Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 37. Населення Південної Америки

 • За політичною картою Південної Америки (рис. 125) визначте, які великі держави розташовані на материку.

Склад населення Південної Америки дуже різноманітний. Це пояснюється умовами заселення материка.

Корінне населення Південної Америки — індіанці. До відкриття материка європейцями його території населяли різні індіанські племена. Населення центральної та східної частин займалося рибальством, полюванням і збиранням плодів у лісах. В Андах жили індіанські племена з розвиненими господарством і культурою. Такі племена, як інки, мали свою державу. У містах вони будували кам’яні будинки й храми. Вода доставлялася у будівлі водопроводом, а дороги були вимощені каменем. Розвивалися землеробство й ремесла.

Першими європейцями, які прибули до Південної Америки, були іспанці та португальці, а пізніше — вихідці з інших країн Європи. Вони перетворили ці землі на свої колонії. Переселенці зруйнували стародавні індіанські держави, захопили найкращі землі, відтіснили індіанців на незручні для життя землі: непрохідні хащі та високо в гори. Крім того, європейські завойовники знищували корінне населення, що призвело до скорочення його кількості. Для важкої праці на рудниках і плантаціях європейці почали ввозити з Африки рабів.

Рис. 125. Політична карта Південної Америки

Усі народи відтоді поступово змішалися, і від змішаних шлюбів з’явилися нові народи Південної Америки: метиси й мулати.

Нині населення Південної Америки багатонаціональне. Тут проживають нащадки європейців, індіанців і африканців, а також мулати й метиси. Так, на півночі й у центрі материка живуть нащадки європейців, африканців, метиси й мулати. На півдні — нащадки європейців. В Андах переважають нащадки індіанців і метиси. Більшість населення Південної Америки розмовляє іспанською та португальською мовами.

Територія Південної Америки заселена вкрай нерівномірно. Більшість населення проживає на узбережжях океанів і деяких територіях в Андах. Великі території екваторіальних лісів майже безлюдні.

 • Поміркуйте, чому.

На території Південної Америки налічується 14 держав. Майже всі країни, крім двох, мають вихід до океану. Різняться країни розмірами території, природними умовами й ресурсами. Кожна має свою історію, культуру та пам’ятки.

Найбільші держави Південної Америки — Бразилія, Аргентина, Перу.

 • Знайдіть Бразилію, Аргентину, Перу на карті.

Великі території мають Венесуела й Колумбія. У Південній Америці розташована країна з найбільш витягнутою і вузькою територією у світі — Чилі.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • Корінний народ Південної Америки — індіанці. Нині населення материка багатонаціональне. Тут живуть нащадки європейців, індіанців і африканців, а також мулати й метиси.
 • Південна Америка заселена нерівномірно. Найбільші держави — Бразилія, Аргентина, Перу.

Запитання

 • 1. Чим пояснюється різноманітний склад населення Південної Америки?
 • 2. Хто населяв материк до відкриття його європейцями?
 • 3. Чому більшість населення проживає на узбережжі океанів?
 • 4. Які території материка майже безлюдні?
 • 5. Які найбільші держави Південної Америки?

Завдання

 • 1. Розкажіть, що ви дізналися про особливості заселення Південної Америки.
 • 2. На контурній карті надпишіть назви найбільших держав Південної Америки (Бразилія, Аргентина, Перу).

Цікаво дізнатися

Америка — батьківщина багатьох відомих овочів і фруктів, які було вивезено в Європу й Азію. Саме індіанці першими почали вирощувати картоплю, кукурудзу, помідори, арахіс, ананаси та багато інших культурних рослин.