Географія. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 8 клас. Одинченко

§ 24. Своєрідність тваринного світу Австралії

Тваринний світ Австралії іще своєрідніший, ніж рослинний. Відокремленість Австралії від інших материків зумовлює існування тут тварин, яких немає на інших материках.

Більшість тварин Австралії сумчасті. Дитинчата в цих тварин народжуються крихітними й безпомічними, матері виношують їх у сумці, утвореній зі складок шкіри черева, доки вони не підростуть. У Австралії мешкає більш як 100 видів сумчастих тварин. Найбільша сумчаста тварина — кенгуру (рис. 76). Це травоїдна тварина з довгим хвостом, потужними задніми ногами й дуже короткими передніми. Пересувається кенгуру високими стрибками, довжина яких сягає 9 м. Гігантські кенгуру заввишки З м, а карликові — майже 30 см.

Рис. 76. Кенгуру

Рис. 77. Сумчастий вомбат

Крім кенгуру, поширені й інші сумчасті тварини: борсуки, кроти, миші, білки, вомбати (рис. 77), опосуми (рис. 78). В евкаліптових лісах живуть на деревах і ніколи не сходять на землю сумчасті ведмеді — коали (рис. 79). Вони харчуються лише листям евкаліпта й ведуть нічний малорухливий спосіб життя.

Рис. 78. Сумчастий опосум

Рис. 79. Коала

Рис. 80. Качкодзьоб

Рис. 81. Єхидна

Лише в Австралії водяться незвичайні тварини — качкодзьоб (рис. 80) і єхидна (рис. 81). Вони відкладають яйця, як птахи, а вигодовують дитинчат молоком, як ссавці. Єхидна схожа на їжака, її тіло вкрите голками, вона має довгий дзьоб, за допомогою якого поїдає мурашок. Качкодзьоб має довгий тулуб і короткі ноги, широкий хвіст і великий дзьоб, як у качки. Живе в норах біля берегів водойм. Качкодзьоб добре плаває і пірнає, добуваючи корм у річковій твані.

У лісах і саванах мешкає єдиний великий хижак материка динго — здичавілий собака. Ця тварина схожа на вівчарку середніх розмірів. Удень динго ховаються, а вночі невеликими зграями виходять на полювання, нападаючи на сумчастих і свійських тварин.

У пустелях Австралії поширені різноманітні ящірки, серед яких є варани — хижі ящірки завдовжки майже 2,5 м. Тут можна побачити незвичайну ящірку — молох, що вкрита великими гострими шипами. Трапляються плащоносні ящірки, які швидко бігають на двох задніх ногах. Під час небезпеки навколо голови ящірки роздувається шкіра, що нагадує накидку. Багато змій, серед них найбільша в світі — пітон аметистовий.

У водоймах Північної Австралії мешкають крокодили. У прибережних водах материка водяться величезні черепахи.

Багатий і різноманітний світ птахів. Яскраво забарвлені папуги й райські птахи вражають своєю красою. У лісах живуть лірохвости. Цю назву вони дістали завдяки оперенню свого хвоста, який нагадує музичний інструмент ліру. Тут водяться чорні лебеді, білі орли й ворони, птахи ківі.

У саванах мешкає найбільший птах Австралії — безкрилий страус ему, який сягає 2 м заввишки. Він не літає, але швидко бігає й дуже добре плаває. Австралійський страус ему разом із кенгуру є офіційними символами материка, їх зображено на Державному гербі Австралії.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

  • Тваринний світ Австралії своєрідний. На материку мешкають тварини, яких немає на інших материках. Більшість із них сумчасті. Найбільша сумчаста тварина — кенгуру. В Австралії водяться качкодзьоб і єхидна, в евкаліптових лісах живуть коали. Багатий і різноманітний світ птахів.

Запитання

  • 1. Чим тварини Австралії відрізняються від тварин інших материків?
  • 2. Що ви дізналися про сумчастих тварин?
  • 3. Яка найбільша сумчаста тварина Австралії?
  • 4. Яка тварина живе на деревах у евкаліптових лісах? Чим вона харчується?
  • 5. Які незвичайні тварини водяться лише в Австралії?
  • 6. Які птахи поширені на материку?

Завдання

  • 1. Користуючись текстом підручника, випишіть у зошит представників сумчастих тварин.
  • 2. Розкажіть, що ви дізналися про кенгуру.
  • 3. Прочитайте нарис «Верхолази евкаліптових крон» на с. 220.

Цікаво дізнатися

Вомбати дуже схожі на ведмедів, лише в зменшеному вигляді. Харчуються вони травою, живуть у норах, які риють самі. Поласувати листям звірки виходять лише вночі, а вдень безпробудно сплять у своїх норах. Звірки обережні й полохливі, проте нападати на них не варто: у разі небезпеки тварина може чудово захистити себе кігтями й зубами. Австралійці дуже люблять вомбатів за м’який характер і тримають їх як свійських тварин.