Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 65. Японія

 • Знайдіть на фізичній карті Євразії Японські острови. Прочитайте їхні назви.
 • На політичній карті Євразії знайдіть державу Японія.

Японія розташована на чотирьох великих і багатьох малих островах у Тихому океані біля узбережжя Східної Азії. З узбережжя видно, як сонце сходить над Тихим океаном. Тому Японію здавна називають Країною Вранішнього Сонця.

Японія відокремлена Японським морем від Росії, Корейської Народно-Демократичної Республіки й Республіки Кореї, а Східнокитайським морем — від Китаю.

Поверхня Японії зайнята горами, що вкриті лісами. Рівнини тягнуться вузькими смугами вздовж узбереж. Більшість гір є згаслими або діючими вулканами. Найбільша гора Японії — згаслий вулкан Фудзіяма (рис. 219). Її вершина вкрита снігом. У Японії гору Фудзіяма вважають священною.

Тут є і діючі вулкани. Часто стаються землетруси, що спричиняють цунамі. Вони не раз завдавали країні чимало лиха.

Японія в основному тепла й сонячна країна, але клімат дуже вологий. Щоліта в Японію приходять тайфуни, що спричиняють сильні зливи, повені й завдають великої шкоди населенню.

Рис. 219. Гора Фудзіяма

Територією країни тече багато невеликих гірських річок. Вони бурхливі й несудноплавні. У горах є красиві озера. Завдяки сприятливим кліматичним умовам рослинний світ Японії багатий і різноманітний. Дикі тварини мешкають переважно в численних національних заповідниках і морських парках.

Країна бідна на корисні копалини та природні ресурси. Проте Японія — високорозвинена індустріальна держава. Вона є лідером світової економіки й за розвитком промисловості посідає перше місце серед країн Азії. Японія — найбільший у світі виробник морських суден, автомобілів, мотоциклів, телевізорів, комп’ютерів, відеоапаратури, роботів. У країні випускають шовкові й синтетичні тканини, пластмаси, побутову хімію, добрива, паперову продукцію.

У Японії розвинене рибальство. За виловом риби й морепродуктів країна посідає перше місце в світі. Рибу й морепродукти переробляють на плавучих заводах.

Клімат Японії сприятливий для розвитку в країні сільського господарства. Тут орних земель мало, тому японці дуже дбайливо ставляться до них і вирощують великі врожаї. Головною культурою є рис. Вирощують також пшеницю, ячмінь, цукровий буряк, цукрову тростину, чай, овочі, фрукти. Розводять скот.

Основне населення країни — японці. Більшість мешканців проживає в містах.

Японія — країна древньої культури. Японці шанують звичаї і традиції. Вони дуже люблять свій національний одяг. Часто вбираються у барвисті кімоно: не лише на свята, а й у повсякденному житті (рис. 220).

Столиця Японії — Токіо.

Це найбільше місто країни, важливий індустріальний і культурний центр. Головні пам’ятки міста — Імператорський палац (рис. 221), Токійська вежа.

У Токіо багато парків. Навесні в них розквітає японська вишня — сакура (рис. 222).

Великі міста Японії — Осака, Йокогама.

Рис. 220. Японки в кімоно

Рис. 221. Імператорський палац у Токіо

Рис. 222. Цвітіння сакури в токійському парку

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • Японія розташована на островах у Тихому океані поблизу узбережжя Східної Азії. Поверхня країни зайнята горами, що вкриті лісами. Тут є діючі вулкани, часто стаються землетруси. Японія має високорозвинену промисловість. За виловом риби й морепродуктів країна посідає перше місце в світі. Основне населення — японці. Столиця Японії — Токіо.

Запитання

 • 1. У якій частині світу розташована Японія?
 • 2. Японія — материкова чи острівна держава?
 • 3. Яку гору в Японії вважають священною?
 • 4. Яку промислову продукцію випускають у Японії?
 • 5. Яка сільськогосподарська культура є головною у Японії?
 • 6. Чому в Японії розвинене рибальство, а не землеробство?

Завдання

 • 1. Розкажіть, що вам відомо про стихійні руйнівні природні явища, що завдають лиха населенню Японії.
 • 2. На контурній карті надпишіть назву держави, позначте її столицю.

Цікаво дізнатися

У всьому світі відома продукція японської промисловості, що має високу якість. Багато товарів Японія продає у США, Китай, Німеччину, Росію та інші країни. Дорогами всього світу їздять японські автомобілі відомих компаній «Тойота», «Ніссан», «Хонда», «Міцубісі», «Мазда».