Підручник по Всесвітній історії. 9 клас. Сорочинська - Нова програма

Практичне заняття

Масова культура і дозвілля

Запитання і завдання для повторення

1. Коли з’явилися перші газети?

2. Як формувалася суспільна думка у XVIII ст.?

Мета: 1) визначити, що таке масова культура, які її ознаки;

2) на підставі аналізу наведеного тексту визначити, які були причини появи масової культури;

3) шляхом дискусії сформувати уявлення про вплив масової культури на суспільство.

Хід роботи

І. Ознайомтеся із запропонованим матеріалом, дайте відповіді на запитання і виконайте завдання.

Артур Конан Дойль

1. Зародження масової культури

На кінець XIX ст. більшість жителів країн Європи та США були освіченими. Завдяки успіхам промислової революції зріс життєвий рівень населення. Завдяки зменшенню робочого дня в жителів міст з’явився вільний час. Усе це створило передумови для того, щоб споживачами літератури та мистецтва стали не лише незначний прошарок освіченої еліти, а великі маси простих людей. Виникло нове історичне явище — масова культура.

У літературі це призвело до того, що поряд Із книгами, які розраховані на вишуканих читачів, з’явилися твори, орієнтовані на смаки й потреби звичайної освіченої людини. У XIX ст. утвердилися такі літературні жанри, як пригодницький і детективний роман. Класичними пригодницькими романами стали твори американця Фенімора Купера, англійців Томаса Майна Ріда і Роберта Льюїса Стівенсона, французів Луї Жаколіо, Ежена Сю, Гюстава Емара і Луї Буссенара. Американець Едгар По в 1841 р. написав першу справді детективну розповідь «Убивство на вулиці Морг». У 1887 р. англієць Артур Конан Дойль надрукував першу розповідь, героєм якої став Шерлок Холмс.

Наприкінці XIX ст. з’явився вид мистецтва, який незабаром став наймасовішим. 28 грудня 1895 р. у «Великому кафе» на бульварі Капуцинів у Парижі брати Л. та О. Люм’єр уперше показали кінематограф — апарат, який демонстрував рухомі фотографії. Першим був показаний фільм «Прибуття потяга». За кілька тижнів такі апарати й фільми Л. та О. Люм’єр уже показували в Римі, Відні, Берліні, Лондоні, Петербурзі, Москві тощо; незабаром у США, Індії, Австралії, Єгипті. Так виникло кіно.

Масова культура стала вагомим чинником формування громадської свідомості. Стаття в газеті або журналі, книга, спектакль, кінофільм ставали іноді значною подією в суспільстві.

Із появою масової культури письменники, художники, артисти, журналісти ставали більш незалежними від смаків і грошей заможних людей, оскільки їхня праця стала добре оплачуватися.

2. Повсякденне життя, дозвілля

У XIX ст. відбувається поступовий процес зростання комфорту пересічних жителів міст. Так, поліпшилося планування помешкань — зменшилася кількість прохідних кімнат. У багатоповерхових будинках стали встановлювати ліфти. Але так було в будинках заможних громадян.

До середини XIX ст. кімнати опалювалися пічками й камінами, паливом для яких були дрова та вугілля. Починаючи від 70-х рр. XIX ст. починається створення систем центрального опалення. Перша така система виникла в американському місті Локпорт.

Змінилася також система освітлення приміщень. У середині століття свічки та масляні лампи замінили гасові лампи й рожки. Але справжній переворот зробила лампочка Т. Едісона.

Особливо велике значення для життя та здоров’я людей мало запровадження системи центрального водопостачання і каналізації. Технічний прогрес також зумовив появу пральних машин, холодильників та електричних прасок.

Усі ці зміни перетворили на звичку підтримання особистої гігієни й чистоти помешкання. Як наслідок, зникають деякі хвороби, зростає тривалість життя. Цьому також сприяло й поліпшення харчування широких прошарків населення. У середині XIX ст. в США з’являються консерви: згущене молоко, м’ясо, риба, горох, томати тощо.

Будівництво багатоповерхових будинків із центральним опаленням зробило неможливим для їх жителів робити запаси на зиму. Доводилося ледь не кожного дня ходити до магазину за продуктами, що не зберігалися тривалий час. Це дало поштовх до розвитку мережі продовольчих магазинів із широким асортиментом. У США, а згодом і у Європі виникають перші універсами й універмаги. Загалом у торгівлі настали нові часи. У 1852 р. в універмазі «Бон Марше» вперше були встановлені тверді ціни, а не як раніше, коли покупець і продавець могли торгуватися. Ця зміна була зумовлена тим, що у великих магазинах працювало багато продавців, і власник не міг довірити їм установлювати ціни.

Зміни в торгівлі також були зумовлені й змінами в харчовій і легкій промисловості. Так, завдяки винаходу швейної машинки й розвитку громадського транспорту змінився і підхід до одягу. Змінився і стиль його носіння. Тепер усі прошарки населення одягалися практично однаково, різниця полягала лише в якості тканин і деяких елементів обробки. У чоловічій моді остаточно утверджується костюм трійка й біла сорочка. Для урочистих заходів одягали фрак чи смокінг. Жіноча мода була більш різноманітною, але вона рухалася в напрямку звуження спідниці й підкреслення бюсту.

Універмаг «Бон Марше» в Парижі

Жіноча і чоловіча мода на початку XX ст.

Пікнік. Фото 1912 р.

П’єр де Кубертен

Законодавцем чоловічої моди був Лондон, жіночої — Париж.

У моду стали входити пікніки на природі із закускою, прогулянки на велосипедах, катання на човнах, купання тощо.

Популярною розвагою було відвідування всіляких промислових виставок, де можна було побачити найновіші досягнення техніки, помилуватися картинами, скульптурами в художніх салонах. В останній третині XIX ст. в будинках пересічних громадян почала постійно лунати музика, і для цього не потрібно було грати на музичних інструментах. У 1877 р. Т.Едісон сконструював фонограф, який записував і відтворював музику. Еміль Бернінер винайшов грамофон, який удосконалив Елдрідж Джонсон. Він відтворював звуки, записані на спеціальних платівках. Виникла навіть ціла галузь — звукозапис.

Ще однією розвагою стало читання газет і книг за ранковою кавою, у транспорті або просто на лавці в міському парку.

До моди починає входити туризм. Перше туристичне агентство було засноване в 1863 р. Джеймсом Куком. В останній чверті XIX ст. став розвиватися альпінізм, а на кінець століття увійшли в моду гірські лижі. Тогочасною дивиною стали автомобільні перегони. Перші такі перегони були влаштовані в 1894 р. у Франції.

Популярним стало заняття спортом. У 70-ті рр. XIX ст. визнання отримали теніс і ковзани. Почалося регулярне проведення змагань. У 1892 р. барон П’ер де Кубертен виступив із пропозицією відновити проведення Олімпійських ігор, вважаючи, що мирна боротьба на спортивних аренах стане запорукою миру й згоди у світі. Перші ігри були проведені в 1896р. в Афінах. Наступні 1900 р. відбулися в Парижі.

Люди жили й відпочивали в міру своїх можливостей, сподіваючись на краще майбутнє.

II. Сформулюйте висновки відповідно до мети заняття.

Узагальнення знань за розділами «Пробудження Азії. Міжнародні відносини (друга половина XIX — початок XX ст.)» та «Розвиток культури (кінець XVIII — початок XX ст.)»

1. Складіть перелік найважливіших подій, що були визначальними у міжнародних відносинах останньої третини XIX — початку XX ст.

2. Назвіть імена видатних діячів культури, що визначали її розвиток у XIX ст.

3. Чим була зумовлена зміна стилів упродовж XIX ст.? (Класицизм — романтизм — реалізм — критичний реалізм — імпресіонізм — символізм — постімпресіонізм — модерн.)

4. Поясніть значення понять і термінів: «сипаї», «Індійський національний конгрес», «тайпіни», «опіумні» війни», «пробудження Азії», «три народні принципи», «молодотурки», «Троїстий союз», «Антанта», «військово-політичний союз», «гонка озброєнь», «романтизм», «класицизм», «реалізм», «масова культура», «модерн».

5. Покажіть на карті:

а) колоніальний поділ світу на початку XX ст.;

б) місце зіткнення колоніальних інтересів провідних країн світу.

6. Чому повстання сипаїв, тайпінів, бабидів, Іхетуань зазнали поразки? Зробіть порівняльний аналіз цих історичних подій.

7. Проаналізуйте та дайте оцінку наслідкам колоніальної експансії європейських держав, США та Японії в другій половині XIX — на початку XX ст.

8. Визначте основні причини загострення міжнародних відносин на початку XX ст. Чим була зумовлена поява військово-політичних блоків? Доведіть, що англо-німецькі суперечності станом на кінець XIX — початок XX ст. стали визначальними в міжнародних відносинах.

9. Складіть таблицю основних технічних винаходів і наукових відкриттів, що мали місце в XIX — на початку XX ст.

10. На основі додаткових джерел підготуйте розповідь про життя та творчість одного з діячів світової культури XIX — початку XX ст.