Підручник з Основ здоров’я. 7 клас. Тагліна - Нова програма

Тема 12

КОНФЛІКТИ І ЗДОРОВ’Я

§ 22. Причини виникнення і стадії розвитку конфліктів. Способи конструктивного розв’язання конфліктів

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Руслан проходив повз Катрусину парту, випадково зачепив її пенал, і той упав на підлогу. Катруся образилася й спеціально скинула з парти Руслана все, що він підготував до уроку. Після цього вони ледве не побилися. Оцініть ситуацію цього конфлікту й запропонуйте можливі шляхи його розв’язання.

Причини виникнення і стадії розвитку конфліктів. Конфлікти і здоров’я

Ви вже знаєте, що в процесі спілкування між людьми можуть виникати конфлікти й що це, загалом, звичайне явище.

Конфлікт — це ситуація загострення протиріч при взаємодії різних людей, це зіткнення протилежних цілей, інтересів, позицій або поглядів.

Наприклад, ви відповідаєте біля дошки, і вам здається, що ви це робите добре. Однак вам поставили зовсім не ту оцінку, на яку ви сподівалися. У вас і в учителя різні погляди на вашу відповідь. Учитель порівнює вас з іншими учнями й розуміє, що ваша оцінка не може бути високою. Ви ж такого порівняння не робите, а орієнтуєтеся тільки на свої внутрішні відчуття, які супроводжують вас під час відповіді. Вам здається, що все було гаразд. Інакше кажучи, ви не можете самі себе об’єктивно оцінити. Виникає конфлікт поглядів.

Конфлікт поглядів: учитель та учень можуть по-різному оцінити відповідь, що пролунала

Нерідко виникають конфлікти, пов’язані не з різними поглядами, а з різними цілями. Наприклад, ви зібралися йти в кіно з однокласниками, а ваш молодший брат просить, щоб ви взяли його із собою.

Але вам не хочеться цього робити, тому ви починаєте дратуватися. Брат продовжує наполягати. У вас різна ціль, тому й виник конфлікт цілей.

Виникають і конфлікти інтересів. Наприклад, одна із сестер любить шити й строчить на машинці, інша в цей час хоче послухати музику, а машинка їй заважає. Вони починають сперечатися, чий інтерес треба задовольнити спершу, але ніхто не хоче поступатися. Ще гострішим може бути конфлікт тоді, коли інтереси збігаються й виникає конкуренція, скажімо, за комп’ютер — кому зараз ним користуватися.

Конфлікт — це відсутність згоди між людьми, групами людей або організаціями.

Можна виділити кілька стадій розвитку конфлікту.

На першій стадії з’являються умови для виникнення конфлікту в майбутньому, наприклад такі, що пов’язані з особливостями спілкування людей. Сашко завжди грубо звертається до Олега або, навпаки, демонстративно не помічає його.

Конфлікт цілей: цілі й бажання людей можуть не збігатися

Конфлікт інтересів: у людей можуть бути різні інтереси

Друга стадія характеризується таким розвитком подій, при якому конфлікт стає очевидним для його учасників. Сашко й Олег зіткнулися в шкільній їдальні, обидва намагаються пробитися до прилавка першим.

Третя стадія пов’язана з тим, що учасники подій вибирають шлях вирішення конфліктної ситуації. А шляхів може бути декілька:

1) Сашко й Олег не поступаються один одному, починається бійка;

2) Олег поступається Сашкові, тому що не хоче з ним зв’язуватися;

3) Сашко й Олег, розуміючи, що їх покарають, якщо вони почнуть битися у їдальні, роблять вигляд, що нічого не трапилося;

4) Сашко поступається Олегові, бо він вирішив поступитися слабшому.

Коли шлях вирішення обраний, учасники конфлікту починають діяти. Ці дії будуть мати певні наслідки: позитивні або негативні.

Конфлікт може завершитися його врегулюванням або переростанням в інший конфлікт. Сашко й Олег можуть залишитися в нормальних стосунках, а можуть і далі сваритися один з одним.

Життя загалом насичене конфліктами, і це нормально. Головне — розуміти, як конфлікти виникають і як поводитися в таких ситуаціях. Оскільки життя без конфліктів не можливе, то ваше здоров’я залежить від того, наскільки правильно ви можете поводитися у конфліктній ситуації.

Розпалювання конфліктів. Способи конструктивного розв’язання конфліктів

Є люди, які просто не можуть жити без конфліктів. Вони розпалюють конфлікти за будь-яких обставин. Але ж це зовсім нескладно. Для цього не знадобиться ні багато розуму, ні багато витримки. Значно важче навчитися конструктивно розв’язувати конфлікти.

Способів розв’язання конфліктів чимало. Ви можете скористатися тими, які вважаєте прийнятними в певній ситуації. Наприклад, можете обрати таку стратегію поведінки в конфлікті, яку називають суперництвом. Тоді ви намагатиметеся домогтися свого, нехай навіть це зашкодить людям, які вас оточують. А можна вибрати іншу стратегію поведінки — співпрацю. Це пошук такого варіанта поведінки, при якому враховуються інтереси обох сторін. Звісно, результати такої різної поведінки так само будуть різними: у першому випадку — конфлікт поглиблюється, а в другому — долається.

Окрім суперництва й співпраці, можна вибрати інші способи поведінки під час конфлікту. Компроміс — вибір проміжного варіанта, у якому кожна конфліктуюча сторона щось виграє, а в чомусь поступається. Пристосування — відмова від власних інтересів. Ухиляння — вихід із конфліктної ситуації без спроби її розв’язання.

Розгляньмо, як діють ці стратегії в конкретному конфлікті. Припустімо, що ви хочете брати участь в організації новорічного вечора й бути на ньому ведучим. Ваша однокласниця Оленка так само хоче бути ведучою.

— У варіанті суперництва ви поводитеся в конфлікті активно, усім пояснюєте, що Оленка не підходить, тому що в неї погана дикція й неяскрава зовнішність. Одне слово, домагаєтеся свого за будь-яку ціну.

— Варіант співпраці припускає, що ви з Оленкою зможете домовитися й вести програму разом.

— Компромісом буде ситуація, у якій ви запросите вести концерт когось третього, але самі підготуєте для нього свої номери.

— Пристосування приведе до того, що ви добровільно поступитеся Оленці роллю ведучої.

— А ухиляння — це припинення будь-якого спілкування з Оленкою й відмова від розв’язання проблеми. Нехай інші думають, що робити.

Кожен варіант поведінки буде мати свої результати. Треба як слід обміркувати, якого саме результату ви хочете досягти. Вам буде легко обрати стратегію поведінки в конфлікті.

Опорні точки. У процесі спілкування можуть виникати конфлікти — зіткнення протилежних цілей, інтересів, позицій або поглядів. існують різні стратегії поведінки в конфліктних ситуаціях. Вибір стратегії залежить від тих цілей, яких ви хочете досягти, розв’язуючи конфлікт.

Запитання для повторення й обговорення

I-II рівні

1. Що таке конфлікт?

2. Чи можна жити зовсім без конфліктів?

III рівень

3. Наведіть приклади конфлікту поглядів.

4. Наведіть приклади конфлікту цілей.

5. Наведіть приклади конфлікту інтересів.

6. Які стадії конфлікту ви знаєте?

7. Чим може завершуватися конфлікт?

8. Які способи розв’язання конфліктів ви знаєте?

IV рівень

9. Наведіть приклад стратегії поведінки в конфлікті.

10. Від чого залежить вибір стратегії поведінки при розв’язанні конфліктів?

Перевірте свої знання з розділу «Психічна і духовна складові здоров’я».

Вправа № 14*1

«Моделювання способів конструктивного розв’язання конфліктів»

1. Заповніть у зошиті таблицю «Способи розв’язання конфлікту».

Конфліктна ситуація

Способи поведінки в конфліктній ситуації

Опис поведінки

Результат поведінки

Ви запросили на свій день народження однокласників. Але виявилося, що один із них якраз на цей самий час організував похід усім класом у театр. Спектакль ітиме всього лиш раз, і однокласник вважає, що всі мають іти не до вас на день народження, а в театр

Варіант суперництва

Варіант співпраці

Варіант компромісу

Варіант пристосування

Варіант ухиляння

2. Зробіть висновок.

1 Тут і далі зірочкою позначені вправи, які можна виконувати вдома з допомогою батьків.