Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

Чому раніше люди боялися затемнення?

Сонячне й місячне затемнення знайомі людині з глибокої давнини. Коли людина ще не знала, чому відбуваються ці явища, згасання Сонця серед білого дня викликало в неї панічний страх.

Це справді таємниче й величне видовище. Яскраве Сонце сяє на синьому небі, і поступово сонячне світло починає слабшати. На правому краю Сонця з’являється збиток. Він повільно збільшується, і сонячний диск набирає форми серпа, зверненого опуклістю вліво. Темрява згущується. Стає прохолодніше. Гасне останній сонячний промінь. Усе занурюється у напівтемряву. Небо набуває нічного вигляду, з’являються зорі. На місці згаслого Сонця видно чорний диск, оточений сріблясто-перловим сяйвом. Замовкають птахи й тварини, деякі рослини згортають листя або закривають чашечки квіток. Незвичайна темрява триває хвилин п’ять, і ось праворуч із-за чорного диска з’являється сяючий край Сонця, спалахують яскраві промені. Гаснуть зірки. Уся природа знову оживає. Сонце набуває вигляду серпа, але повернутого вже в інший бік. Серп збільшується, і вже за годину в небі все як завжди.

У затемненні Сонця стародавні люди бачили прояв невідомих, надприродних сил.

Стародавні китайці думали, що жахливий дракон пожирає Сонце. Тому зустрічали затемнення звуками гонга, дзвонами, криками й грою на музичних інструментах, співом молитов намагалися відігнати чудовисько. Люди вважали, що затемнення послано богом, віщує кінець світу, голод, нещастя...

У минулому місячні затемнення так само вселяли страх. Їх вважали поганою ознакою: зловісний червоний колір Місяця викликав у людей думки про війну, кров, смерть. Наука розкрила справжню причину цих небесних явищ, зняла з них пелену таємничого й надприродного. Під час затемнень астрономи ведуть важливі для науки спостереження.

З Енциклопедії «Я пізнаю світ. Космос»

  • Що відбувається у природі під час сонячного затемнення?
  • Як люди ставилися до сонячного й місячного затемнень у стародавньому світі?