Підручник з Основ здоров’я. 9 клас. Тагліна - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Розділ

2

ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Вивчивши цей розділ,

ви дізнаєтеся про:

• взаємозв’язок принципів особистої гігієни, адекватного харчування, рухової активності;

• вплив рухової активності на фізичне, психологічне й соціальне благополуччя людини;

• біологічні ритми та здоров’я;

навчитеся:

• розраховувати калорійність харчового раціону відповідно до енерговитрат організму;

• проводити експрес-оцінку індивідуального рівня фізичного здоров’я.

ЗБЕРЕЖЕННЯ І ЗМІЦНЕННЯ ФІЗИЧНОЇ СКЛАДОВОЇ ЗДОРОВ’Я

§ 4. Взаємозв’язок складових фізичного здоров’я

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Людина з масою тіла 70 кг, яка працює за комп'ютером протягом 8 годин, витрачає на цю роботу в середньому 2400 кілокалорій. Медсестра витратить за той самий час близько 2800 кілокалорій, лісоруб — 4600, шахтар — 5100. Чому витрати енергії за однаковий час є різними? Як слід харчуватися людям, які виконують різну за енерговитратами роботу?

Взаємозв’язок рухової активності й адекватного харчування

Людина народжена для руху, як птах для польоту. Рух є природною потребою та одним з основних атрибутів життя людини.

Тіло людини дозволяє виконувати найрізноманітніші рухи, але для цього необхідна енергія. Потрібну енергію ми отримуємо з їжі. Енергетична цінність споживаної за день їжі має відповідати витраченій за цей час енергії. Отже, наша рухова активність залежить від адекватного харчування. Що значить «адекватного»? Це означає, що кількість необхідної їжі визначається енергетичними потребами організму: отримана енергія має дорівнювати витраченій.

Арістотель, фрагмент фрески Рафаеля «Афінська школа» (1511)

Знайдіть необхідну інформацію і дайте відповідь на запитання. Давньогрецький учений-енциклопедист і філософ Арістотель говорив: «Ніщо так не руйнує людину, як фізична бездіяльність. Життя вимагає руху». Зважаючи на те, що він жив у 384-322 роках до н. е., поясніть, чи є це висловлювання актуальним сьогодні. Чому?

Для того щоб харчування було раціональним, необхідно враховувати три важливі компоненти:

• енергію, що надходить з їжею;

• запаси енергії, які вже є в організмі;

• енергетичні витрати.

Іншими словами, необхідно збалансувати те, що ми отримуємо, із тим, що витрачаємо, тобто кількість їжі з кількістю рухової активності.

Енерговитрати можна виразити в кілокалоріях на хвилину (ккал/хв). Що таке кілокалорія? Одна кілокалорія — це кількість енергії, яка необхідна для того, щоб нагріти один кілограм чистої води на один градус. Фізики намагалися привчити біологів і фізіологів до іншої одиниці вимірюваня енергії — джоуля. Але джоуль не прижився, і консервативні вчені із задоволенням використовують кілокалорію як одиницю вимірюваня енергії.

Якщо ми знаємо свої енерговитрати, тоді можна визначити, скільки необхідно з’їсти, щоб відновити витрачену енергію. Зрозуміло, що це не може бути незмінний обсяг їжі: він буде різним день від дня так само, як і енерговитрати. Однак загалом принципи адекватного харчування мають відповідати руховій активності людини.

Знайдіть необхідну інформацію і дайте відповідь на запитання. Яким може бути оптимальний раціон харчування для людини, яка витрачає 3300 кілокалорій на день? Потрібно враховувати як калорійність їжі, так і її якісний склад. (Скористайтеся таблицею «Калорійність деяких продуктів та вміст у них білків, жирів і вуглеводів» на Форзаці.)

Підмітання підлоги

Енергетичні витрати: чоловіки — 2,6 ккал/хв, жінки — 2,0 ккал/хв.

Гра в баскетбол

Енергетичні витрати: чоловіки — 14,4 ккал/хв, жінки — 12,1 ккал/хв.

Який висновок ви можете зробити щодо інтенсивності обміну речовин організму чоловіків і жінок? Чий організм економніший?

Більше про енергетичний обмін в організмі людини та про те, як розрахувати енерговитрати людини за добу, можна прочитати в додатковому матеріалі до параграфа на сайті.

Взаємозв’язок принципів рухової активності, особистої гігієни, повноцінного відпочинку

Здоров’я людини залежить від звичного для неї рівня рухової активності. Рухова активність — це сумарна величина різноманітних рухів за певний проміжок часу (годину, добу). Наприклад, добова рухова активність — це сума рухів, виконаних протягом дня.

Добова рухова активність залежить від індивідуальних особливостей людини, соціально-економічних умов життя, кількості вільного часу й характеру його використання, доступності спортивних споруд.

Багато нових рухів ми легко освоюємо в дитинстві, але із часом втрачаємо цю легкість освоєння. Наприклад, у дитинстві значно легше навчитися кататися на ковзанах, ніж у дорослому віці.

Знайдіть необхідну інформацію і розв'яжіть проблему. Від початку навчання в школі ваша рухова активність зменшилася вдвічі. Як ви вважаєте, чому? До яких наслідків для здоров’я це може призвести? Які рекомендації щодо збереження здоров’я ви можете запропонувати?

Існують певні гігієнічні принципи рухової активності:

• оптимальний руховий режим з урахуванням біологічної потреби організму в русі, його фізичних можливостей, віку, стану здоров’я;

• систематичність занять і поступове збільшення навантажень;

• дотримання правил особистої гігієни під час занять фізичною культурою.

З якого віку ви будете навчати своїх дітей плавати, їздити на велосипеді, кататися на ковзанах? Чому?

Кількість рухів протягом доби може бути різною в людей різного віку, статі, професії, соціального статусу. Поясніть, чому саме.

На прикладі туристичного походу поясніть взаємозв'язки між принципами рухової активності, особистої гігієни та повноцінного відпочинку.

Рухову активність необхідно чергувати з повноцінним відпочинком. Відпочинок має випереджати втому. Тобто не треба доводити себе руховою активністю до стану глибокої і постійної втоми.

Відпочинок — це не просто лежання на дивані. Найкращим відпочинком є зміна видів діяльності: зробили уроки — пограли у дворі в настільний теніс; почитали книжку — прогулялися в парку; пограли у футбол — допомогли мамі на кухні; прибрали у своїй кімнаті — зіграли з приятелем партію в шахи.

Існують певні взаємозв’язки між принципами рухової активності, особистої гігієни, повноцінного відпочинку, адекватного харчування. Усі разом вони формують основу здорового способу життя.

Більше про рухову активність ви можете прочитати в додатковому матеріалі до параграфа на сайті.

Опорні точки. Здоровий спосіб життя забезпечується взаємозв'язаними принципами особистої гігієни, адекватного харчування, рухової активності, повноцінного відпочинку. Вибираючи спосіб життя, необхідно враховувати єдність і взаємозалежність цих принципів. Важливо розуміти, що основний принцип адекватного харчування — це його відповідність руховій активності, а рухова активність, своєю чергою, передбачає повноцінний відпочинок і дотримання правил особистої гігієни.

Запитання для повторення й обговорення

I рівень

1. Яке харчування називають адекватним?

2. Енерговитрати можна виразити в кілокалоріях на хвилину (ккал/хв). А що таке кілокалорія?

3. Що таке рухова активність? Що таке добова рухова активність?

II рівень

4. Які принципи фізичного розвитку та рухової активності ви знаєте?

5. Чим визначається кількість необхідної їжі?

6. Чому рухова активність має чергуватися з повноцінним відпочинком?

III рівень

7. Від чого залежить добова рухова активність людини?

8. Доведіть, що рух є одним з основних атрибутів життя людини.

9. Доведіть, що фізична бездіяльність негативно впливає на здоров’я.

IV рівень

10. Які компоненти необхідно враховувати для того, щоб харчування було раціональним?

11. Чому кількість рухів може бути різною протягом доби в людей різного віку, статі, професії, соціального статусу?

12. Доведіть, що найкращий відпочинок — це зміна видів діяльності.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.