Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 5. Сонце

  • Що дає Сонце Землі?
  • Чи скрізь на поверхні земної кулі однакова температура?

Сонце — це велетенська розжарена газова куля (рис. 5). Це найближча до Землі зоря. Усі планети Сонячної системи дуже малі порівно з Сонцем. Навіть разом узяті вони мають діаметр, менший від діаметра Сонця. За розміром Сонце в багато тисяч разів більше за Землю, його діаметр у 109 разів перевершує діаметр Землі (рис. 6).

Рис. 5. Сонце

Рис. 6. Розміри Сонця і Землі

Сонце з Землі не здається великим через те, що розташоване від нашої планети дуже далеко — на відстані близько 150 мільйонів кілометрів. Таку відстань навіть важко собі уявити. Якщо можна було б сісти в поїзд і їхати без зупинок зі швидкістю 75 км/год, то такий поїзд ішов би до Сонця більше ніж 230 років.

Температура на поверхні Сонця становить 6000 °С, а в глибині сягає кількох мільйонів градусів. За такої температури речовина Сонця перебуває в розжареному стані й випромінює в космічний простір величезну кількість світла й тепла. Сонячне проміння поширюється навсібіч, освітлюючи й нагріваючи інші небесні тіла.

У найсприятливіших умовах опинилася наша планета завдяки її розмірам та віддалі від Сонця. Промені Сонця, дійшовши до Землі, освітлюють і нагрівають її. До Землі доходить лише незначна частина світла й тепла, що випромінює Сонце, решта розсіюється в космосі. Проте цього достатньо для життя на Землі.

Сонце — це денне світило, від якого повністю залежить життя на Землі. Наше існування тісно пов’язане з сонячною енергією. І рослини, і тварини, і люди не можуть жити без сонячного світла й тепла.

Зміна пір року також залежить від Сонця. Навесні Сонце більше освітлює й зігріває землю. Тане сніг. На деревах бубнявіють бруньки. Зеленіє трава. Улітку земля укривається квітами. На ланах наливається зерно. У садах і на городах зріють фрукти й овочі. Восени збирають урожай.

Під гарячим промінням Сонця випаровується вода, тане лід у горах і дає початок гірським річкам. Без Сонця не було б вітру й кругообігу води на Землі.

Ви вже знаєте, що сонячні промені неоднаково освітлюють і нагрівають різні ділянки земної поверхні, тому що Земля — куля. Залежно від кута падіння сонячних променів і тривалості сонячного освітлення на поверхні Землі виокремлюють п’ять теплових поясів.

  • Назвіть п’ять теплових поясів на Землі.

Якби Сонце стало холодним і перестало випромінювати світло й тепло, то наша планета поринула б у темряву. Лише далекі зорі давали б їй мерехтливе світло. Від лютого холоду на Землі загинули б усі живі організми.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

  • Сонце — найближча до Землі зоря. Це велетенська розжарена газова куля, яка випромінює в навколишній простір світло й тепло.
  • Завдяки сонячному світлу й теплу на Землі є життя.

Запитання

  • 1. Що таке Сонце?
  • 2. Чому розміри Сонця здаються невеликими?
  • 3. Чому розміри Сонця й Місяця здаються нам майже однаковими?
  • 4. Яке значення має Сонце для життя на Землі?
  • 5. Що було б, якби Сонце стало холодним і припинило випромінювати світло й тепло?

Завдання

  • 1. Перемалюйте в зошит рис. 6. Порівняйте розміри Сонця й Землі.
  • 2. Розкажіть, що ви дізналися про Сонце.

Цікаво дізнатися

На Сонці час від часу відбуваються спалахи — сильні вибухи, які тривають кілька хвилин. Під час таких спалахів виділяється дуже багато енергії. Випромінювання, яке відбувається унаслідок спалахів, спричинює на Землі магнітні бурі й полярні сяйва.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.