Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

Європа

§ 40. Географічне положення Європи

 • Які частини світу розмістилися на материку Євразія?
 • Яку частину материка охоплює Європа?
 • На фізичній карті півкуль покажіть Європу.

Європа — одна з двох частин світу, розташованих на материку Євразія. Охоплює вона меншу західну частину материка. Північ її лежить за Полярним колом і на значній території являє собою холодну пустелю, а південна частина — простяглася до теплого Середземного моря.

Європа з трьох боків оточена морями. З півночі береги Європи омивають моря Північного Льодовитого океану — Норвезьке, Баренцове, Біле, Карське. Усі моря, крім Баренцового, більшу частину року покриті товстою кригою, яка тане лише біля узбережжя влітку. Південно-західна частина Баренцового моря не замерзає і цілий рік використовується для судноплавства й промислу. Біле море найхолодніше в Європі.

Західне й південне узбережжя Європи омивають моря Атлантичного океану — Північне, Балтійське, Середземне, Чорне, Азовське. Північне й Балтійське моря омивають береги Європи на північному заході. Глибоко вдаються у європейський суходіл із півдня теплі моря — Середземне, Чорне та Азовське. Узимку вони не замерзають. На їхніх узбережжях розташовані найбільші курорти.

У водах, які омивають узбережжя Європи, перехрещуються транспортні водні шляхи, що ведуть до Африки й Америки, а також сполучають між собою країни Європи. Так, зі східної частини Європи Балтійським морем можна потрапити в Західну Європу, а Атлантичним океаном — в інші частини світу.

Береги Європи порізані значною кількістю заток і проток, тут багато островів і півостровів, які займають близько чверті загальної площі цієї частини світу.

Великі й малі острови та півострови біля берегів Європи відокремлюють моря від океанів. На півночі розташовані відомі вам острови — Нова Земля, Шпіцберген, півострів Кольський.

На північному заході лежить найбільший півострів Європи — Скандинавський. Його західні береги скелясті, круті й високі. Вони дуже порізані вузькими глибокими затоками, які далеко заходять у суходіл. Їх називають фіордами (рис. 131).

Рис. 131. Фіорд — морська затока

 • Знайдіть фіорди на карті.

На північному заході Європи, біля Північного полярного кола розташований острів Ісландія. У перекладі «Ісландія» означає «льодяна країна». Більша частина площі острова покрита льодовиками. Там є згаслі й діючі вулкани. На острові багато гарячих джерел і гейзерів (рис. 132).

Рис.132. Гейзер на острові Ісландія

На заході європейської частини материка розташовані Британські острови — Велика Британія та Ірландія.

На півдні Європи Середземне море омиває три великі півострови — Піренейський, Апеннінський і Балканський. Глибоко в Чорне море вдається Кримський півострів.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • Європа — одна з двох частин світу, розташованих на материку Євразія. Охоплює західну частину материка. На півночі Європа омивається морями Північного Льодовитого океану. Моря Атлантичного океану омивають західне й південне узбережжя Європи. Береги Європи порізані численними затоками й протоками, тут багато островів і півостровів.

Запитання

 • 1. У якій частині материка Євразія розташована Європа?
 • 2. Які моря Північного Льодовитого океану омивають Європу? Де вони розташовані?
 • 3. Які моря Атлантичного океану омивають Європу? Де вони розташовані?
 • 4. Який півострів найбільший у Європі?
 • 5. Який острів називають «льодяною країною»? Де він розташований?

Завдання

 • 1. Знайдіть на фізичній карті моря Північного Льодовитого й Атлантичного океанів, які омивають береги Європи.
 • 2. На контурній карті надпишіть моря Європи.
 • 3. Користуючись текстом підручника, заповніть у зошиті таблицю «Острови й півострови Європи»:

Європа

Острови

Півострови

Цікаво дізнатися

«Гейзер» у перекладі з ісландської означає «викидає», «б’є струменем». Саме ісландці дали назву цьому захоплюючому природному явищу. Гейзери вилітають із-під землі під високим тиском, тому температура води може сягати 150 °С. У Ісландії розташована Долина гейзерів, у якій налічується близько 30 гейзерів. Серед них Гейсір — найстаріший із гейзерів. Коли він прокидається, то викидає з-під землі струмінь води заввишки до 60 м. У період сплячки Гейсір перетворюється на неглибоке озеро з водою зеленого кольору. А ось гейзер Строккюр, що сусідить із ним, викидає в небо струмінь заввишки до 30 м кожні 5—10 хв.