Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 59. Клімат, води суходолу Азії

 • Визначте, у яких теплових поясах розташована Азія.

Азія простяглася з півночі на південь через три теплові пояси: північний холодний, північний помірний і тропічний. Тому її клімат дуже різноманітний. У той час як на півночі Азії стоять великі морози, на півдні — спека. Клімат Азії з півночі на південь змінюється поступово — від холодного арктичного до жаркого тропічного.

На півночі Азії сувора зима й холодне літо. Тут узимку температури бувають найнижчі в усій Північній півкулі.

Більша частина Азії розташована в помірному поясі. Тут переважає континентальний клімат із різким охолодженням узимку й спекотним літом. На клімат помірного поясу впливає Тихий океан. У прибережних районах зима холодна, майже без опадів, а літо похмуре з частими дощами й туманами. Тут часто бувають тайфуни — сильні вітри зі зливами, які спричиняють повені та руйнування селищ і міст.

У Західній частині Південної Азії — на Аравійському півострові та півдні Іранського нагір’я — клімат тропічний. Цілий рік тут високі температури й мало опадів. У південних районах Азії клімат спекотний, тут часто ллють рясні дощі протягом усього року.

Територією Азії протікає багато повноводних річок. Разом вони несуть більше води, ніж річки будь-якої іншої частини світу. Більшість річок Азії беруть початок здебільшого в горах, а потім течуть рівниною і впадають в океани.

З високих гір Азії, вкритих вічними снігами, стікають багатоводні й довгі річки — Об, Єнісей, Лена. Вони впадають у моря Північного Льодовитого океану. Найбільша з них за площею басейну — Об, найдовша — Лена, а найбагатоводніша — Єнісей. Річки надовго вкриваються кригою, а навесні, коли сніги тануть, виходять із берегів і широко розливаються. На Єнісеї збудовано потужні гідроелектростанції.

У моря Тихого океану несуть свої води річки: Амур, Янцзи, Хуанхе, Меконг. Вони найповноводніші влітку. У період сильних дощів на річках трапляються повені.

Янцзи — найдовша й найповноводніша річка Азії. Вона бере початок на Тибетському нагір’ї і тече на схід, перетинає Велику Китайську рівнину і впадає у Східнокитайське море. Це багатоводна й судноплавна річка. Місцеві жителі використовують воду річки для зрошення полів.

На Тибетському нагір’ї бере початок іще одна велика азійська річка — Хуанхе (рис. 192). Її назва в перекладі з китайської мови означає «жовта річка». Річка протікає крізь пухку гірську породу жовтого кольору. Вода розмиває ці породи й стає жовтою і каламутною. Під час повені річка затоплює великі площі рівнини. Тому на ній збудовано захисні дамби, які утримують воду.

На півдні Азії на півострові Індостан течуть до Індійського океану великі річки — Інд і Ґанґ. Улітку вони повноводні, а взимку майже повністю пересихають. Обидві річки використовують для зрошення полів і судноплавства.

 • Визначте за фізичною картою, де беруть початок річки Інд і Ганг.

За пустелями Середньої Азії течуть невеликі річки Амудар’я і Сирдар’я, що впадають в Аральське море.

Рис. 192. Річка Хуанхе

Рис. 193. Озеро Байкал узимку

Чимало в Азії також озер. Більшість із них зосереджена в посушливих областях. Деякі з озер за великі розміри й солону воду називають морями. Найбільші з них Каспійське та Аральське моря. Каспійське море — найбільше безстічне солоне озеро в світі.

В Азії розташоване найглибше на Землі озеро — Байкал (рис. 193). Це — прісне озеро, у яке впадає багато річок. Байкал має найчистішу прісну воду на планеті.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • Клімат Азії з півночі на південь змінюється поступово — від холодного арктичного до жаркого тропічного.
 • Найдовша й найповноводніша річка Азії — Янцзи. Великі річки — Об, Єнісей, Лена, Хуанхе, Інд, Ґанґ.
 • В Азії розташовані найбільше солоне озеро в світі — Каспійське море, а також найглибше озеро земної кулі — Байкал.

Запитання

 • 1. Чому клімат Азії дуже різноманітний?
 • 2. Які особливості річок Азії, що впадають у Північний Льодовитий океан?
 • 3. Яка найдовша й найповноводніша річка тече територією Азії?
 • 4. Чому на річці Хуанхе будують захисні дамби?
 • 5. Які озера називають морями? Чому?
 • 6. Яке озеро найглибше у світі?

Завдання

 • 1. Розкажіть про особливості клімату Азії.
 • 2. Знайдіть і покажіть на фізичній карті найбільші річки й озера Азії.
 • 3. Надпишіть на контурній карті назви найбільших річок Азії.

Цікаво дізнатися

Аральське море — це солоне озеро. Колись воно було четвертим найбільшим озером у світі, у водоймі водилося багато риби. Але озеро стало міліти й зменшуватися у розмірах. Це сталося внаслідок надмірного забирання води для зрошування полів із річок, що впадають в Аральське море. Висихання водойми призвело до зникнення багатьох видів риб і рослин.