Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 42. Клімат Європи

 • Визначте, у яких теплових поясах знаходиться Європа.
 • У якому тепловому поясі розташована ваша місцевість?

Європа — частина світу, де чітко виражені пори року.

 • Які пори року ви знаєте? Схарактеризуйте їх.

На півночі й півдні Європи, у західній і східній її частинах кліматичні умови помітно різняться.

Майже вся Європа розташована в північному помірному поясі. Тільки північне її узбережжя й острови Північного Льодовитого океану лежать у північному холодному поясі.

На крайньому північному сході Європи клімат холодний. Тут область багаторічної мерзлоти. Більшу частину року тут стоїть сувора зима з сильними вітрами (рис. 137). Літо коротке й прохолодне.

Біля західного узбережжя Європи проходить тепла Північноатлантична течія. Вона приносить із жаркого поясу великий запас тепла. Західні вітри несуть з Атлантичного океану тепле й вологе повітря, що пом’якшує морози взимку й зменшує спеку влітку. Тому на заході клімат м’який і тепліший, аніж на сході. На заході Європи зима тепла й дощова. Снігу випадає небагато, він швидко тане. Літо нежарке, дощове. Різниця між температурою літа й зими не така велика, як на сході Європи.

Рис. 137. Зима на півночі Європи

Східна частина Європи розташована далі від Атлантичного океану. Західні теплі вітри на своєму шляху охолоджуються і затримуються. Часто сюди проникає з Північного Льодовитого океану холодне повітря, а з Азії — тепле й сухе. Зима в цій частині Європи морозна й сніжна, літо значно сухіше й тепліше, ніж на заході Європи. Спостерігаються різкі переходи від тепла до холоду. Такий клімат називають континентальним.

Зовсім інший клімат на півдні Європи — біля берегів Середземного й Чорного морів. Тут морозів майже не буває. Зима тепла, дощова, а літо жарке й сухе (рис. 138). Сонце гріє дужче, ніж у будь-якому місці Європи. Високі гори заступають шлях холодним північним вітрам. На півдні Європи клімат субтропічний.

Рис. 138. Улітку на середземноморському узбережжі Європи

На півдні Європи — в Іспанії, Португалії, Італії, Греції й на островах Середземного моря розташовані різні курорти, де люди відпочивають, купаються і засмагають.

Зі зміною клімату з півночі на південь змінюються і природні зони. У Європі це зони арктичних пустель, тундри, лісів, степів, субтропіків та області висотної поясності в горах. Вони неоднорідні. Західні й східні частини кожної природної зони помітно відрізняються через неоднакове зволоження їх.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • У Європі чітко виражені пори року. На півночі й півдні, заході й сході Європи кліматичні умови помітно різняться. Клімат змінюється поступово з холодного на півночі до субтропічного на півдні. Зі зміною клімату з півночі на південь змінюються і природні зони.

Запитання

 • 1. У якому тепловому поясі розташована майже вся Європа?
 • 2. Чому клімат на заході Європи м’який і теплий?
 • 3. Як упливають на клімат Європи Північний Льодовитий океан і тепла Північноатлантична течія?
 • 4. Які кліматичні умови східної частини Європи?
 • 5. У якій частині Європи клімат субтропічний?

Завдання

 • 1. Порівняйте клімат Європи на півночі й півдні, заході та сході.
 • 2. Опишіть клімат у вашій місцевості.
 • 3. Назвіть природні зони Європи, які поступово змінюються з півночі на південь.

Цікаво дізнатися

Значна частина території Фінляндії знаходиться за Північним полярним колом. Там найбільша кількість морозних днів. Узимку північна Фінляндія не бачить сонця 51 день поспіль, а влітку сонце не сідає протягом 73 днів. На півночі сніговий покрив зазвичай лежить протягом семи місяців — від середини жовтня до середини травня.