Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 28. Рослинний і тваринний світ Антарктиди

 • Як ви гадаєте, чи може бути багато різних видів тварин і рослин в Антарктиді? Чому?

Природа Антарктиди дуже відрізняється від природи інших материків. Рослинний і тваринний світ Антарктиди найбідніший на земній кулі.

Більша частина поверхні Антарктиди покрита льодом і снігом і позбавлена рослинності й тваринного світу. На узбережжі материка значно тепліше, ніж у центрі, тому в антарктичних оазисах можна натрапити на лишайники, мохи й наземні водорості червоного, зеленого й жовтого кольорів.

Тварини зосереджені на вузькій смузі узбережжя, і їхнє життя пов’язане з океаном. Усі вони мешкають біля води, де знаходять собі їжу. Тварини Антарктиди вкриті густим хутром, пір’ям, мають товстий шар підшкірного жиру для збереження тепла.

Рис. 89. Альбатрос

Рис. 90. Буревісник

На узбережжя і острови Антарктиди прилітають різні птахи: альбатроси (рис. 89), буревісники (рис. 90), качури. На прибережних скелях улітку гніздяться чайки-поморники й баклани. Живляться птахи морським планктоном, рибою. Узимку вони відлітають на північ.

Постійно мешкають в Антарктиді пінгвіни (рис. 91) — морські птахи з короткими крилами, схожими на ласти. Вони не літають, але добре плавають і пірнають. Вони можуть вертикально вистрибувати з води на берег. Ходять пінгвіни по снігу повільно й незграбно, перевалюючись з ноги на ногу. Щільним снігом або гладким льодом вони пересуваються, лежачи на череві й відштовхуючись крилами.

Рис. 91. Пінгвіни — мешканці Антарктиди

Пінгвіни добре пристосувалися до життя в Антарктиді. Тіло птахів укрите густим водонепроникним оперенням, а товстий шар жиру захищає від морозів. Живуть пінгвіни колоніями — великими пташиними зграями. Більшу частину життя пінгвіни проводять у морі, відпливаючи на сотні кілометрів від берега. Живляться вони рибою, дрібними рачками.

В Антарктиді живе кілька видів пінгвінів. Найпоширеніші — пінгвіни Аделі та імператорські пінгвіни.

У прибережних водах Антарктиди багато ластоногих — тюленів, які добре пристосовані до плавання і перебування у крижаній воді. Серед них: дуже великі морські слони, у яких ніс нагадує хобот слона; морські леопарди — хижаки, які полюють на рибу, морських птахів і невеликих пінгвінів; тюлені Ведделла, які здатні занурюватися на глибину 600 м і проводити під водою цілу годину.

В антарктичних водах багато китів, серед них синій кит, кашалоти, косатки. Живляться вони переважно крилем — найдрібнішими рачками.

Антарктичні води — район промислу китів, ластоногих, риби. Через надмірний промисел кількість морських ссавців у прибережних водах материка значно скоротилася. Нині багато видів тварин перебувають під охороною. Вилов риби та інших тварин в антарктичних водах обмежено, аби види, що зникають, могли відновити свою чисельність.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

 • Переважна частина Антарктиди позбавлена рослин і тварин. Тваринний світ материка бідний, більшість тварин мешкає на узбережжі й у прибережних водах материка. Найпоширеніші птахи — пінгвіни. У водах мешкають кити й тюлені.

Запитання

 • 1. Чому рослинний і тваринний світ материка вважають найбіднішим у світі?
 • 2. У якій частині материка найсприятливіші умови для життя тварин і рослин?
 • 3. Які рослини трапляються на материку?
 • 4. Які тварини мешкають в Антарктиді?
 • 5. Як тварини пристосувалися до суворих природних умов?
 • 6. Чому тваринний світ Антарктиди потребує охорони?

Завдання

 • 1. Розкажіть, що ви дізналися про пінгвінів.
 • 2. Користуючись текстом підручника, випишіть у зошит представників рослинного й тваринного світу Антарктиди.
 • 3. Прочитайте нарис «Символ Антарктики» на с. 221.

Цікаво дізнатися

Альбатрос — дуже великий і сильний птах. Розмах крил альбатроса сягає 3,5 м, завдяки чому птах може здійснювати тривалі (аж до 20 днів) перельоти. Він може пролітати за добу до 1000 км. Птах добре пірнає і здатний опускатися на глибину до 15 м.

* * *

Виявляється, що на Землі в холодних водах Південної півкулі мешкає 17 видів пінгвінів. Однак в Антарктиді живе тільки 6 видів цих морських птахів. Вони оселяються на південних узбережжях материків і островів, де проходять холодні морські течії. Так, мешканцями південних узбереж Південної Америки є магелланові пінгвіни, Австралії — білокрилі пінгвіни, Африки — очкові пінгвіни. На розташованих біля самого екватора Галапагоських островах живуть галапагоські пінгвіни.

Контрольні запитання і завдання з теми

 • 1. Розкажіть про географічне положення Антарктиди.
 • 2. Чому Антарктиду на глобусі й фізичній карті півкуль зафарбовано в білий колір?
 • 3. Чому Антарктиду було відкрито пізніше, ніж інші материки?
 • 4. Чи є в Антарктиді постійне населення? Чому?
 • 5. Яка поверхня Антарктиди?
 • 6. Які особливості природних умов в Антарктиді? Чому?
 • 7. Як природні умови Антарктиди впливають на живу природу материка?
 • 8. Які тварини мешкають в Антарктиді? Розкажіть, як вони пристосувалися до суворих природних умов.