Підручник з Основ здоров’я. 8 клас. Тагліна - Нова програма

§ 4. Основні принципи порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Сім'я Наталі вечеряла на кухні, коли всі раптом помітили, що почала розгойдуватися люстра, потім задзвенів посуд у шафці на стіні. «Це землетрус, — сказала мама, — діти, швиденько виходьте з будинку». Наталя побігла до ліфта, але мама її зупинила: «Краще йдіть сходами». «Але ж це довго», — заперечила дівчина. Як ви вважаєте, що відповіла їй мама?

Принципи порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях

Порятунок і захист людей у надзвичайних ситуаціях будується на дотриманні відповідних принципів. Ось основні з них.

По-перше, захищати треба все населення країни.

По-друге, заходи щодо захисту населення і територій плануються і здійснюються в суворій відповідності до законодавства.

По-третє, під час проведення рятувальних заходів порятунок дітей є одним з першочергових завдань.

Основними способами захисту в надзвичайних ситуаціях є:

• своєчасне сповіщення людей про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій;

• укриття населення в захисних спорудах;

• евакуація з великих міст у заміську зону;

• своєчасне і вміле застосування людьми засобів індивідуального захисту;

• медичний захист, який забезпечує медична служба цивільної оборони.

Молода сім'я перетинає затоплену вулицю зі своїм собакою, залишаючи рідний будинок у Хобокені, Нью-Джерсі, під час урагану Сенді у 2012 році. Поміркуйте, як люди могли дізнатися про ураган і своєчасно врятуватися від нього.

Способи порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях

Успіх порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях залежить від своєчасного доведення інформації про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій до відома населення.

Знайдіть необхідну інформацію і дайте відповідь на запитання. Прочитайте розповідь жительки Японії: «Коли розпочався землетрус, я думала, що, як і зазвичай, буде забавно, і навіть почала знімати відео. Однак трясло все сильніше і сильніше. Тряслося і гуркотіло все навкруги: посуд, меблі, звалився тяжкий динамік з полиці на підлогу. Я залізла під стіл, і на цьому мій репортаж закінчився».

Проаналізуйте дії і думки жінки. Що б ви робили на її місці? Що необхідно знати, щоб вижити під час землетрусу? Яку роль відіграє своєчасне сповіщення людей про надзвичайну ситуацію?

Для захисту населення від деяких факторів небезпеки, що виникають унаслідок надзвичайних ситуацій, використовуються захисні споруди. Захисні споруди — це спеціальні будівлі для захисту людей від аварій на АЕС, хімічно- і вибухонебезпечних об’єктах, від ядерної, хімічної, біологічної зброї та звичайних військових засобів ураження.

За додатковою інформацією про захисні споруди можна звернутися до сайту.

Одним зі способів захисту населення в надзвичайній ситуації є евакуація. Евакуація — це організоване вивезення населення з міст у заздалегідь підготовлені довколишні безпечні місця. Евакуація в надзвичайних ситуаціях може бути обов’язковою, загальною або частковою, тимчасовою або безповоротною.

Обов’язкова евакуація проводиться в разі виникнення аварій з викидом радіоактивних та небезпечних хімічних речовин, катастрофічного затоплення місцевості, масових лісових і торф’яних пожеж, землетрусів, зсувів, збройних конфліктів.

Загальна евакуація всього населення проводиться із зон можливого радіоактивного або хімічного забруднення чи катастрофічного затоплення місцевості. Часткова евакуація проводиться для вивезення людей, які за віком або станом здоров’я не здатні самостійно вжити заходів щодо збереження свого життя або здоров’я в надзвичайній ситуації.

У надзвичайних ситуаціях важливо вчасно і вміло застосовувати засоби індивідуального захисту. Засіб захисту — це засіб, призначений для запобігання або зменшення впливу на людину небезпечних і шкідливих чинників середовища. Засоби індивідуального захисту — це засоби захисту, що використовуються однією людиною.

Основне призначення таких засобів — екстрений захист органів дихання та зору, а також обличчя й тіла під час аварій та евакуацій.

Про те, що треба робити, отримавши вказівки про евакуацію, можна прочитати на сайті.

Опорні точки. У надзвичайних ситуаціях використовуються певні принципи порятунку й захисту людей.

Основними способами захисту є своєчасне сповіщення людей про надзвичайну ситуацію, укриття населення в захисних спорудах, евакуація з великих міст у заміську зону, своєчасне і вміле застосовування людьми засобів індивідуального захисту і медичний захист.

Запитання для повторення й обговорення

I рівень

1. Що таке евакуація? Для чого її проводять?

2. У яких випадках евакуація може бути загальною?

3. Для чого використовують захисні споруди?

II рівень

4. Чому сховища будують як герметичні інженерні споруди?

5. Яким чином здійснюється оповіщення людей про надзвичайну ситуацію?

III рівень

6. Від чого залежить успіх порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях?

7. Чому за надзвичайних ситуацій важливо вчасно і вміло застосовувати засоби індивідуального захисту?

IV рівень

8. Обґрунтуйте основні принципи порятунку і захисту людей за надзвичайних ситуацій.

9. Які засоби індивідуального захисту ви знаєте і чи вмієте ними користуватися?