Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

Верблюди в житті бедуїнів

Оскільки дощі в пустелі — явище рідкісне і випадають вони дуже нерівномірно, а оазисів мало, пасовища здебільшого розташовані далеко одне від одного, інколи на відстані 500—800 км. Для подолання таких відстаней потрібні особливі умови. Головна з них — мати тварину, добре пристосовану до життя у пустелі. Такою твариною став для бедуїнів верблюд. Без цього «корабля пустелі» не можна уявити життя бедуїнів.

...Бедуїни дуже високо цінують верблюдяче молоко. Ним звичайно пригощають гостей. На суді, щоб підкріпити своє свідчення, вони кажуть: «Клянуся життям того, хто дає нам молоко». У період, коли верблюдиці годують дитинчат, від кожної з них надоюють до 10 л молока на день. Верблюдяче молоко містить менше жиру, ніж коров’яче або овече, тому непридатне для виготовлення масла. Воно приємне, солодкувате на смак, одразу тамує спрагу. Корм, яким харчуються верблюди в той чи інший період, надає молоку специфічного присмаку. Доять верблюдів виключно чоловіки. Бедуїни вживають у їжу і м’ясо верблюдів, причому особливо цінується м’ясо молодого верблюда-самця.

Шкуру тварини дублять насінням акації. Жінки роблять зі шкіри міцні мішки для зберігання фініків і овочів. Сандалі, шорні вироби й поясні ремені виготовляють переважно з верблюжої шкіри. Високо ціниться і верблюжа шерсть, яку вищипують у тварин на початку весни. З товстого шерстяного прядива жінки тчуть плащі для пастухів, полотнища для шатер, циновки. Решту шерсті продають на базарі.

Порівняно незграбні вантажні верблюди, які розмірено йдуть у караванах, у середньому проходять близько 4 км на годину, але натомість вони дуже витривалі. Звичайно вони перебувають у дорозі по 12 годин на добу й перевозять вантаж масою 150 кг, а особливо сильні самці піднімають до 800 кг. Вантаж розподіляють рівномірно по боках верблюда за допомогою вкритого килимом дерев’яного сідла. Якщо на шляху трапляється водна перепона, верблюди долають її уплав.

За Л. Штайном

  • Чому верблюд є надзвичайно цінною і незамінною твариною у житті бедуїнів?