Українська література. Профільний рівень. 11 клас. Слоньовська

Софія Андрухович

(нар. 1982 р.)

Роман «Фелікс Австрія»

Події роману відбуваються 1900 р. в Станіславові (нині Івано-Франківськ, рідне місто авторки). Головна героїня, від імені якої й ведеться розповідь, - Стефанія Чорненько (для друзів і господарів - Стефа) - українська дівчина-сирота, довгочасна служниця в домі доктора Анґера, а на час дії в романі - куховарка й покоївка його дочки Аделі й зятя-художника Петра. Стефа завдячує доктору Анкеру своїм безбідним існуванням у дитячі літа, адже він із милосердя взяв дівчинку до себе після страшної пожежі, в якій згоріла і його пишна оселя, й хатинка убогих Стефиних батьків. У чужій родині Стефі було так комфортно, що без служби в цьому домі вона вже не уявляє свого життя. Урешті, перед смертю доктор Анґер, як здається Стефі, просив її не покидати його рідної дочки. Героїня потай вимріює, що вона - нешлюбна дочка доктора Анґера, хоч загалом прекрасно усвідомлює, що це вигадка і що їй самій уже давно треба влаштовувати власне життя, заводити сім'ю. Однак покинути хворобливу («бліду і напівпрозору») Аделю фізично здорова Стефа не може. Продавець риби Велвеле пропонує панні Чорненько одружитися з ним і їхати за кордон, та дівчина відмовляється.

Обкладинка роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Видавництво Старого Лева (2014)

Стефа всюди супроводжує господарів, безцеремонно вростає в їхнє життя (доктор Анґер, до речі, саме цього боявся найбільше: «Ви з Аделею - як два дерева, що сплелися стовбурами. Подумай про неї, подумай про своє життя»), врешті-решт стає «сторожовим псом моралі» не тільки у новому будинку художника Петра, який увесь свій талант вклав у цю химерну будову, й Аделі, а й навіть береться контролювати чистоту стосунків священика Йосипа Рідного та його хворобливої вагітної дружини. Тож Аделя не випадково починає остерігатися Стефи: «Я не знаю, хто ти: сестра, служниця, мама, моя наглядачка?».

Тим часом у домі з'являється маленький хлопчик, якого Стефа сприйняла за ангела, який ожив, коли дитя спало в майстерні Петра. Цю дитину розшукує цирковий фокусник Ернест Торн, адже безрідне дитя змалку навчене викрадати дорогоцінності, бо має дуже гнучке тіло й пролазить у неймовірно малі отвори. Малюкові-знайді на пропозицію Стефи дають ім'я Фелікс (felix Austria - щаслива Австрія, слова з гасла Австро-Угорщини), і всією сім'єю роблять усе можливе, щоб дитина не повернулася в цирк.

Те, що чинить Стефа на міському балу, не вкладається в жодні рамки пристойності: вона привселюдно звинувачує священика й Аделю в любовних стосунках. Пожежа через перевернуту гасову лампу призводить до загибелі Стефи й Аделі, а в останню мить з палаючого горища на них сиплються дорогоцінності - їх чимало накрав малий Фелікс і досі ховав у скульптурі з глеком. Лише смерть робить Стефу - рабиню з власної волі вільною: «Пташка вилетіла зі своєї клітки».

Роман «Фелікс Австрія» є такою собі енциклопедією життя провінційного містечка Австро-Угорської імперії доби її розквіту, що написана його жителькою й відобразила, крім іншого, її почуття, уподобання і страждання.

Діалог із текстом

  • 1. Чи можна стверджувати, що Стефа змарнувала власну долю?
  • 2. Яким постає життя містечка на околиці Австро-Угорської імперії початку ХХ ст. в романі Софії Андрухович?
  • 3. Як би ви сформулювали головну ідею роману «Фелікс Австрія»?

Мистецькі діалоги

• На обкладинці книги Софії Андрухович «Фелікс Австрія» вміщено картину Джозефа Едварда Саутолла «Вздовж берега» (1914). Доведіть, що міська публіка в такому одязі на прогулянці характерна і для соціуму в романі Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Підготуйте короткий усний реферат про цього художника.