Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 54. Угорщина

  • На політичній карті Європи знайдіть Угорщину.
  • Назвіть держави, з якими межує Угорщина.

Угорщина розташована в центральній частині Європи, далеко від морів. Угорщина є сусідом України на південному заході. Також країна межує з Австрією, Словаччиною, Словенією, Хорватією, Сербією та Румунією.

Угорщина здебільшого безліса й рівнинна. Лише на півночі країни розташовані невеликі гори. Клімат помірно теплий із короткою й не дуже холодною зимою і завжди жарким літом.

Територією Угорщини з півночі на південь тече одна з найдовших у Європі річок — Дунай. У західній частині країни розташоване найбільше в Європі озеро Балатон.

Країна не багата на корисні копалини. Тут є невеликі запаси вугілля, природного газу. Розробляють великі родовища бокситів, видобувають мідні та марганцеві руди. Провідна галузь промисловості — машинобудування. На машинобудівних заводах випускають автобуси, сільськогосподарські машини, верстати, обладнання. На хімічних комбінатах виробляють ліки, добрива. Підприємства легкої промисловості виготовляють одяг, взуття, рукавички, сумки. На м’ясомолочних і консервних заводах випускають ковбаси, паштети, консервовані овочі, фрукти, соки.

Майже половина населення Угорщини зайнята в сільському господарстві. Більша частина рівнин — це степи, які розорано й засіяно пшеницею, соняшником, цукровим буряком, кукурудзою. Схили гір і річкові долини вкриті виноградниками й садами. У країні вирощують багато різних овочів, із яких перевагу віддають різним видам перцю. Розводять свиней, курей, качок, індичок.

Угорщина продає іншим країнам машини, обладнання, ліки, продукти харчування.

Угорщина славиться у світі численними термальними й мінеральними джерелами, що мають лікувальні властивості (рис. 178). Біля джерел побудовано санаторії.

Рис. 178. Термальне озеро Хевіз

Більшість населення країни — угорці. Крім угорців, у країні живуть німці, словаки, серби, румуни.

Столиця Угорщини — Будапешт. Чи не найкрасивіше місто світу складається з двох частин, які розташовані на протилежних берегах Дунаю. Вони так і називаються — Буда і Пешт. Їх сполучають 8 мостів. Буда — найстаріша частина міста. Тут знаходиться історична пам’ятка — собор Святого Матьяша (рис. 179), де вінчалися угорські королі. У Пешті на березі Дунаю розташована будівля парламенту (рис. 180).

Великі міста Угорщини — Дебрецен, Сегед.

Рис. 179. Собор Святого Матьяша

Рис. 180. Парламент Угорщини

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

  • Угорщина розташована в центральній частині Європи. Вона межує з Україною на південному заході. Клімат Угорщини помірно теплий, тому тут збирають великі врожаї овочів і фруктів. Країна багата на термальні й мінеральні джерела. Основне населення — угорці. Столиця Угорщини — Будапешт.

Запитання

  • 1. У якій частині Європи розташована Угорщина?
  • 2. Які форми рельєфу переважають у країні?
  • 3. Яка річка тече через усю країну?
  • 4. Які галузі промисловості розвинені в Угорщині?
  • 5. Які рослини вирощують у степах Угорщини?

Завдання

  • 1. Розкажіть, що ви дізналися про столицю Угорщини.
  • 2. На контурній карті надпишіть назву держави, позначте її столицю.

Цікаво дізнатися

Угорська кухня рясніє блюдами з м’ясом, овочами, паприкою, гострим перцем, різними спеціями й приправами. Національна страва Угорщини — це дуже смачний густий суп із м’ясом, овочами й паприкою. Угорці називають його «гуяш». Колись цей суп вважали стравою пастухів. Часто готують гуяш чоловіки, адже він простий у приготуванні.