Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 66. Індія

 • Знайдіть на фізичній карті Євразії півострів Індостан. Опишіть його географічне положення.
 • На політичній карті Євразії знайдіть Індію. На якому півострові розташована країна?

Індія розташована у південній частині Азії. Індія — одна з найбільших за розмірами території держава світу. Вона займає весь півострів Індостан і омивається водами Індійського океану, Аравійського моря та Бенгальської затоки. Індія межує з усіма державами Південної Азії, а також з Афганістаном і Китаєм.

Поверхня країни різноманітна. На півночі підносяться найвищі гори світу — Гімалаї, на південь від гір лежить велика низовина, а вся центральна частина зайнята нагір’ям.

Гімалаї захищають територію країни від холодних північних вітрів, тому клімат в Індії жаркий. У країні протягом року спостерігаються два сезони — сухий зимовий і вологий літній.

У країні бракує водних ресурсів. Найбільша річка Індії — Ґанґ. Це — широка повноводна річка, що має багато приток. Під час літніх дощів рівень води підвищується, що спричиняє сильні повені. Води Ґанґу використовують для судноплавства, зрошення земель та інших господарських потреб. Населення Індії вважає Ґанґ священної річкою.

Природні умови країни різноманітні. Тут поширені савани та тропічні ліси. Багатий тваринний світ. Проте природних територій із кожним роком стає менше, тому що більшу частину їх освоєно й зайнято під ріллі й пасовища. У країні створено багато національних парків і заповідників, де мешкають дикі тварини: слони, тигри (рис. 223), леопарди, пантери, снігові барси, однорогі носороги, бізони, антилопи, мавпи, крокодили та інші.

Рис. 223. Тигри в заповіднику

Надра Індії багаті на корисні копалини. Вона добре забезпечена залізними й марганцевими рудами, є значні поклади кам’яного вугілля, слюди, великі родовища золота та коштовних каменів.

Серед галузей промисловості в країні розвинені гірничодобувна, металургійна, працюють машинобудівні заводи й підприємства з виробництва електроніки. Високого розвитку набула легка промисловість, особливо виробництво тканин і взуття.

Сільське господарство — важлива галузь економіки країни. Головні сільськогосподарські культури — рис, пшениця, бавовник, цукрова тростина, чай, джут. Також селяни вирощують просо, ячмінь, арахіс, горох, банани, манго. Індія — провідний виробник чаю, кави, різноманітних прянощів (рис. 224) — чорного перцю, імбиру, гвоздики, ванілі. Завдяки клімату врожаї збирають кілька разів на рік. У країні найбільше у світі поголів’я великої рогатої худоби — корів, буйволів, биків зебу. Використовують їх як тяглову силу для роботи на полях (рис. 225) і перевезення вантажів. Також важку працю виконують приручені слони.

Рис. 224. Індійські прянощі

Рис. 225. Корови — помічники в роботі на полі

За чисельністю населення Індія — друга країна світу після Китаю. Це найбільш багатонаціональна держава світу. Тут проживає безліч різних народів, але всіх їх об’єднує загальна назва — індійці.

Столиця Індії — місто Нью-Делі. Це стародавнє місто поділяється на дві частини: Старий Делі й Новий Делі. Старому

Делі багато століть, тут збереглося багато старовинних палаців і храмів. Палац-фортеця Червоний форт — найстаріша споруда старого міста (рис. 226). У Новому Делі багато сучасних висотних будівель. Тут розташований парламент країни (рис. 227).

Великі міста Індії — Калькутта, Мумбаї.

Рис. 226. Палац-фортеця Червоний форт у Нью-Делі

Рис. 227. Будівля парламенту Індії

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • Індія розташована на півострові Індостан у південній частині Азії. На півночі підносяться гори Гімалаї. Клімат країни жаркий. Найбільша річка Індії — Ґанґ. Країна багата на корисні копалини. Основу економіки становить сільське господарство. Індія — багатонаціональна держава. Столиця Індії — Нью-Делі.

Запитання

 • 1. У якій частині Азії розташована Індія?
 • 2. Які чинники впливають на клімат Індії?
 • 3. Яка найбільша річка Індії? Як населення використовує її води в господарстві?
 • 4. Які галузі промисловості розвинені в Індії?
 • 5. Що вирощують в Індії?

Завдання

 • 1. Покажіть на політичній карті столицю і великі міста Індії.
 • 2. На контурній карті надпишіть назву держави, позначте її столицю.
 • 3. Прочитайте оповідання «Про слона» на с. 230.

Цікаво дізнатися

В Індії робоча худоба — цінне надбання селянина. Звичайна сім’я має не менш як дві тварини. За ними доглядають і намагаються якнайкраще годувати. Корову в Індії вважають священною твариною. Постарілу худобу, від якої уже немає користі, не забивають, а відпускають на волю. Тому корови бродять дорогами й вулицями, їх ніхто не чіпає. Яловичину споживати в їжу заборонено, тому в Індії корів не розводять заради м’яса. Більшість індійців вегетаріанці.

* * *

Візитна картка Індії — це чай. Найбільші чайні плантації розташовані на північному сході країни, у штаті Ассам, а особливо ароматні сорти чаю вирощують у передгір’ях Гімалаїв. Чайні плантації в Індії називають садами. Щоб захистити ніжні листочки чаю від палючого сонця, кущі висаджують між деревами манго. Тому темно-зелені шатра мангових садів — звичний пейзаж штату Ассам. А сам манго в Індії вважають королем фруктів. Біля селянських будинків зазвичай росте папайя або динне дерево — символ благополуччя сім’ї.

Контрольні запитання і завдання з теми

 • 1. У якій частині материка Євразія розташована Азія?
 • 2. Якими океанами омивається Азія? Покажіть їх на фізичній карті.
 • 3. Яка найбільша рівнина в Азії лежить за Уральськими горами? Покажіть її на фізичній карті.
 • 4. Які гори височіють в Азії? Покажіть їх на фізичній карті.
 • 5. Які особливості клімату Азії?
 • 6. Які природні зони Азії вам відомі?
 • 7. Розкажіть, що вам відомо про рослинний і тваринний світ Азії.
 • 8. Назвіть народи, які проживають в Азії.
 • 9. Які великі держави Азії ви знаєте? Покажіть їх на карті.