Переяслав (нині м. Переяслав-Хмельницький Київської області) на ношах, і отут преставився він, місяця квітня у вісімнадцятий день, і покладений був у церкві святого Михайла, і плакали по ньому всі переяславці. Він бо любив дружину, і золота не збирав, добра не шкодував, а усе давав дружині; був же він князь чеснотний і сильний у бою, і мужністю міцною відрізнявся, і всякими доброчесностями був сповнений. За ним же Україна багато постогнала».

Перша поява назви «Україна» в Літописі Руському від 18 квітня 1187 р.

* * *