Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

Азія

§ 57. Географічне положення Азії

 • На фізичній карті півкуль покажіть Азію.
 • Порівняйте протяжність з півночі на південь Європи й Азії.

Азія — найбільша частина світу. Це одна з двох частин світу, що розташована на материку Євразія. Азія лежить у східній його частині.

Азія розташована на північ від екватора, у Східній півкулі. Лише невелика її частина заходить у Західну півкулю. На заході Азія межує з Європою.

 • Покажіть межу між Азією і Європою на карті.

Азія значно витягнута з півночі на південь і з заходу на схід. Велика протяжність цієї частини світу зумовлює розташування її у всіх географічних поясах Північної півкулі.

Азія — єдина частина світу, яку омивають води всіх чотирьох океанів земної кулі, а саме: Тихого, Північного Льодовитого, Індійського та Атлантичного. Береги Азії менш порізані на півночі. Моря й затоки заходять у суходіл неглибоко, відокремлюючи острови й півострови. Берегова лінія Азії помітно порізана на сході.

Біля північних берегів Азії розташовані моря Північного Льодовитого океану. Карське, Лаптєвих, Східносибірське та Чукотське. Тут, крім островів Північна Земля й Новосибірських, є два великих півострови — Таймир і Чукотський.

Східні береги Азії омивають моря Тихого океану. Берингове, Охотське, Японське, Жовте, Східнокитайське та Південнокитайське. Саме вони відокремлюють острови — Курильські, Сахалін, Японські та півострови — Камчатка й Корейський.

Берингове та Охотське моря найхолодніші, узимку вони замерзають майже повністю. Японське море глибоке, узимку воно вкривається кригою лише в північній частині. У Японському морі дуже багато риби (рис. 188) та крабів, на дні між камінням живуть восьминоги. Жовте море глибоко вдається у сушу. Це мілке море. Південнокитайське море дуже тепле. У ньому багато риби, морських черепах та інших тварин. Східнокитайське море тепле, але не надто глибоке. Тут добувають перли.

Рис. 188. Рибний промисел у Японському морі

Рис. 189. Цунамі

Усі далекосхідні моря характеризуються різкими переходами рельєфу дна. Тут часто стаються землетруси, які спричиняють цунамі (рис. 189).

На півдні Азію омивають моря Індійського океану — Червоне й Аравійське, а також Бенгальська затока. Ці моря найтепліші у світі. Температура води на поверхні становить 25—30 °С. Тваринний світ морів дуже різноманітний.

На півдні Азії лежить найбільший у світі півострів — Аравійський. На схід від нього розташовані півострови Індостан та Індокитай. На південному сході від півострова Індостан лежить острів Шрі-Ланка.

Біля південно-західних берегів Азії розташовані моря Атлантичного океану. Чорне та Середземне. Ці моря омивають півострів Мала Азія.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • Азія — найбільша частина світу. Розташована Азія на материку Євразія і лежить у східній його частині. Омивається морями Північного Льодовитого, Тихого, Індійського та Атлантичного океанів.
 • Береги Азії порізані багатьма морями, тут чимало островів і півостровів. На півдні розташований найбільший півострів світу — Аравійський.

Запитання

 • 1. У якій частині материка Євразія розташована Азія?
 • 2. Які моря Північного Льодовитого океану омивають Азію? Покажіть їх на фізичній карті.
 • 3. Які моря Тихого океану розташовані біля берегів Азії?
 • 4. Чим характеризуються усі далекосхідні моря Азії?
 • 5. Які моря Індійського й Атлантичного океанів омивають Азію?
 • 6. Який найбільший у світі півострів розташований на півдні Азії?

Завдання

 • 1. На контурній карті надпишіть моря, що омивають береги Азії.
 • 2. Користуючись текстом підручника, заповніть у зошиті таблицю «Острови й півострови Азії»:

Азія

Острови

Півострови

Цікаво дізнатися

У центральній частині острова Шрі-Ланка серед пагорбів простираються чайні плантації, на яких вирощують різні сорти чаю. У чай ідуть тільки молоді зелені листочки, які виросли останніми на вершині чайного куща. Збирають їх уручну. У середньому для виготовлення одного кілограма чистого чаю збирають чотири кілограми чайного листя.