Підручник з Основ здоров’я. 9 клас. Тагліна - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 6. Складові особистої гігієни. Гігієнічні процедури

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Дві дев'ятикласниці обговорюють свою подругу, у якої, на їхню думку, не завжди чисте волосся. Одна з них вважає, що подрузі треба про це сказати й натякнути, що потрібно частіше мити голову. Інша вважає, що такі розмови вести непристойно. Як би ви вирішили таку проблему?

Складові особистої гігієни

Слово «гігієна» походить від імені давньогрецької богині Гігіеї — богині здоров’я, дочки Асклепія — бога медицини та лікування.

Кожен з нас має дотримуватися правил особистої гігієни. Чому? Спробуймо з’ясувати. Ми оцінюємо іншу людину за певними критеріями: віком, зовнішністю, соціальним статусом, інтелектом, ставленням до нас самих. Є таке прислів’я: «Не суди по одягу — суди по розуму». Чому так говорять? Тому, що інформацію про зовнішній вигляд ми отримуємо безпосередньо від органів чуття, насамперед від органів зору та нюху.

Відсутність гігієни виявляється в брудному взутті, сорочці, яку давно слід змінити, немитій голові, нечищених зубах. Зазвичай люди не поспішають говорити вам про це. Але їм неприємно бачити такого співрозмовника, їм не дуже хочеться з ним спілкуватися. Як би ви порадили поводитися в таких ситуаціях?

Подивіться навколо. Людей, що мають охайний вигляд, довкола нас значно більше. Чому? Можливо, тому, що в чистому й випрасуваному одязі ходити значно приємніше, ніж у брудному й м’ятому, чисте волосся красивіше, ніж брудне, здорові білі зуби кращі, ніж нечищені й жовті.

Є люди, які хизуються своїм неохайним виглядом, називаючи його стилем «гранж», що походить від англійського grunge — «неприємний». Цей стиль передбачає носіння потертого, рваного й вилинялого одягу. Представники такого стилю демонструють свою байдужість як до одягу, так і до думок інших людей. Хоча слід зауважити, що недбалість і зовнішня непривабливість у багатьох гранжерів поєднуються з дуже гарною якістю та чистотою їхнього одягу. Але при цьому людина все одно має неохайний вигляд. Фактично стиль гранж — це власний комфорт і наплювацьке ставлення до того, що про вас подумають люди.

Як ви вважаєте, чому з'явився такий стиль? Як ставитися до людей, які його дотримуються, якщо вам цей стиль не подобається? Як можна довести підліткам необхідність гігієни тіла й одягу?

Потрібно розуміти, що особиста гігієна — це одна з необхідних умов для нормального спілкування з іншими людьми, установлення соціальних контактів як з однолітками, так і з дорослими. Чисте волосся, акуратно підстрижені нігті й відсутність неприємного запаху допомагають сформувати про себе приємне перше враження. Крім того, особиста гігієна дозволяє запобігти багатьом захворюванням, що їх спричиняють шкідливі мікроорганізми, порушення режиму роботи й відпочинку, нераціональне харчування. Людина, яка дотримується особистої гігієни, хворіє не так часто, як той, хто цього не робить.

Що ж таке особиста гігієна? Особиста, тобто індивідуальна, гігієна — це розділ гігієни, присвячений гігієнічним правилам і заходам, які людина реалізує у своєму особистому повсякденному житті.

Зрозуміло, що особиста гігієна є невід’ємною частиною здорового способу життя, частиною загальної культури людини.

Знайдіть необхідну інформацію і розв'яжіть проблему. Підлітки часто взагалі не розуміють, що таке гігієна житла. їхні батьки говорять про це дуже часто. Прочитайте декілька монологів батьків на цю тему. Монолог перший: «У кімнаті доньки безлад, її одяг валяється на підлозі поряд з пляшками від соку, обгортками цукерок. Хоче бути красунею, але миється ця «краса» раз на тиждень. Усі речі великою купою звалює на ліжку: косметику, одяг, сумку. І що робити?».

Монолог другий: «У кімнаті сина на столі впереміж валяються підручники, упаковки від чипсів, недоїдки, брудний посуд. Під диваном періодично утворюється склад, де ховаються шкарпетки та багато чого іншого. Єдиний спосіб змусити його прибрати в кімнаті — відібрати комп'ютер». Що б ви могли порадити цим батькам? Як можна довести підліткам необхідність гігієни житла?

Знайдіть необхідну інформацію і дайте відповідь на запитання. Прочитайте в тексті параграфа про складові особистої гігієни та наведіть приклади гігієнічних процедур, що відповідають цим складовим.

Більше про давньогрецьку богиню здоров’я Гігіею ви можете прочитати в додатковому матеріалі до параграфа на сайті.

Гігієнічні процедури

Ви з дитинства знайомі з такою гігієнічною процедурою, як миття рук перед їдою, умієте чистити зуби. Усе це є важливим для вас і сьогодні. Але ви вже підлітки, ваш організм змінюється, дорослішає. Які ж особливості гігієни в цьому віці?

По-перше, у підлітків через гормональні зміни в організмі активніше працюють потові залози. Піт швидко набуває сильного запаху внаслідок розмноження в ньому бактерій. Тому підліткам бажано приймати душ двічі на день — уранці та ввечері. Можна використовувати дезодоранти, але необхідно пам’ятати, що дезодорант можна наносити тільки на чисту шкіру. Крім того, слід щодня міняти натільну білизну: сорочки, футболки, майки, труси, шкарпетки.

По-друге, у підлітків зазвичай підвищена секреція сальних залоз, що може стати причиною виникнення вугрів і гнійників, переважно на обличчі й спині. Підлітки повинні правильно доглядати за шкірою і вчасно звертатися до дерматолога в разі появи серйозних проблем.

По-третє, у підлітковому віці може з’явитися лупа, що також пов’язано зі змінами в секреції сальних залоз шкіри голови. Для того щоб її позбутися, слід проконсультуватися з фахівцем.

Як часто ви прибираєте свою кімнату? Хто пере ваш одяг? Як часто ви відвідуєте стоматолога? Доведіть, що догляд за житлом, одягом і зубами є гігієнічними процедурами.

Крім цього у підлітковому віці змінюється гормональний фон організму, через що на тілі підлітка починає рости волосся. Доводиться вчитися користуватися станком для гоління, добирати косметичні засоби для гоління, не забувати про гігієну пахв.

Загальний план гігієнічних процедур для підлітків може бути таким:

• душ щодня (краще двічі на день);

• миття голови відповідно до типу волосся;

• чищення зубів двічі на день;

• зміна нижньої білизни й шкарпеток щодня.

Опорні точки. Гігієна — це практика підтримання чистоти з метою забезпечення здоров’я. Особиста гігієна є однією з необхідних умов для нормального спілкування з іншими людьми, установлення соціальних контактів як з однолітками, так і з дорослими. Особиста гігієна допомагає запобігати багатьом захворюванням, що їх спричиняють шкідливі мікроорганізми, порушення режиму роботи і відпочинку, нераціональне харчування. До складових особистої гігієни належать гігієна тіла, шкіри, волосся, нігтів, зубів, органів зору та слуху, порожнини рота, одягу та взуття, сну й відпочинку, гігієна житла, харчування тощо.

Запитання для повторення й обговорення

I рівень

1. Чому практика підтримання чистоти з метою забезпечення доброго здоров’я отримала назву «гігієна»? Що таке особиста гігієна?

2. Назвіть складові особистої гігієни.

3. Наведіть приклади гігієнічних процедур.

II рівень

4. У чому полягає особиста гігієна порожнини рота й поверхні шкіри?

5. Які правила особистої гігієни одягу й взуття ви знаєте?

6. Чому людина, яка дотримується особистої гігієни, хворіє не так часто порівняно з тим, хто цього не робить?

III рівень

7. У чому полягають особливості особистої гігієни в підлітковому віці?

8. Чому ми оцінюємо людину насамперед за зовнішнім виглядом?

9. За якими критеріями ми відрізняємо нечепуру від охайної людини?

IV рівень

10. Яким захворюванням допомагає запобігати особиста гігієна?

11. Чому більшість людей мають охайний вигляд?

12. Доведіть, що особиста гігієна є необхідною умовою для нормального спілкування з іншими людьми і встановлення соціальних контактів.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.