Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 8. Місяць — супутник Землі. Затемнення Сонця і Місяця

 • Які небесні тіла називають супутниками?
 • Як називають супутник Землі?

Місяць — велике, холодне й тверде небесне тіло. За формою — це куля (рис. 10). Місяць є єдиним природним супутником Землі, тому що рухається навколо нашої планети. Так само, як і Земля, Місяць дістає від Сонця світло й тепло.

Рис. 10. Місяць

Рис. 11. Місячні гори й «моря»

Місяць — найближче до Землі небесне тіло. Коли ми дивимося на Місяць, він видається нам приблизно такого самого розміру, як Сонце. Насправді Місяць у 14 разів менший від Землі.

У телескоп на поверхні Місяця можна побачити місячні гори й темні ділянки — так звані «моря» (рис. 11). Та місячні моря безводні. Це лише глибокі ями, вони сухі. Виникли вони внаслідок виверження вулканів.

Супутник Землі сам не випромінює світла — сонячні промені лише відбиваються від його поверхні. Місяць світиться відбитим сонячним світлом. Місяць завжди повернутий до Землі одним боком, який освітлений Сонцем. Інший бік Місяця з Землі не видно. Коли до Землі звернений освітлений Сонцем Місяць, ми бачимо його як освітлений круг. Це — повний Місяць. Найчастіше освітлену півкулю видно з Землі не всю, тоді Місяць має вигляд півкруга — серпа. Якщо ж Місяць опиняється між Сонцем і Землею, то його зовсім не видно.

Місяць багато чим відрізняється від Землі. На Місяці немає життя, оскільки там немає повітря і води, а отже, немає і випарів, які утворюють хмари. На Місяці перепади температури дуже великі. Удень поверхня Місяця дуже нагрівається Сонцем, спека сягає 100 °С. Уночі Місяць охолоджується до -170 °С.

У космічну еру люди стали вивчати Місяць за допомогою техніки. З міжпланетної космічної станції сфотографовано зворотний бік Місяця, який земляни ніколи не бачать. Місяць поки ще залишається єдиним небесним тілом, на якому побували люди. Зображення місячної поверхні, проби ґрунту й багато інших важливих для науки відомостей про наш супутник передає на Землю місяцехід — наукова лабораторія, що рухається на поверхні Місяця.

У космічному просторі відбуваються сонячні й місячні затемнення — так звані «незвичні» небесні явища. Причина сонячного й місячного затемнень — рух небесних тіл.

Затемнення Сонця — це явище, коли Місяць повністю або частково закриває Сонце від спостерігача на Землі. За рік може відбутися від 2 до 5 сонячних затемнень.

Затемнення Сонця відбувається тому, що Місяць, обходячи земну кулю, опиняється на одній прямій між Сонцем і Землею. Тоді тінь від Місяця падає на Землю і закриває Сонце. Оскільки Місяць весь час рухається, тінь його ковзає по поверхні Землі. Поступово тінь зміщується убік і перестає закривати Сонце.

Затемнення Місяця відбувається частіше, ніж Сонця. Місяць світить тому, що його освітлює Сонце. Затемнення Місяця буває тоді, коли Земля знаходиться між Місяцем і Сонцем. У цей час Земля закриває сонячне проміння, що падає на Місяць, а тінь від Землі падає на Місяць.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • Місяць — це єдиний природний супутник Землі. Він рухається навколо Землі. До Землі наш супутник завжди повернутий одним боком. Місяць світиться відбитим сонячним світлом. На Місяці немає життя.

Запитання

 • 1. Чому Місяць називають супутником Землі?
 • 2. Чому супутник Землі не випромінює світла?
 • 3. Чим Місяць відрізняється від Землі?
 • 4. Чому відбуваються затемнення Сонця і Місяця?
 • 5. Чим сонячне затемнення відрізняється від місячного?

Завдання

 • 1. Поміркуйте, чому розміри Сонця і Місяця здаються нам майже однаковими.
 • 2. Розкажіть, що вам відомо про те, як люди вивчають Місяць.
 • 3. Прочитайте нарис «Чому раніше люди боялися затемнення?» на с. 216.

Цікаво дізнатися

21 липня 1969 року на поверхню Місяця вперше здійснив посадку космічний апарат «Аполлон-11». Першою людиною, яка ступила на поверхню Місяця, був громадянин Сполучених Штатів Америки Ніл Армстронґ. Астронавти розмістили на супутнику наукові прилади й доставили на Землю зразки місячного ґрунту.