Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

Небезпечна Амазонка

Через усю Південну Америку із заходу на схід тягнеться величезна річка Амазонка, яка бере в себе більше ніж 500 приток. Це — найбагатоводніша річка земної кулі. Середня глибина її — близько 70 метрів, а в деяких місцях — близько 135 метрів.

Така глибина дає змогу курсувати річкою океанським лайнерам. Амазонка зі своїми судноплавними притоками — це водний шлях завдовжки 25 тисяч кілометрів. Та через те, що басейн річки вкритий тропічними лісами, мало заселений, роль Амазонки як транспортної магістралі незначна.

Амазонка відрізняється від інших великих річок тим, що вона розділена на рукави й русла, які утворюють величезну кількість островів, іноді дуже великих.

Вода в Амазонці жовта й така каламутна, що в ній нічого не видно. Усе, що відбувається у глибинах річки — непроникна таємниця. Помітити можна тільки дельфінів і косяки величезних, двометрових, риб, які часто показуються з води. Це найбільші в світі прісноводні риби — піраруку.

У самій тільки Амазонці, не кажучи вже про її притоки, мешкає більш як третина всієї прісноводної риби земної кулі. Риби Амазонки вражають своєю різноманітністю, строкатим забарвленням, химерністю форм, а найбільше — хижацтвом. Незважаючи на спеку, в річці ніхто не купається. Тут мешкають скати, які мають отруйні шипи. А невеликі риби піраньї кровожерливіші, ніж акули.

Двічі на рік рівень води в Амазонці підвищується і двічі спадає. Це залежить від сезонних дощів. У травні, коли вода підіймається найвище, починається повінь. Вода заливає тропічні ліси на сотні кілометрів у глибину. А куди не досягає повінь, зливи утворюють болота й озера такі глибокі, що в них потопають дерева. У цю пору люди змушені відсиджуватися у своїх хатинах, збудованих на високих палях.

У вересні все змінюється: дощі припиняються, і вода спадає. Річки оголюють білі пляжі, звідусіль злітаються птахи. З річок виповзають величезні черепахи й відкладають у пісок на березі яйця. Така погода триває не більше ніж три місяці. У грудні знову починаються тропічні зливи.

Увесь басейн Амазонки вкритий чудовим і неприступним тропічним лісом.

  • Яка річка найдовша в світі?
  • Чому в Амазонці небезпечно купатися?