Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 51. Італія

  • На політичній карті Європи знайдіть Італію.
  • На якому півострові розташована Італія?

Італія розташована на півдні Європи, на гористому Апенінському півострові й кількох островах у Середземному морі. Межує Італія з Францією, Швейцарією, Австрією, Словенією.

Поверхня Італії переважно гірська. З півночі на південь простягнулися невисокі гори — Апенніни. На півночі здіймаються високі гори — Альпи. На узбережжі країни розташовані низовини.

В Італії часто відбуваються землетруси, є діючі вулкани: на півдні країни — вулкан Везувій, а на острові Сицилія — вулкан Етна (рис. 168).

Вершини Альп захищають Італію від північних вітрів. На більшій частині території країни м’яка волога зима й спекотне сухе літо.

Річки в Італії короткі й швидкі. Найдовша й повноводна річка — По.

Італія належить до найбільш розвинених промислових держав світу. Країна не багата на корисні копалини, тому промислову сировину ввозять з інших країн. Провідні галузі промисловості — металургія і машинобудування. На заводах виробляють судна, автомобілі, моторолери, велосипеди, різну електротехнічну продукцію. Підприємства легкої промисловості випускають тканини, вироби зі шкіри, одяг і взуття. Розвинута також хімічна промисловість.

Рис. 168. Вулкан Етна

Італія продає іншим країнам транспортні засоби, хімічні товари, продукти харчування, взуття та одяг.

У сільському господарстві переважає рослинництво. В Італії вирощують пшеницю, кукурудзу, рис, цукрові буряки. Італія посідає перше місце в світі за збиранням винограду. Тут вирощують також маслини (рис. 169), апельсини, мандарини, лимони, яблука, груші, персики, черешню, абрикоси. Щороку збирають великі врожаї фруктів (рис. 170), а також різних овочів. У тваринництві переважає розведення корів і овець.

Рис. 169. Урожай маслин

Рис. 170. Збирання мандаринів

Рис. 171. Ватикан

Італія — морська держава, яка має великий риболовецький флот. У прибережних районах розвинене рибальство.

Італія — туристична країна. Мільйони людей із різних країн світу приїжджають сюди, щоб побачити неповторні італійські міста, ознайомитися з пам’ятками, звичаями і традиціями народу. Приваблюють туристів середземноморські пляжі й гірськолижні курорти.

Італія — одна з густонаселених країн Європи. Основне населення країни становлять італійці. Більша частина населення проживає в містах на півночі країни.

Столиця Італії — Рим — одне з найстародавніших міст світу. У ньому збереглися будівлі, зведені ще багато століть тому. Напівзруйнований Колізей — одна з найбільших споруд Стародавнього Риму. На території Рима розташована найменша держава світу — Ватикан (рис. 171).

Великі міста Італії — Неаполь, Мілан.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

  • Італія розташована на півдні Європи. Італія має розвинені промисловість і сільське господарство. Італія — морська країна. Численні пам’ятки, теплий клімат і море приваблюють у країну безліч туристів. Основне населення — італійці. Столиця Італії — Рим.

Запитання

  • 1. У якій частині Європи розташована Італія?
  • 2. Які форми рельєфу переважають у країні?
  • 3. Які товари легкої промисловості виробляють в Італії?
  • 4. Які культурні рослини вирощують на полях і в садах Італії?
  • 5. Чому Італія приваблює туристів із різних країн світу?

Завдання

  • 1. Користуючись політичною картою Європи, випишіть у зошит назви держав — сусідів Італії.
  • 2. На контурній карті надпишіть назву держави, позначте її столицю.

Цікаво дізнатися

Ватикан — єдина у світі держава в державі. Тут розміщається резиденція Папи Римського — глави римо-католицької церкви. Йому належить уся влада в державі Ватикан. Її населення — це священники й люди, які працюють у папському палаці, бібліотеці й музеях.