Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

Символ Антарктики

Неможливо уявити собі тваринний світ Антарктики без імператорських пінгвінів.

Імператорські пінгвіни — це великі птахи заввишки 120 см і завважки 40—50 кг. Від пінгвінів Аделі вони відрізняються великими розмірами, спокійнішим характером і навіть забарвленням. Вони викликають велику повагу цілковитим нехтуванням небезпеки, хоч би якою великою вона була.

Білі грудка й черевце імператорського пінгвіна завжди бездоганно чисті, а синьо-чорна голова й спина блищать. Міцні ноги з грубою шкірою пристосовані для ходіння гострими крижинами й сніговими наносами. У воді імператорські пінгвіни втрачають свою поважність, весело й швидко плавають одне за одним. Під водою вони плавають на боці. Живляться дрібними рачками й рибою.

Самка імператорського пінгвіна відкладає яйце взимку, в липні-серпні, у найлютіший холод. Маса яйця близько 400 г. Спочатку самець, а потім самка тримають яйце між ногами, притискуючи до живота й не даючи доторкатися до крижаної поверхні землі. Пташеня вилуплюється із яйця через два місяці, на початку весни.

Щойно вилуплене пташеня один із батьків тримає на своїх ногах, а інший у цей час живиться у морі, а потім повертається і годує пташеня умістом свого шлунка. Пташенят пінгвіни годують разом. У вихованні молодняку беруть участь усі дорослі птахи. Коли пташенята з’являються на світ, вони вже бачать. Вони вкриті дуже теплим пухом, схожим на вовну, ростуть дуже швидко, але пір’я у них з’являється повільно. У воду пташенята сходять лише в кінці літа.

Їхня хода перевальцем кумедна. Але у воді маневреність пінгвінів дивовижна: вони вміють, як пробка, вертикально вистрибувати з води на кригу. У пінгвінів розвинене почуття товариськості: той, що йде попереду, наприклад, час від часу зупиняється і повертається перевірити, чи немає відстаючих. Однак той, що йде попереду, це не вожак: через якийсь час його випереджає і змінює інший пінгвін, і зграя продовжує йти далі.

  • Який вигляд мають імператорські пінгвіни?
  • Як батьки-пінгвіни піклуються про своїх пташенят?