Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 50. Німеччина

  • На політичній карті Європи знайдіть велику державу, з якою на сході межує Франція.
  • Знайдіть на карті столицю цієї держави. Прочитайте її назву.

Німеччина розташована в центрі Європи й межує з багатьма розвиненими державами: Бельгією, Францією, Австрією, Швейцарією, Чехією та іншими. Німеччина має вихід до Північного й Балтійського морів.

Рельєф Німеччини різноманітний. На півночі розташовані рівнини, у центральній частині — височини й невисокі гори, на півдні простягаються Альпи. Для країни характерні тепле літо й досить м’яка зима.

Територією країни протікають повноводні річки — Дунай,

Рейн (рис. 164), Ельба. Вони судноплавні й сполучаються між собою каналами.

Рис. 164. Долина Рейну

У Німеччині видобувають кам’яне вугілля, калійні солі, мідні, залізні та уранові руди.

Німеччина — багата країна. Вона має високий рівень економіки й входить у сімку найрозвиненіших держав світу. Основа господарства — промисловість, у якій провідна роль належить машинобудуванню. У країні випускають автомобілі відомих марок: «Опель», БМВ, «Мерседес», «Фольксваген» (рис. 165). На заводах виробляють судна, верстати, прилади, сільськогосподарську й побутову техніку. У країні розвинені також чорна і кольорова металургія, хімічна, легка та харчова промисловості.

Рис. 165. Виробництво автомобілів у Німеччині

Німеччина продає іншим країнам автомобілі, оптичні прилади, обладнання, електротехніку, вироби хімічної і легкої промисловості, продовольчі товари.

Кліматичні умови сприятливі для розвитку сільського господарства. Основна галузь — тваринництво. Розводять корів і свиней. Вирощують зернові культури: пшеницю, овес, ячмінь, а також картоплю, цукрові буряки, виноград, хміль.

За чисельністю населення Німеччина посідає перше місце в Європі. Основне населення — німці. Крім німців, у Німеччині проживають переселенці з інших країн: турки, поляки, італійці, іспанці.

Німеччина — федеративна республіка. До її складу входять різні великі території, які називають землями. Німеччину поділено на 16 земель, кожна з яких має свій уряд. На них поряд з єдиними для всієї країни законами ухвалюються і діють свої закони. У кожній із земель є свої національні костюми, традиції, свята (рис. 166).

Рис. 166. Свято в Баварії

Рис. 167. Бранденбурзькі ворота в Берліні

Столиця Німеччини — місто Берлін. Це найбільш населене місто країни. У місці багато пам’яток архітектури, музеїв. Три всесвітньо відомі символи Берліна — Колона Перемоги, Бранденбурзькі ворота (рис. 167) і будівля Рейхстагу.

Великі міста Німеччини — Гамбург, Мюнхен.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

  • Німеччина — федеративна республіка. Розташована в центрі Європи. За рівнем розвитку економіки Німеччина — одна з найрозвиненіших держав світу. Основне населення — німці. Столиця Німеччини — Берлін.

Запитання

  • 1. Де розташована Німеччина?
  • 2. Яка поверхня країни?
  • 3. Чому Німеччину вважають однією з найрозвиненіших держав світу?
  • 4. Які галузі промисловості розвинені в Німеччині?
  • 5. Яка провідна галузь сільського господарства в Німеччині?

Завдання

  • 1. Розкажіть, що ви дізналися про територіальний устрій Німеччини.
  • 2. На контурній карті надпишіть назву держави, позначте її столицю.

Цікаво дізнатися

У самому центрі Берліна розташована велична будівля німецького парламенту — Рейхстаг. Двічі на місяць у Рейхстагу проходять засідання федеральних зборів, обговорюються і ухвалюються закони. Нині Рейхстаг — головний символ демократії Німеччини, прозорості роботи обраної народом влади. Відвідати його може будь-хто.