Підручник з Біології і екології (профільний рівень). 10 клас. Царик

Тема VIII. Транспорт і природокористування

§ 35. Види транспорту та його вплив на навколишнє середовище

Транспорт - це сукупність засобів, призначених для переміщення людей, вантажів, сигналів і інформації з одного місця в інше. Розрізняють транспорт наземний (автомобільний, залізничний), водний (морський, річковий), повітряний і трубопровідний.

Транспорт використовує 30 % енергії, що виробляється у світі (82 % від цієї кількості використовують безпосередньо транспортні засоби), на нього припадає 60 % викидів вуглекислого газу, 42 % оксидів азоту, 40 % вуглеводнів, 18 % чадного газу.

• Автомобільний транспорт. Найбільш поширеним і найбільш «брудним» є автомобільний транспорт. Перевагою автомобільного транспорту є його висока мобільність, доступність для широких верств населення тощо. Основними екологічним вадами автомобільного транспорту є такі:

• автомобілі є найбільшим мобільним джерелом забруднення навколишнього середовища (у світі на сьогоднішній день функціонує близько 600 млн автомобілів);

• основна частина викидів від автомобільного транспорту припадає на міста та найбільші автомобільні траси;

• автомобільні викиди концентруються у приземному шарі повітря, яким дихають люди (один автомобіль у середньому за рік поглинає 1 т кисню й викидає в повітря 600-800 кг вуглекислого газу, 40 кг оксидів азоту та 200 кг неспалених вуглеводнів);

• двигуни автомобілів часто бувають невідрегульованими, зношеними, що спричиняє додаткові викиди в атмосферу;

• проблема переробки відпрацьованих мастильних матеріалів (тільки в Київській області щороку утворюється близько 50 тис. т відпрацьованих масел);

• проблема утилізації відпрацьованих покришок;

• викиди автотранспорту містять до 200 хімічних сполук, частина з яких надзвичайно токсичні.

• Залізничний транспорт. Залізниці мають багато переваг - велику вантажопідйомність, надійність, порівняно високу швидкість. Залізничний транспорт набагато чистіший, ніж автомобільний, проте і він має вади:

• під час перевезення сипучих вантажів (руди, вугілля, солей, будматеріалів тощо) частина їх видувається вітром або втрачається через зношеність вагонів (тобто розсипається вздовж залізничних колій) і спричиняє забруднення ґрунтів та водойм;

• утилізація відпрацьованих паливно-мастильних матеріалів;

• пасажирські потяги спричиняють надмірне органічне забруднення залізниць;

• аварії на вантажних потягах часто спричиняють масштабні катастрофи і забруднення навколишнього середовища.

• Трубопровідний транспорт. Для переміщення рідких і газоподібних речовин найдешевшим і екологічно найчистішим видом транспорту є трубопровідний транспорт. Його особливістю є транспортування великих обсягів нафти, нафтопродуктів, природного газу, аміаку та інших речовин на значні відстані. Для підтримання належного функціонування трубопроводів побудована мережа компресорних станцій. У результаті їхньої діяльності істотно забруднюється атмосфера і прилеглі території продуктами спалювання. Екологічні проблеми виникають також у разі великих аварій на трубопроводах. Надзвичайно небезпечні аварії на нафтопроводах, аміакопроводах і бензопроводах. Основною причиною таких аварій є зношеність мереж і несанкціонована діяльність поблизу них.

• Авіаційний транспорт. Цивільна авіація в процесі свого розвитку стає дедалі більш екологічно небезпечною. Один літак Боїнг за годину польоту спалює близько 16 т палива, а під час злету витрачає 7,8 т. За час перельоту пасажирського авіалайнера із Західної Європи до Північної Америки споживається денна норма кисню 180 тис. осіб. Повітряний транспорт споживає близько 14 % світового виробництва палива. Особливою небезпекою є надходження продуктів спалювання у верхні шари атмосфери. Завдяки літакам у межі озонового шару щорічно потрапляє близько 180 тис. т сірчистого газу, понад 1,5 млн тонн оксидів азоту, що спричиняє його пришвидшення руйнування.

Мал. 53. Нафтове забруднення Світового океану

Мал. 54. Зазнавши аварії, нафтоналивний танкер опинився занесеним серед пісків і ще дуже довго забруднюватиме собою цей пустельний ландшафт

• Морський і річковий транспорт є відносно дешевим видом перевезень. Основні забруднення від цих видів транспорту потрапляють у Світовий океан і поверхневі водойми. Це викиди нафтопродуктів під час миття танкерів або внаслідок аварій, органічні відходи, побутове сміття, яке часто викидається з пасажирських суден. Проте найістотнішим є нафтове забруднення (мал. 53, 54). Наприклад, унаслідок аварії танкера «Екссон валдіз», що сталася 1990 року біля узбережжя Аляски, у море потрапило майже 40 тис. т нафти. Нафтова плівка на поверхні води пригнічує життєдіяльність морського фітопланктону - одного з головних постачальників кисню в земну атмосферу, порушує тепло і вологообіг водних екосистем, створює загрозу життю водоплавних птахів і ссавців.

Аргументи і факти

• 3 червня 1989 року поблизу залізничної станції Угу-Теляк у Башкири відбувся розрив труби газопроводу «Західний Сибір - Урал - Поволжя» з подальшим вибухом, еквівалентним 300 т у тротиловому еквіваленті. Пожежа, що виникла при цьому, охопила територію близько 250 та. Катастрофа відбулася в той момент, коли в зону загазованості увійшли два пасажирські потяги, що їхали з Адлера в Новосибірськ і навпаки. На момент катастрофи у потягах перебувало 1284 пасажири і 86 працівників бригад потягів. Вибухом були зруйновані 37 вагонів і два електровози, при цьому сім вагонів згоріли повністю, 26 вигоріли зсередини. Вибуховою хвилею 11 вагонів були скинуті з рейок. У цій катастрофі загинуло 575 осіб, травми отримали 623 особи.

• 18 лютого 2004 року в Ірані у провінції Хорасан, за 20 км від м. Нішапур, сталося зіткнення з наступним займанням двох вантажних потягів, один із яких перевозив паливно-мастильні матеріали. Загинуло 315 людей, зникли безвісти 90 людей, травми отримали 460 осіб. Зруйновано три найближчі населені пункти.

У ґрунти та водойми потрапило десятки тонн нафпродуктів.

Фосфорна аварія під Львовом - залізнична аварія 16 червня 2007 року біля с. Ожидів Бузького району Львівської області. Перекинулись 15 вагонів з отруйним жовтим фосфором, шість із них зайнялись. У гасінні пожежі були задіяні близько 500 пожежних і 220 працівників міліції. Під час пожежі утворилась отруйна хмара з продуктів горіння із зоною ураження 90 км2. З п’яти найближчих сіл було евакуйовано понад 800 осіб, госпіталізовано - 160.

Найбільші аварії танкерів, що супроводжувались розливами нафти

Судно

Вилилось в море тис. тонн

Рік

Місце аварії

Atlantic Express

287

1979

Біля о-ва Тобаго (Карибське море)

АВТ Summer

260

1991

700 миль від Анголи

Castillo de Bellver

252

1983

Біля узбережжя Африки

Amoco Cadiz

223

1978

Біля Бретані, Франція

Haven

144

1991

Генуя, Італія

Odyssey

132

1988

700 миль від Нової Шотландії

Torrey Canyon

119

1967

О-ви Силлі, Велика Британія

Urquiola

100

1976

Ла-Корунья, Іспанія

Hawaiian Patriot

95

1977

300 миль від Гонолулу

Independenta

95

1979

Босфор, Туреччина

Jakob Maersk

SS

1975

Опорто, Португалія

Braer

35

1993

Шетландські о-ви, Велика Британія

Khark5

80

1989

Атлантика, 120 миль від узбережжя Марокко

Preside

77

2002

Ла-Корунья, Іспанія

Aegean Sea

74

1992

Ла-Корунья, Іспанія

Sea Empress

72

1996

Мілфорд Хавен, Велика Британія

Katina P

72

1992

Поблизу Мапуту, Мозамбік

Assimi

53

1983

55 миль від Маскату, Оман

Metula

50

1974

Магелланова протока, Чилі

Wafra

40

1971

Поблизу мису Голковий, Південна Африка

Exxon Valdez

37

1989

Протока принца Вільяма, Аляска

Evoikos

29

1977

Сингапурська протока

Tastnan Spirit

28

2003

Пакистан, порт Карачі

Enka

20

1999

Брест, Франція

Nakhodka

17,5

1999

Біля о-ва Окай, Західна Японія, префектура Шиман

Ключові категорії і поняття

• транспорт

• автомобільний

• залізничний

• трубопровідний

• авіаційний морський

• річковий

ВИСНОВКИ

1. Жоден із видів транспорту не є екологічно безпечним, однак його види по-різному впливають на навколишнє середовище. Найбільш шкідливим і неекономним є автомобільний транспорт, найбільш економічно доцільним і чистим - залізничний і трубопровідний.

2. Оптимізація видів транспорту й інфраструктурних можливостей може одночасно слугувати інтересам національної економіки і захисту навколишнього середовища.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Які з видів транспорту розвинуті в Україні?

2. Порівняйте різні види транспорту за ступенем несприятливої дії на навколишнє середовище.

3. Як впливають транспортні засоби на вміст кисню в атмосфері?

4. *Проаналізуйте матеріали таблиці і визначте, який з регіонів світу найбільше постраждав через аварії танкерів.